VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O pohřbívání v Linci

Linec – Speciální „dušičková“ procházka Lincem pod názvem „Pěkná mrtvola a jiné smrti“ nabídne zájemcům nezvyklou exkurzi „po posledních věcech člověka“.

27.10.2011
SDÍLEJ:

Hřbirtov sv. Barbory v Linci.Foto: Deník/repro

Jak píše deník OÖN, zdejší hřbitovy se v průběhu času stěhovaly. Bývaly u zámku nebo na dnešním Farním náměstí, až v roce 1786 se soustředily ve hřbitov Sv. Barbory. Ten je s 225 lety dnes jedním z nejstarších v zemi a s dvanácti hektary největším s vazbou na církev v Horních Rakousích. Momentálně je na něm 20 000 tzv. aktivních hrobů a místo pro další 4000. Celkově zde bylo pohřbeno na 230 000 lidí, ze známých třeba Adalbert Stifter.
Historii hřbitova připomínají tradiční procházky s průvodkyněmi. Ta nejbližší bude 11. listopadu od 14 hodin, platí se osm eur. (Info: www.barbarafriedhof.at)

„Kdo by se pak šířeji zajímal o ‚hezky smutné‘ příběhy pohřbů a pohřbených, o vrahy, katy a popravené, tomu je věnována procházka městem s titulkem ‚Pěkná mrtvola a jiné smrti‘ s Ulrike Hackovou,“ pokračují OÖN. O známých místech se tak budou lidé moci dozvědět mnoho neznámého a nečekaného, dodávají. Procházka začíná na Hlavním náměstí, kdysi také místem nejen trhů a slavností, ale i poprav. Během selského povstání 1626 tu byli povstalci sťati. Stával mu také pranýř. „Prý byl tak spjat se zlem, že nebylo jednoduché jej později odstranit. V roce 1694 se napřed ono zlo muselo udobřit, aby povolilo,“ vypráví Ulrike Hacklová.

Deník připomíná, že ke „krvavému dědictví“ města patřily také popravy ve dvoře zemského soudu nebo „rychlé šibenice“ na Landstrasse. 8. června 1863 se tu konal poslední „pochod delikventů“, které tehdy na popraviště doprovázelo 10 000 Linečanů. Poslední poprava ve městě byla u zámku v roce 1915. „Definitivně byl trest smrti v Rakousku zrušen až v roce 1968,“ upozorňuje Hacklová. Podle OÖN průvodkyně vypráví cestou přes Radniční ulici, Farní náměstí, kostel Uršulinek nebo do nového dómu mj. zajímavosti o vražedném podezření astronoma Johannese Keplera, o císaři Bedřichu III., který v Linci zemřel v roce 1493, o nevyřešené vraždě v dómu v září 1933 nebo i smrtelných intrikách lineckého poručíka Adolfa Hofrichtera, dokonce zfilmovaných. Info k procházkám na www.linz-tours.at.

Zákaz pohřbů do vody

Rakouský stát jako majitel Dunaje sice připouští pohřby do řeky, ale Horní Rakousy nyní starostům písemně zakázaly je povolovat.

Více starostů podunajských měst bylo v uplynulých měsících konfrontováno se zájmem pohřebních ústavu z jiných spolkových zemí o provedení takového obřadu. Jedna z dolnorakouských firem tak v dopise zdůrazňovala, že jsou v tomto způsobu už pojmem a od roku 2008 pohřbívají do Dunaje v celé spolkové zemi, píší OÖN. Společnost psala dále, že je opakovaně dotazována zájemci i z Horních Rakous a prosí proto obec, aby jí ve svém úseku řeky pohřeb do Dunaje jednorázově za příslušný poplatek povolila.

Zemský zákon říká, že k uložení urny mimo hřbitova je třeba souhlasu obce. Ten může být udělen, pokud okolnosti pohřbu a zvolené místo uložení vyvolávají očekávání, že s urnou bude zacházeno pietně a důstojně. „Příslušný odbor zemské vlády si z opatrnosti vyžádal posudek zemského úřadu na ochranu ústavy a ten dospěl k závěru, že pohřeb popela do vody tomuto zákonu neodpovídá, protože nejde o žádné dlouhodobé uložení,“ uvádějí OÖN.

Hroby pod stromy

Městská společnost Linz AG, která v Linci provozuje mj. čtyři hřbitovy a ročně pochová na 1900 zesnulých, se snaží vycházet vstříc individuálním přáním veřejnosti při uložení ostatků jejich blízkých. Nabízí projekty, které mají odpovídat osobnosti zesnulého. „U milovníků přírody jsou v poslední době například velmi oblíbené takzvané stromové pohřby,“ píše deník Volksblatt. „Jde o uložení popela v urně z ekologicky rozložitelného materiálu pod kořenový bal stromu. Podle Karin Weilgunyové, ředitelky odboru, tak symbolicky popel vyživuje strom a zesnulý tak dál žije v přírodě.“
Tento způsob ukládání je možný například v městském hřbitově sv. Martina. „Zde se také nachází jediný muslimský hřbitov v Horních Rakousích,“ uvádí list další zajímavost. „Zatím co dosud bylo zvykem, že muslimští migranti posílali ostatky nebožtíků do původní vlasti, u dalších generací začíná být obvyklé pohřbívat je v nové zemi,“ uvádí Weilgunyová.

Bavorský les v televizi

Pozoruhodnými kouty Bavorského lesa provede diváky nedělní vysílání televize WDR od 20.15 do 21.45 hodiny. Pořad nese název „Bavorský les – zpátky k přírodě“ a zachycuje mimo jiné známou vyhlídkovou „stezku k vrcholům stromů“ či krajinu Luzného.

Autor: Vladimír Majer

27.10.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

České Budějovice – Poprvé se v přípravě hokejisté ČEZ Motoru střetli s jedním ze svých soupeřů z první WSM ligy a ukázali svou sílu. Kladenské Rytíře, kteří by rovněž měli patřit k aspirantům na postup, porazili po velice solidním výkonu 3:1. Další zápas odehrají v úterý netradičně ve Strakonicích proti Plzni (17.30).

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení