VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak prožívali Jihočeši první dny okupace?

Kolem 23. hodiny překročila vojska Varšavského paktu hranice naší republiky. Bez vědomí naší vlády, prezidenta, bez požádání.

21.8.2008
SDÍLEJ:

Takto se rodilo v osudnou středu mimořádné vydání v tiskárně.Foto: Ota Sep

Naše svobodné slovo, možná je poslední

Nevíme, jak dlouho budeme k vám moci svobodně promlouvat. Možná, že toto večerní číslo je poslední, které kolektiv redakce Jihočeské pravdy připravil.

Chceme proto všem čtenářům sdělit, bud' ještě vydáme noviny ve svobodném projevu, nebo další číslo novin nevydáme vůbec. Nikdo nás nedonutí psát jinak, než myslíme, nikdo z nás nedokáže zveřejnit jiná prohlášení, než jaká jsme dosud otiskli. Dostanete-li do rukou zítra, pozítří Jihočeskou pravdu, (která by hovořila Jinak než dosud), pak ji nevydal náš redakční kolektiv.

PODEPSANÍ: Jaroslav Šesták, šéfredaktor, Václav Procházka, zástupce šéfredaktora, Miroslav Hanzlíček, sekretář redakce, Antonín Bezděka, vedoncí zpravodajského oddělení, Jaroslav Holík, vedoucí oddělení publicistiky Vladislav Krefoha, vedoucí oddělení dopisů Alois Štěpán, vedoucí vydání Cyril Adámek, ved. vydání František Hesík, reportér Ota Sep, foto reportér Jaroslav Pešek, redaktor Ladislav Nechvátal, redaktor, Kazimíra Bechůová, redaktorka, Ing. Jan Bauer, redaktor, Míla Ortman, sportovní redaktor, Alexandr Černý, zpravodaj Rudého práva Josef Gallo, redaktor ČAPKY, Jarmila Stejskalová, redaktorka, Václav Kohoutek, redaktor, Zdeněk Ungrád, redaktor, Ladislav Ježek, student novinářské fakulty, Antonín Jakeš, redaktor
Všichni redaktoři do jednoho, kteří byli v redakcí přítomni. Ostatní Jsou mimo redakci nebo na dovolené.

Jihočeská pravda 21. 8. 1968
třetí mimořádné vydání

Slzy a odhodlání . . .

Lidé ve frontách před obchody se chovali neobyčejně vážně a tiše. Zájem se soustředil kolem tranzistorů. A kolem paní z Prahy. Nebyla k utišení, jak naříkala. Nechali na Vinohradech sedmnáctiletou dcerku a telefon i dálnopis už od rána nefunguje. Co s ní tam je, je mladá, zbrklá a nerozvážná, u rozhlasu se střílelo…

Všichni jsme potřebovali slova útěchy. Mladá paní s jedním děckem u sukní (druhé prý má doma v kočárku) sáhla do kapsy a vytáhla mimořádné vydání Jihočeské pravdy.

Začala číst. Nahlas, pro všechny. Žádná agitátorka, obyčejná paní Dvořáková z krajské nemocnice, toho času na mateřské dovolené.

Všichni pozorně poslouchali a pak se rozhovořili. Máme ještě svou vládu! Musíme být stateční! Takhle to přece nezůstane!

Paní v černém šusťáku začala o jakýchsi letácích. Rozhazovala je prý ta letadla ráno.

Doporučovali nám Novotného. To prý je ten pravý představitel našeho lidu. Zasmála se celá fronta. A byl to zlý smích.

O kus dál, v Rožnově na konečné, jsme se postavili do řady automobilistů, kteří čerpali naftu.

Paní Suchá u pumpy stačila na všechno. Vysvětlovat lidem, kteří přišli s kanystry, že jim nedá, jen do nádrží – vždyť tohleto je křečkování! A vyprávět, jak se s ní dnes ráno loučili cizí hosté.

Rakušané, Jugoslávci, západní Němci. „Vydržte!“ křičeli na ni z vozů, a „Držíme vám palce!“

Ta Jugoslávka prý při tom plakala…


Jihočeská pravda 21. 8. 1968
třetí mimořádné vydání

Koho chcete osvobozovat?

Křižovatka Hluboká – Lišov, České Budějovice – Prahy, 14 hodin. Skupina našich občanů se dala do diskuse se sovětskými vojáky. Proč přijeli? Kdo je pozval? Vítali jsme je v pětačtyřicátém roce, ale nyní je nikdo vítat nebude. Chceme jít svou vlastní cestou k socialismu. To byla slova našich občanů.

„Prijechali posmotret… jesli u vás vse v porjadke… oni naši druzja… eto ne okupacija…“ Bylo vidět a hlavně slyšet, že jsou přesvědčeni o oprávněnosti své návštěvy. Že vše je podle regulí a tedy v pořádku. Bylo jim řečeno, že jsou zde zahraniční turisté, kteří přivážejí zbraně. Nevěřili, že to není pravda.
Vzbudilo to smích, ale hořký. Takhle přesvědčená, takto otupená byla značná část obyvatelstva našeho státu v neslavných padesátých letech. Předali jsme jim letáky, výzvu v několika jazycích, určenou okupačním vojskům. A očekávali jsme příjezd tanků.

Jihočeská pravda 21. 8. 1968
třetí mimořádné vydání

Hovoří k vám redakce

Nezbývá nám mnoho času k planým slovům. Ubezpečujeme vás, všechny nyše čtenáře, že stojíme nadále za tím, co jsme psali od ledna, že stojíme bez výhrad za prezidentem republiky Svobodu a stranickým vedením alexandra Dubčeka. Za nikým jiným! Nevíme, zda vyjdeme zítra, jinak, než jsme dosud hovořili, mluvit nechceme. Nikdo z členů načeho redakčního kolektivu nezrazuje svobodu, demokracii, státní suverenitu. nesouhlasíme s okupací našeho území. Nikdy souhlasit nebudeme.


Jihočeská pravda 21. 8. 1969
první mimořádné vydání

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení