VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdo mi zapálil statek, tvrdí sedlák

Mičovice - Početná rodina Hrabětových, kterým oheň minulý měsíc zpustošil statek, senevzdává.

16.5.2011
SDÍLEJ:

Josef Hrabě na statku, který zpustošil požár. Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Manželé Josef a Marie Hrabětovi a jejich děti Josef, Marie, Eliška, Jirka, Šárka, Terezka a Milan prožívají neradostné jaro. Minulý měsíc jim vzal požár doslova střechu nad hlavou, a i když naštěstí oheň nezpůsobil vážnější škody na obytné části rodinného statku, život se jim otočil o sto osmdesát stupňů.

Statek na konci vesnice, kolem pole, na louce se schovává před poledním sluncem dobytek. Hospodářským budovám chybí střechy. Na dvoře hromady materiálu, ve vzduchu je stále cítit zápach spáleniště. Zbytky zčernalých trámů koukají ze zdí.
„Poznali jsme lidskou solidaritu, ale i závist,“ přiznává čtyřiatřicetiletý podnikatel a sedlák Josef Hrabě. „Ale co, hlavně, že se nestalo nic nám, ani dobytku. Lidé se sami hlásí a nabízejí nám pomoc. Jsme za to moc rádi. Teď tady zrovna máme chlapy z azylového domu v Záblatí, kteří sem přijeli na pomoc.“

Rodině Hrabětových změnil život osudný sedmý duben.
„Vracela jsem se s dětmi z procházky,“ vzpomíná Marie Hrabětová, která oheň zpozorovala. „V půl třetí jsme odešli a ve tři jsem viděla nad střechou plameny. Hned jsem volala hasiče a manželovi,“ vzpomíná.
„Na místě pomáhali hasiči ze Lhenic, Husince a Prachatic,“ pokračuje ve vzpomínkách Josef Hrabě. „Obec mi pomohla později, nabídla peníze i dříví na krov,“ říká.

Požár mu zničil zemědělské a truhlářské stroje, náhradní díly i seno, které bylo na půdě. Škoda je ke třem milionům korun.
Naneštěstí nebyl Josef Hrabě pojištěný, takže nemůže čekat finanční náplast. „Nestihl jsem se pojistit, protože byl problém s tím, že jsem chtěl zároveň pojistit obytný dům a podnikatelské části objektu,“ říká.
„Hned po požáru se mi ale ozvali sedláci z okolí a nabídli pomoc. Děkuji hlavně Marii Kučerové z Jankova, Milanovi Jungwirthovi z Horních Chrášťan a lesákovi Jiřímu Pexídrovi od Protivína. Včera tady byla Diecézní charita České Budějovice a přivezli nám mouku a cukr, dneska jsem zase dostal karton piva od Budvaru,“ usmívá se Josef Hrabě.

Kdo je žhář?

„Příčina požáru se zatím vyšetřuje,“ zvážní. „Měly to prý udělat děti při hře nebo někdo cizí. Našly se stopy, jako by sem někdo přišel od zadu. Myslím si, že to někdo zapálil úmyslně,“ je přesvědčen Josef Hrabě.
Proč? Závist, zlost, nebo msta? „Loni mi někdo otrávil šest kusů dobytka, teď zase tohle. Tady v okolí za poslední rok bylo několik požárů, určitě to někdo dělá úmyslně,“ tvrdí Josef Hrabě.

Z domu vychází jeho žena Marie s půlročním synem Milanem v náručí. „Děti teď spí u nás v ložnici, jsme namačkaní ve dvou místnostech,“ říká .
Sedm dětí je nějaká radost, a osmé je na cestě. Kdo to bude, kluk, nebo holka?
„Muž si myslí, že udělal kluka, ale já tvrdím, že to bude holka,“ směje žena. „Vždyť se podívejte, máme vždycky kluka, dvě holky, pak se zase narodí kluk.“

Rodina si žila spokojeně. Josef Hrabě sedlačí, přitom ještě montuje a opravuje kotle. „Děti uživím. Myslel jsem, že rozjedu farmu jako rodinný podnik a děti to převezmou. Nemám rád, když někdo pláče, jak se mu nedaří nebo že se má špatně. Podnikat se dá, ale kolikrát jdu spát třeba i dlouho po půlnoci,“ přiznává. „Lidi se mi smějí, že dělám od slunka do slunka, ale jinak to nejde,“ krčí rameny.

