VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů lidi očarovala

České Budějovice - Poprvé se jihočeské kostely zapojily do páteční akce Noc kostelů. V Českých Budějovicích se lidé houfně vydali na Piaristické náměstí ik petrinům.

29.5.2010
SDÍLEJ:

Noční atmosféra v kostele na Piaristickém náměstí. Foto: Deník/Radek Gális

Páteční večer chodili lidé houfně do kostela, a to i ti, kteří se mu jinak vyhýbají. Nebylo to ani tak kvůli modlitbě za klidný průběh voleb a za vítězství rozumné strany, ale kvůli akci Noc kostelů, která se na jihu Čech konala poprvé.

Akci pořádají biskupství s cílem přiblížit lidem křesťanství, církev i víru, vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů a umožnit neobvyklá setkání.

Mezi stovky církevních objektů v České republice i v Rakousku, které byly v pátek až do noci otevřeny pro zvědavce, patřily i dva kostely v Českých Budějovicích – klášterní kostel Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí a kostel Panny Marie Růžencové v Žižkově ulici.

Pro klid a energii

Program kostela na Piaristickém náměstí nabízel od 19 až do půlnoci koncerty, biblické čtení, noční prohlídku, povídání o křesťanství nebo závěrečnou slavnost světla s modlitbou studentů.

„Když se vracím z práce, je kostel zavřený, a na bohoslužby sem nechodím,“ svěřuje se po deváté večer před kostelem Vlasta Kovačová. „Těším se, že mohu být při návštěvě chvíli v tichu a klidu. Tenhle kostel přináší spoustu pomáhající energie. Jsem ráda, že se díky dnešní akci podívám i do míst, kam bych se jinak nedostala,“ dodávámladá žena.

Podobné pocity měli i David Nachlinger s Kateřinou Kočovou, kteří odcházeli spokojení po vystoupení katedrálního sboru. „Kostely jsou monumentální svou historií a atmosférou a jsou přitažlivé i pro nevěřící,“ svěřuje se jednadvacetiletý student filozofické fakulty David Nachlinger. „Když jsme měli možnost šanci využít, tak jsme ji rádi využili,“ doplňuje ho Kateřina Kočová.
„Těším se na prohlídku kostela,“ přiznal krátce před desátou večer chvátající Jan Marek, kterýmusel napřed odvézt domů syna.

Chvály i polévka

Kostel Panny Marie Růžencové v Žižkově ulici, patřící kongregaci petrinů, byl v obklíčení dvou volebních místností, ale kdo přišel ke vchodu, kde nevisela státní vlajka, určitě zvolil dobře.

Program začal v šest večer a byl ušit na míru i pro děti, které čekala komentovaná prohlídka. Na programu byla i přednáška zvláštnosti východní liturgie. „Překvapilo nás, kolik lidí přišlo,“ prozrazujeJana Zassiedko, která se s manželem knězem Ruslanem Zassiedko podílela i na dalším programu – řeckokatolických večerních chválách ve staroslověnštině.

„Ani jsme takovou účast nečekali, protože to bylo poprvé,“ pochvaluje si petrin Dominik Otakar Pexa. „Měli jsme radost. A kuřecí polévka, kterou jsme podávali na závěr v jedenáct večer, byla vynikající,“ usmívá se řeholník.

Autor: Radek Gális

29.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení