Jak se co nejlépe zbavit kuchyňského oleje poté, co se na něm usmaží řízek, a zároveň neznečistit životní prostředí? Tento problém by již brzy nemuseli řešit obyvatelé českobudějovických sídlišť. V několika ulicích se totiž objeví zvláštní kontejnery na použitý kuchyňský tuk. Ten poté specializovaná firma vyveze a ekologicky zlikviduje.

„Řada lidí neví, co s olejem dělat, a tak ho vylévá do kanalizace, která tím velice trpí. Proto jsme městu České Budějovice nabídli, že na několik míst instalujeme speciální popelnice,“ uvedl Dušan Brodský, obchodní manažer společnosti Eko–PF, která se zabývá likvidací odpadů. Odbor správy veřejných statků budějovického magistrátu pak vytipoval osm kontejneřišť na sídlištích Vltava a Máj. Nové popelnice by se tu měly objevit začátkem května.

Použité kuchyňské tuky do nich lidé budou moci vyhazovat v pevně uzavřených PET lahvích, kanystrech nebo jiných nerozbitných nádobách. Společnost Eko–PF je poté vyveze a předá další specializované firmě k zpracování „Tuky se čistí a dále používají například v kosmetickém průmyslu nebo v automobilovém průmyslu jako přídavek do biopaliv,“ popsal Brodský.

On sám věří, že díky novince řada lidí přestane oleje vylévat do dřezů a toalet a zahlcovat tak kanalizaci. Jenom během vánočních svátků totiž přiteče na čističku odpadních vod devět tun potravinářských olejů. Ty mohou navíc napáchat nemalou škodu. „Po ochlazení tuků v kanálech vznikají hrudky, na které se postupně nabalují a zachycují další příměsi. Nánosy pak brání volnému průtoku vody a ucpávají kanalizační čerpadla, obalují sondy a zastavují je,“ vysvětlila mluvčí ČEVAK Jitka Kramářová. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají a vznikají tak mastné kyseliny, kvůli nimž více korodují stěny potrubí.

Umístění osmi popelnic v Českých Budějovicích je pilotním projektem. Na konci roku jej město vyhodnotí a rozhodne, zda nádob přibyde. Někteří obyvatelé se na ně již těší. „Moc často na oleji nesmažím, ale když ano, tak mám vždycky problém s tím, jak se ho co nejlépe zbavit. Tohle mi připadá jako ideální řešení,“ komentovala Jana Havránková.

Podle Brodského se novinka už osvědčila v menších obcích, například na Hlincové Hoře lidé do popelnic každý měsíc odloží zhruba třicet litrů oleje. Nádoby dále slouží i v Libníči, Chotýčanech, Vimperku nebo Prachaticích. „V současné době dokončujeme jednání na Rudolfově a v Adamově. Tento týden budeme instalovat nádoby na Borku a v Hodějovicích,“ doplnil Brodský.

Pokud má zatím někdo ke speciálním kontejnerům daleko, a chce přesto olej zlikvidovat ekologicky, může ho také přinést do sídla firmy Eko–PF na Rudolfovské ulici v Českých Budějovicích.

Umístění nádob

sídliště Vltava - Otavská, Dlouhá, Vodňanská
sídliště Máj - Netolická, Prachatická, M. Horákové, Dubenská, K. Štěcha