Pomoc z azylového domu

Na odkryté střeše nad koupelnou a kotelnou se míhá několik postav v montérkách. „Přijeli jsme pomoct a budeme sem jezdit určitě jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dnů,“ říká Pavel Pešek, vedoucí azylového Domu sv. Petra v Záblatí.
„Když můžu, proč bych nepomohl,“ mávne rukou jeden z dobrovolníků Miroslav Novák a ohání se s kladivem na střeše. „To je přece normální, lidi si mají pomáhat. Připravujeme věnec, bude tu nová střecha.“ Během dne uklízeli kameny, dříví, chystali půdu na betonování. „Každá ruka je tady dobrá,“ říká Pavel Pešek a Josef Hrabě souhlasí.

Nad tím, co bude dál, moc nepřemýšlí. „Musíme dělat, máme děti, život jde dál,“ říká smířeně.
Včera tu měl návštěvu z charity.
„Jsou to obdivuhodní lidé,“ přiznává asistentka charitního sekretariátu Milada Nachmüllerová. „Zemědělská farma, kterou pan Hrabě postupně budoval jedenáct let, vyhořela před měsícem. Rodina se sedmi dětmi a osmým na cestě se ocitla v tíživé sociální situaci, protože její živitel, který se věnuje zemědělství a montáži kotlů na ekologické vytápění, přišel o zdroje obživy. Plameny zničily zemědělské stroje, uskladněné seno pro dobytek a dílny. Tak jsme jim přivezli mouku, cukr i těstoviny. I když rodina žije ve velmi náročných odmínkách, překvapila nás přátelskost a spokojenost i pohoda téhle výjimečné rodiny. Je smutné, že zrovna takoví lidé byli postiženi požárem. Rodina se s tím ale dokázala vyrovnat a pracují svépomocí nebo za pomoci známých na rekonstrukci poškozeného obydlí,“ doplňuje Milada Nachmüllerová.

Charita jim přispěla i sedmi tisíci korunami na zaplacení faktur za opravy.
„V rámci našich možností se budeme i nadále snažit Hrabětovým pomáhat,“ dodává Milada Nachmüllerová. Solidární lidé mohou rodinu podpořit zasláním finanční částky na účet 0943191033/0800.

Autor: Radek Gális

16.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hledaný Robert Oláh.

Hledají muže snědé pleti

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za volant usedla bez řidičáku, zato opilá

Srnín – Hlídka Obvodního oddělení policie Český Krumlov v neděli 15. října krátce před desátou hodinou večerní zastavila v Srníně osobní automobil tovární značky Škoda Felicia. Za volantem seděla pětatřicetiletá žena z Plzeňska, a to navzdory tomu, že není držitelkou žádného řidičského oprávnění. A co víc, při kontrole se (ne)řidička podrobila opakované dechové zkoušce s pozitivním výsledkem přes 2 promile alkoholu v dechu. Další jízda jí byla zakázána.

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Jihočeský kraj – Ženy v jižních Čechách chtějí spolurozhodovat o budoucnosti nejen svých domácností.

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Litoměřice – Trenérská premiéra  mu vyšla. Poprvé pod vedení Mariana Jelínka hokejisté ČEZ Motoru uspěli a do druhé čtvrtiny první WSM ligy vstoupili vydřenou výhrou 3:2 v Litoměřicích. Již ve středu se představí v Praze na Slavii (18).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení