VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orel mořský pohlídá Šumavu

Šumava -Nebezpečím pro volně žijící dravé ptáky jsou hlavně otrávené návnady a ilegální odstřely.

15.7.2011
SDÍLEJ:

Mládě orla mořského prožívá dětství na Šumavě. Foto: NP Šumava/Jakub Mráz

Nadhled, který mu mnozí lidé závidí. Šumavský národní park z výšky může pozorovat orel mořský, který tady hnízdí.

„Orel mořský je od roku 2007 novým druhem orla, který hnízdí na Šumavě,“ prozrazuje mluvčí Jana Zvettlerová z NP Šumava.
„Na Šumavě byl pozorován již počátkem 90. let minulého století. Od roku 2003 je pravidelně viděn v oblasti Lipna a jeho první potvrzené úspěšné hnízdění bylo zaznamenáno v roce 2007,“ doplňuje Jana Zvettlerová.

„Zahnízdění vzácného orla mořského v okolí vodního díla Lipno je důsledek zvyšování populace a šíření tohoto druhu na našem území,“ vysvětluje ornitolog Správy NP Šumava Tomáš Lorenc.

„Od roku 2007 jsou potvrzena další tři úspěšná hnízdění tohoto dravce. V letošním roce však orel mořský na známé lokalitě nehnízdil. Existuje
možnost stavby nového hnízda v jiné lokalitě, i možnost, že letos nehnízdil vůbec. Důvody, proč tomu tak bylo, jsou různé a obtížně definovatelné,“
doplňuje Tomáš Lorenc.

Obavy z pytláků

Cítí se mořský orel na Šumavě bezpečně? Reálná nebezpečí v současné době představují pro orly mořské hlavně otrávené návnady v podobě mrtvých zvířat, která jsou předkládána na újedištích, jimiž se orli převážně v zimnímobdobí přiživují.

Dalším problémem jsou ilegální odstřely. „Na Šumavě zatím tento problém
zjištěn nebyl, ovšem v jiných oblastech České republiky, kde se orel mořský vyskytuje četněji, dosud přetrvává,“ doplnil Tomáš Lorenc.
„Před několika lety jsme vyšetřovali případ otráveného orla mořského na Českobudějovicku,“ potvrdil jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Další otrávené orly našli také na Táborsku, Písecku i Jindřichohradecku. Travičům přitom hrozí několik let vězení.
V NP a CHKO Šumava je letos zaznamenán výskyt jednoho hnízdícího páru orla mořského.

Slepičí obavy

Turisté a návštěvníci Šumavy se na opeřenou raritu těší. „Orel mořský je určitě obohacením toho, co můžeme v přírodě na Šumavě vidět,“ myslí si Pavel Sosna z Českých Budějovic, který počátek letošních prázdnin tráví s rodinouna Kubově Huti.
„My, jako návštěvníci Šumavy, jeho přítomnost bereme jednoznačně pozitivně, ale nevím, co budou říkat obyvatelé šumavských obcí, až jim orel sežere slepice,“ dodává Pavel Sosna, který má letité zkušenosti s malým hospodářstvím.

Autor: Radek Gális

15.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy lávky nad vozovkou zúžily v Českých Budějovicích Strakonickou ulici pro řidiče.
4

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

Filip Vlček
1

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Povodně 2002: Všechno mokré šlo do kontejnerů

Jižní Čechy – Lidé, kteří povodněmi nejvíce ztratili, měli přirozeně strach, co bude dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení