Kolem poledne je v kuchyňce na ubytovně Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích nával a velký mumraj. Studenti z Nepálu mají právě přestávku na oběd a připravují si jídlo podle svých chutí. Nikdo ze sedmnácti Nepálců si také nechce nechat ujít příležitost sdělit své dojmy místní novinářce, na kterou už netrpělivě čekají.

„Moc se nám tady líbí. Jsou tu mírumilovní a přátelští lidé. Město je pěkné a bezpečné, bez problémů se dá chodit po ulici i v noci, to je u nás složitější,“ sděluje své dojmy z našeho města Rabin Chimire a další tři mladíci ho souhlasně doplňují: „Chutná nám pivo, do města chodíme nejvíc nakupovat a do hospody.“

Studenti na jih Čech přijeli v rámci spolupráce školy s největší maltskou vzdělávací institucí European Institute of Education (EIE). Po dvou letech intenzivních příprav mohli Nepálci letos v únoru na školu nastoupit studovat management podniku.

Prestižní titul

„Přijelo sedmnáct osob, které u nás budou studovat dva semestry,“ řekl Vladimír Kostka, ředitel Ústavu celoživotního vzdělávání VŠTE. Doplnil, že výuka probíhá v angličtině, ale studenti docházejí dvakrát týdně i do kurzu češtiny. Zatím ale umí jen základní pozdravy a fráze.

Možnost získat vzdělání v Evropě je pro Nepálce velkou výhrou. „Evropský vysokoškolský titul má u nás větší prestiž. Seženete pak mnohem lepší práci a samozřejmě dostanete vyšší plat,“ vysvětluje nepálská dívka Sabina Tandukar.

Knedlíky nechutnají

Studenti z Nepálu bydlí na koleji vysoké školy. Přestože pro ně zpočátku VŠTE zajišťovala také stravování, dnes už si vaří sami. „Česká strava se jim zdála příliš těžká. A přestože měli na výběr z několika jídel pro každý chod, často jim jídlo dělalo problémy. A to jsme ani nevařili knedlíky,“ řekl s úsměvem Kostka.

Strava však podle něj nebyla jediným úskalím, které zde cizince potkalo. „V Nepálu, v místech, kde naši studenti žijí, se nejnižší teploty pohybují kolem jednoho stupně Celsia. A když přijeli k nám, mrzlo. Byla jim tedy velká zima,“ doplnil.

Mladí Nepálci si také posteskli nad tím, že jim chybí jejich rodiny a blízcí. „U nás v Nepálu lidé umějí žít šťastně, i když jsou třeba chudí a nic nemají. Naše země má krásnou přírodu, úžasnou kulturu a žije z cestovního ruchu,“ řekl Rabin Chimire a všechny milovníky dálek neopominul pozvat do své země. „Rok 2011 bude v Nepálu rokem cestovního ruchu. Určitě se přijeďte podívat,“ dodal.