Zdejší Sbor dobrovolných hasičů totiž dostal od města v těchto dnech nový defibrilátor (přístroj, který pomocí elektrického šoku obnovuje srdeční činnost, pozn. redakce). Jeho obsluha není náročná a proškolení hasiči ji tak bez problémů zvládnou.

Hlavním důvodem pořízení tohoto přístroje je podle starosty Vladimíra Hokra fakt, že sem v případě nouze nemusí vždy dorazit záchranná služba včas. Je zde totiž řada odlehlých osad a nejbližší výjezdové místo sanitek je až v Trhových Svinech. „Víme, že po šesti až sedmi minutách od infarktu začínají komplikace při záchraně. Mohou vést až k trvalým následkům nebo úmrtí. Záchranka z Trhových Svinů to nemusí v tomto čase vždycky stíhat,“ je přesvědčen Hokr.

S novým přístrojem, jehož cena je přes padesát tisíc korun, se mohli lidé poprvé seznámit v sobotu v Byňově na oslavách stého výročí založení zdejšího hasičského sboru. Jeho největší výhodou je to, že je snadno ovladatelný. Obsluhu provede krok po kroku celým postupem hlasová nápověda. Jako první doporučuje zavolat záchranku a pak až se pustit do samotné resuscitace.

„Máme k tomu i speciální klíč pro kojence a malé děti. Přístroj sám sníží energii a ten výboj pak není takový jako u dospělého,“ popisuje starosta Vladimír Hokr. Prvním krokem při záchraně je odhalení hrudníku pacienta a nastavení elektrod. Přístroj si pak sám vyhodnotí podle elektrických impulzů v těle, jak silný šok člověk potřebuje. „Bliká přitom zelené tlačítko a nikdo se nesmí nemocného dotýkat. Pak se rozsvítí oranžové tlačítko a dojde k samotnému výboji,“ vysvětluje Vladimír Hokr.

Velkým stoupencem pořizování takových přístrojů je i ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý. Podle něj se defibrilátory začínají v současné době v Evropě objevovat například v letadlech nebo ve velkých nákupních centrech. V Polsku a ve Švédsku si je kupují i domácnosti. „Jsem velkým příznivcem toho, aby obce měly takové přístroje při ruce. Doufám, že ho nikdy nepoužijí, ale může se to stát,“ podotýká Marek Slabý. Obrovskou výhodou těchto přístrojů je podle něj navíc to, že se samy dokážou rozhodnout, zda výboj dají či nedají. Při druhé možnosti hlasový záznam odříká první pomoc, kterou má zachránce pacientovi poskytnout. V to, že hasiči nový přístroj nikdy nebudou muset použít, doufá i novohradský starosta Vladimír Hokr. „I tehdy pokud by to mělo zachránit jen jeden jediný život, tak to byly dobře investované peníze,“ ubezpečuje.

Ve Středočeském kraji dostávají v současné době podobné přístroje na záchranu života například dálniční policisté a všechny složky integrovaného záchranného systému. Na jihu Čech se podle Marka Slabého nic podobného zatím nechystá.