VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchyt ptactva žádoucí?

Linec - Diskutabilní lidový zvyk odchytávání zpěvného ptactva v hornorakouské Solné komoře zařadilo UNESCO s dalšími sedmnácti lidovými tradicemi na seznam „nemateriálního kulturního dědictví“.

16.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Stanislav Žák

Napsal to linecký deník Volksblatt. Na seznamu jsou například také tříkrálové koledování a sokolnictví. Zvyky „hodné zachování“ vybrala odborná rada se zástupci spolkových zemí a ministerstev.

Prezidentka rakouské komise UNESCO Eva Nowotná v listě ujišťuje, že listina není žádným přehledem „vysoce kulturních mistrovských hodnot“, ale seznamem znalostí, tradic a zvyků, předávaných z generace na generaci. Zařazení na seznam má být podle Nowotné také podpůrnou argumentací pro případ, pokud by byl daný zvyk něčím skutečně ohrožen. „Což se v případě odchytu ptactva na podzim pravděpodobně v Solné komoře zase stane, až si do vlasů vjedou ptáčníci a ochránci zvířat,“ dodává Volksblatt.

Spolupráce přes hranici

Seminář na téma Lov a ochrana přírody v ČR uspořádá Bavorský svaz myslivců v pátek v Mauthu v rámci německo – českého projektu Interreg k biodiverzitě. „Na semináři budou přednášet čeští odborníci o českém právu, kompetencích a organizaci úřadů a podobně,“ napsal pasovský deník PNP. Budou rovněž informovat o získávání českého loveckého lístku a výkonu mysliveckého práva.

Setkání mladých muzikantů regionu v pátek večer ve Waldkirchenu se kromě bavorských souborů zúčastní i děti ze Základní umělecké školy ve Volyni.

Starosti zemědělců

Hornorakouské zemědělství ztratilo od vstupu země do Evropské unie kolem 8000 pracovních míst. „Tedy zhruba tolik, kolik lidí zaměstnává největší podnik v zemi, VÖEST Alpine,“ píše linecký deník OÖN. Uvádí, že zemědělství čelí dvěma velkým nebezpečím. „Zaprvé propad cen mléka, obilí a částečně i masa loni způsobil pokles příjmů výrobců o dvacet procent, zadruhé EU chce v příštím finančním období výrazně redukovat dotace zemědělství – jejich podíl na rozpočtu unie má klesnout pod čtyřicet procent. V minulém období to bylo 50 procent – a každé procento představuje asi miliardu eur,“ píše deník.

Podle expertů se zemědělci, kteří přijdou o obživu, dobře uplatní na všeobecném trhu práce. Zpravidla jde o kvalifikované lidi s ukončeným vzděláním. Problémy se získáním zaměstnání mají spíše nekvalifikovaní,“ píší OÖN. Problémy zemědělců zasahují i celou rakouskou ekonomiku, protože zemědělci patří k velkým investorům, kteří dávají impuls dalším odvětvím, uzavírá list.

Autor: Vladimír Majer

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Opravy lávky nad vozovkou zúžily v Českých Budějovicích Strakonickou ulici pro řidiče.
4

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

Filip Vlček
1

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Povodně 2002: Všechno mokré šlo do kontejnerů

Jižní Čechy – Lidé, kteří povodněmi nejvíce ztratili, měli přirozeně strach, co bude dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení