VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Strom roku bojují i v Doubravce. Přihlásili dvojici lip

Doubravka – Soutěž Strom roku poznala v České republice prvního vítěze v roce 2002 a od té doby každý rok přibude jeden strom, výjimečný svým vzrůstem nebo historií. Tradičně se ankety účastní i zástupci z Českobudějovicka. Letos to bude dokonce dvojice lip, nacházejících se poblíž obce Doubravka.

26.6.2014
SDÍLEJ:

Přihlášený strom musí být dobře popsán, včetně pozice udané GPS navigací, předpokládaného stáří a obvodu kmene.Foto: František Landa

Málokterá žena by asi uvítala obvod pasu 505 centimetrů, u lípy velkolisté – srdčité přihlášené do soutěže Strom roku to ale znamená, že kypí zdravím.


U starší z dvojice lip u Doubravky, které jsou letos ve finále soutěže, bývala dříve tabulka strom chráněný státem.

Starší lípa je stará 253 let a mladší 150 let. Obvod kmene ve výšce 130 centimetrů mají 505 a 290 centimetrů a výšku 26 a 24 metrů.

„Od roku 2011 jsem přihlašoval Doubravské lípy do soutěže," říká František Landa 
z Doubravky a připojuje, že mezi 12 finalistů se jeho favoritky musely letos probojovat z 86 nominovaných.

„Nyní začíná hlasování, které určí z finalistů vítěze," dodává František Landa s tím, že lípy jsou jediný letošní zástupce jižních Čech ve finále.
Lípy se v současnosti nacházejí nedaleko silnice Doubravka – Hosty. Rostou 
na pozemcích obce Chrášťany, pod níž Doubravka patří,
 a v okolí jsou dnes jen lány polí.

Starší lípa by měla být stará 253 let a mladší 150 let. Obvod kmene ve výšce 130 centimetrů mají 505 a 290 centimetrů. Přesný důvod výsadby stromů nelze zjistit podle Františka Landy ani od nejstarších pamětníků ani z kronik. Starší lípa stála na křižovatce cesty z Doubravky na Hosty jako první.

„U lípy se cesta  rozdvojovala na směr východní do stávajících polí a také na pastviny," popisuje někdejší využití pozemků 
v okolí František Landa a dodává, že lípy byly vysazovány u všech výjezdových komunikací z vesnice, ale na jiných místech se nedožily takového stáří.

Jak je uvedeno v kronice -obecní slouha s pomocníky zde ve ,,Stružce", jak se uvedená lokalita nazývala, pásával dobytek, vepře a ovce, které ráno a odpoledne svolával troubením. V kronice je například zaznamenáno, jaká zvířata se třeba v roce 1846 v Doubravce chovala – sedm koní, 32 volů, 27 krav, 27 telat, 77 ovcí a 18 vepřů.

Vesnice tehdy měla 248 obyvatel a starší lípa z dvojice přihlášených rostla v té době necelých 90 let. V roce 1888 byly už oba stromy svědky silné bouře 
s průtrží mračen, kdy se 
z vrchu  kolem  lip  valila  voda do vesnice. Způsobila velké škody, protrhla  hráz rybníka a splavila otavy z luk a ornici
 z polí.

Asi 150 metrů od lip byl svého času vybudován kamenolom, kde se těžil kámen na vybudování  silnic, a to v roce 1910 do Chrášťan v délce 
1060 metrů a do Hostů v roce 1911 v délce 1988 metrů.

„Obec je stavěla ve vlastní režii, poté je převzal do své správy a vlastnictví okres. Za cenu pět korun za běžný metr. Výstavbou   silnice byla doprava od lip odkloněna, takže jsou osvobozeny  od nebezpečných vlivů dopravních prostředků  na životní prostředí. A to je jistě prospěšné pro jejich dobrou kondici, neboť podobně staré stromy, které byly 
v blízkosti silnic, již jsou odumřelé," připomíná František Landa. Lípy s ním do soutěže přihlásili i dobrovolní hasiči z Doubravky a zastupitelé Chrášťan.

Bývalí reprezentanti: hruška, dub i lípaV minulých letech už se zajímaví zelení velikáni z Českobudějovicka ankety Strom roku účastnili. Například hrušeň z Otěvěku nebo dub letní 
z Terčina údolí u Nových Hradů.

Dub z Novohradska s obvodem až 750 centimetrů roste v louce nad Lázničkami 
a jeho stáří se odhaduje na více než 500 let. Byl už v plné síle, když se teprve zřizoval známý park. V posledních letech se dubu říká Strom svatebčanů. Začali k němu totiž chodit lidé, kteří byli oddáni v okolních obcích. Pod dubem se fotografují a polibky stvrzují svatební sliby.

Poblíž Malého Dubičného zase roste lípa, která byla zasazena rodinou Ševčíků 
a v roce 2012 získala titul Strom hrdina.

Jiná lípa, z poutního areálu v Římově, dokonce celou anketu Strom roku vyhrála, když  v roce 2008 získala 
33 967 hlasů, což je dosud nepřekonaný rekord.

Autor: Edwin Otta

26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KRUHÁČ za 50 mil. Kč už slouží. Tato značka však předběhla čas;přitom není jisté, zda jí bude zapotřebí.

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

Vlajka Motorfans a znak hokejového klubu dnes ozdobily českobudějovickou Černou věž.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

Zloději dnes ukradou i kadibudku

Ledenice - Že se ztratí vše, co není a leckdy i je přibité, je všeobecně známo. Ale ztráta, kterou utrpěl chatař z Prahy, je poněkud atypická.

AKTUALIZOVÁNO

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Lipí - Devatenáctiletý řidič podlehl zraněním, která utrpěl při vážné dopravní nehodě. Stala se v úterý mezi obcemi Mokré a Lipí.

Motor dal Plzni pět gólů v přesilovkách, Gřegořek definitivně ukončil kariéru

Strakonice – S blížícím se startem sezony začínají hokejisté ČEZ Motoru ukazovat svou sílu. Extraligovou Plzeň doslova deklasovali po výborném výkonu na strakonickém zimním stadionu 6:1 a zaujali především úžasnou produktivitou v přesilovkách, ve kterých nastříleli pět gólů. Ve čtvrtek je čeká další přípravný duel ve Znojmě (18).

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení