VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchyt ptactva žádoucí?

Linec - Diskutabilní lidový zvyk odchytávání zpěvného ptactva v hornorakouské Solné komoře zařadilo UNESCO s dalšími sedmnácti lidovými tradicemi na seznam „nemateriálního kulturního dědictví“.

16.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Stanislav Žák

Napsal to linecký deník Volksblatt. Na seznamu jsou například také tříkrálové koledování a sokolnictví. Zvyky „hodné zachování“ vybrala odborná rada se zástupci spolkových zemí a ministerstev.

Prezidentka rakouské komise UNESCO Eva Nowotná v listě ujišťuje, že listina není žádným přehledem „vysoce kulturních mistrovských hodnot“, ale seznamem znalostí, tradic a zvyků, předávaných z generace na generaci. Zařazení na seznam má být podle Nowotné také podpůrnou argumentací pro případ, pokud by byl daný zvyk něčím skutečně ohrožen. „Což se v případě odchytu ptactva na podzim pravděpodobně v Solné komoře zase stane, až si do vlasů vjedou ptáčníci a ochránci zvířat,“ dodává Volksblatt.

Spolupráce přes hranici

Seminář na téma Lov a ochrana přírody v ČR uspořádá Bavorský svaz myslivců v pátek v Mauthu v rámci německo – českého projektu Interreg k biodiverzitě. „Na semináři budou přednášet čeští odborníci o českém právu, kompetencích a organizaci úřadů a podobně,“ napsal pasovský deník PNP. Budou rovněž informovat o získávání českého loveckého lístku a výkonu mysliveckého práva.

Setkání mladých muzikantů regionu v pátek večer ve Waldkirchenu se kromě bavorských souborů zúčastní i děti ze Základní umělecké školy ve Volyni.

Starosti zemědělců

Hornorakouské zemědělství ztratilo od vstupu země do Evropské unie kolem 8000 pracovních míst. „Tedy zhruba tolik, kolik lidí zaměstnává největší podnik v zemi, VÖEST Alpine,“ píše linecký deník OÖN. Uvádí, že zemědělství čelí dvěma velkým nebezpečím. „Zaprvé propad cen mléka, obilí a částečně i masa loni způsobil pokles příjmů výrobců o dvacet procent, zadruhé EU chce v příštím finančním období výrazně redukovat dotace zemědělství – jejich podíl na rozpočtu unie má klesnout pod čtyřicet procent. V minulém období to bylo 50 procent – a každé procento představuje asi miliardu eur,“ píše deník.

Podle expertů se zemědělci, kteří přijdou o obživu, dobře uplatní na všeobecném trhu práce. Zpravidla jde o kvalifikované lidi s ukončeným vzděláním. Problémy se získáním zaměstnání mají spíše nekvalifikovaní,“ píší OÖN. Problémy zemědělců zasahují i celou rakouskou ekonomiku, protože zemědělci patří k velkým investorům, kteří dávají impuls dalším odvětvím, uzavírá list.

Autor: Vladimír Majer

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soumaři z něneckého Grainetu přivezli čerstvou sůl. Tu předali na pódiu rychtáři, jenž ještě smlouval o ceně.
266

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Ilustrační foto

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Ohlédnutí za Buskers festem

České Budějovice - Na sedmý ročník festivalu pouličního umění Buskers fest přijelo do Českých Budějovic neuvěřitelných dvanáct zahraničních souborů například z Japonska, Argentiny, Ameriky nebo Chile.

Skvělé jaro, Lokomotiva zaparkovala ve středu tabulky

České Budějovice - Na podzim udýchaná mašinka, na jaře svižný rychlík. Českobudějovická Lokomomotiva v I.A třídě dojela do cíle suverénně. 

Za mříže se mu nechtělo. Už je tam

České Budějovice – O tři měsíce si prodloužil pobyt na svobodě 40letý muž z krajského města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies