O pozůstatcích mrtvého novorozence (syna Hildegardy Šimáčkové z Klatovska, pozn. redakce) máme kompletní dokumentaci a tím, že jsme ji předali pohřební službě, naše povinnosti skončily. K následnému sledu událostí se nemůžeme vyjadřovat, protože o něm nemáme žádné informace. Takové je stanovisko českobudějovické nemocnice k případu, který v posledních dnech hýbe jihočeskou mediální scénou.

„Dle našich vnitřních šetření nemocnice nijak nepochybila,“ tvrdí její ředitel Břetislav Shon. Zdravotnické zařízení trvá na tom, že pozůstatky novorozence předalo pohřební službě Otýlie v samostatné rakvi, kterou kvůli tomu speciálně objednalo. Téhož dne si však objednalo i pohřbení druhé rakve, ve které byly tělesné pozůstatky z patologického oddělení. Ačkoliv nemocnice původně chtěla předložit faktury za tyto rakve veřejnosti, nakonec tak neučinila. Podle místopředsedy představenstva Jaroslava Nováka by tím totiž porušila zákon o ochraně osobních údajů. Informaci o tom, že pohřební služba Otýlie převzala k pohřbení dvě rakve, z nichž jedna patřila pouze mrtvému novorozenci, potvrdil i její spolumajitel Roman Kříž. „V jedné rakvi byly plody a končetiny, ve druhé jen tohle miminko. Byla u toho i ohledací zpráva a takhle jsme to předali krematoriu,“ vysvětluje Kříž.

Poněkud jiný názor má však ředitelka krematoria Kateřina Vrbová. Ta tvrdí, že obě rakve obsahovaly jen biologický nemocniční odpad.
„Pohřební služba si u nás vypisuje předávací protokol. Z něj jasně vyplývá, že se v obou případech jedná o plody a končetiny. Stejně tak zní i objednávka,“ popisuje Vrbová. Svá slova dokládá fakturou pro pohřební službu Otýlie, na které je skutečně napsáno, že předmětem objednávky je likvidace dvou rakví s plody a končetinami. Více světla tak nejspíš vnese do celého podivného případu až policie, která jej v současné době intenzivně vyšetřuje.

Případ mrtvého novorozence

6. září: Hildegarda Šimáčková z Klatovska porodí v budějovické nemocnici nedonošeného syna. Dítě však po několika hodinách umírá. Nemocnice se matky dotazuje, zda chce dítě pohřbít sama, ta to potvrzuje. Ze zákona na to má čtyři dny.

14. září: Matka je propuštěna z nemocnice domů, je znovu upozorněna na to, že je nutné pozůstatky dítěte neprodleně pohřbít.

20. září:
Protože o pozůstatky stále nikdo nejeví zájem, nemocnice je předává pohřební službě Otýlie k pohřbení.

23. září: Pro pozůstatky si přijíždí pohřební služba ze Sušice, sjednaná rodinou. Nemocnice však dostává ve stejný den od Otýlie fakturu za pohřeb.