VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při koledě vyvedli i krávu ze statku

Žabovřesky - Žabovřeskami prošel v sobotu masopustní průvod. Mládence doprovázela řada lidí v maskách

26.2.2011
SDÍLEJ:

Masopustní koleda v ŽabovřeskáchFoto: Deník/Andrea Zahradníková

Tancmajstr, hejtman, rychtář, moučný, ale i dělostřelec, velitel lidové milice, Marfuša s dědečkem Hříbečkem a členky zemědělského družstva se sešli v sobotu v Žabovřeskách. Do ulic se totiž vydal masopustní průvod.

Narozdíl od řady jiných obcí na Budějovicku nemá mládecká koleda v Žabovřeskách dlouhou tradici. Koledníci tu obcházeli jednotlivá stavení teprve potřetí. „Byl to nápad bývalého hospodského, který nás zasvětil do pravidel. Protože jsme docela dobrá parta, rozhodli jsme se, že do toho půjdeme,“ vzpomněl na vznik tradice Lukáš Houdek, který vystupuje v roli rychtáře.

Jelikož hospodský pocházel z Doudleb, zavedl ve svém novém domově koledu doudlebskou. Jeho dcera navíc naučila místní ženy vyrábět tradiční růžičky na klobouky a další nezbytné rekvizity a Žabovřeští tak mají vlastní masopustní kostýmy, originální halapartnu pro hejtmana nebo rychtářské právo se znakem obce.

Masopustní procesí vede matka koledy v oděvu s barevnými proužky látky, za ní jde deset koledníků ve svátečních šatech, vysokých holinkách a kloboucích. Prvním z nich je hejtman. Toho si opět zahrál Vlastimil Vácha. „Roli mi přidělili, protože na začátku stejně nikdo z nás nevěděl, co to obnáší. Rychle jsem se to ale naučil a jsem spokojený,“ řekl.

Úloha koledníků je však fyzicky náročná. Již po hodině měli všichni otlačená čela od těžkých klobouků a bolavé nohy z neustálého pobíhání a tančení. Tradice totiž vyžaduje, aby před každým ze zhruba 120 domů udělali za zvuků písně Červená růžičko kolečko pro hospodáře. Ještě těžší úkol pak čeká na tancmajstra. „Musím vždy tančit s paní domu, pokud si to přeje, a večer s první dámou Žabovřesk,“ vysvětlil Jaroslav Jindrle. Pochvaloval si alespoň, že součástí jeho kostýmu je hůlka, o níž se v podvečer bude moci opírat.

Přesto si všichni koledníci den užívali a shodli se na tom, že budou v průvodu chodit, dokud se neožení. V Žabovřeskách striktně dodržují pravidlo, že koledovat mohou pouze svobodní mládenci. „Bojím se, že za pár let už jich nebude dost, ale zatím se to daří,“ komentoval Houdek.

Malou zárukou toho, že tradici postupně převezme nová generace byl nejmladší z koledníků, čtrnáctiletý Patrik Prediger. Ten se do procesí dostal na poslední chvíli, když jeho předchůdce onemocněl. „Je to dost náročné, ale baví mě to. Příští rok bych chtěl jít zase,“ reagoval.

Před samotnými koledníky navštěvují domácnost židi, jejichž úkolem je jediné – dělat neplechu a rozruch ve vsi. „Krademe slepice, králíky, nářadí i lavičky, vysypáváme popelnice. Zkrátka vše je dovoleno,“ popsal Milan Prediger. Představitelé židů jsou se svými rolemi velice spokojení, protože se mohou skutečně vyřádit. Za svůj dosud nejpovedenější kousek považují vyvedení krávy ze statku. Na večerním věnečku pak židi kradené věci draží a utržené peníze věnují mládencům na opravu klobouků, stavění májky nebo jiné akce.

Průvod dále doprovázeli dělostřelci, kteří před každým domem vystřelili, i řada dalších lidí v maskách. „Letos jdu za Marfušu. Myslím, že to je úžasná tradice, a proto jsem si dala záležet na převleku a vzala s sebou i malého syna coby dědečka Hříbečka,“ řekla Lucie Eliášová. Prozradila navíc, že příští rok se promění v Máničku a Hurvínka.

Filmem se inspirovalo také několik žen přestrojených za členky zemědělského družstva z trilogie Slunce, seno. „Vydržíme s koledou celý den. V kabelce mám tekuté ohřívadlo a budem tančit vlastní kolečko,“ smála se Jana Jindrlová alias Konopníková.

Obyvatelé Žabovřesk nabízeli koledníkům štědré pohoštění, nejčastěji domácí koblihy, chlebíčky, uzené maso a špek a samozřejmě alkohol na posilnění. I když jim židi občas udělali na zahrádce nemalý nepořádek, zdůrazňovali, že za rok zase všechny rádi uvidí.

Autor: Andrea Zahradníková

26.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení