VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pluje napříč Evropou

Pasov – Na vlastnoručně postaveném katamaránu – dvou kajacích spojených hliníkovou konstrukcí – putuje zednický mistr Andreas Gabriel (42) od Severního moře přes Dunaj do Černého moře.

1.7.2011
SDÍLEJ:

Na tomto katamaránu chce obeplout Evropu.Foto: Deník/repro PNP

Přes Bospor, kolem pobřeží Středozemního moře a Atlantiku se pak chce vrátit domů do Šlesvicka – Holštýnska, kde nechal manželku a dvě děti (13 a 15 let). „A v kapse nemá ani cent,“ napsal deník PNP ze zastávky dobrodruha v Pasově.
.
Jeho plavidlo je vybaveno plachtou a motorkem o výkonu 3,3 koně. Vyrazil 2. května a do Pasova se propracoval v 30–40kilometrových etapách po kanálech, Rýnu a Mohuči do Pasova. „Na začátku do nebylo nic moc, ale od Bonnu je krajina čím dál hezčí,“ říká Gabriel. „Jak dlouho ještě popluje, nemůže říci,“ píše PNP. „Odhaduje, že by to mohlo být tak 13 000 kilometrů.“

Na zapochybování, že to chce absolvovat bez peněz, říká: „Když člověk cestuje bez prostředků, musí jít za lidmi, a je obdivuhodné, jak jsou všichni ochotni pomoci.“ Tu mu prý řezník podá salám, tu je pozván ke grilování. A pro extrémní případ nouze má s sebou čtyři kilogramy pohanky. „Tak člověk nemusí nikdy hladovět,“ říká. Cestovní deník Andrease Gabriela je na www.der-mit-dem-wind-faehrt.de.

Policisté s vizitkami?

Bavorský sněm se pře o to, zda mají být policisté označeni jmenovkami. V právním státě mají občané právo vědět, s kým mají do činění, říkají znalci ústavního práva. „Potřebujeme označení policisty jako výraz moderní správy blízké občanovi,“ uvádí Hartmut Aden z berlínské Vysoké školy ekonomiky a práva. „Je tendence zamlčovat chyby,“ dodává k zacházení vedení policie s černými ovcemi ve sboru, jak poznamenal deník PNP. Další vědec Clemens Arzt upozorňuje, že žádná jiná skupina úředníků nemá takové právo na anonymitu. „Je to absolutní privilegium policie, že může výsostný úřad vykonávat anonymně.“

K diskusi ve sněmu přizvaní policisté se výtkám z přehmatů brání, že nejsou žádnými mutanty v uniformě, ale normálními lidmi. Jürgen Schneider, bývalý člen zásahové jednotky, zmínil občana, který se ho při demonstraci snažil zabít. Nevěří, že by jmenovka na uniformě mohla vztah mezi občany a policisty „zjemnit“. „Sedmapadesátník, který se mi pokoušel uříznout hlavu, by to udělal i tehdy, kdybych měl jmenovku,“ říká z osobní zkušenosti. Mnichovský policejní viceprezident Robert Kopp informoval o výhrůžkách vraždou, které mu byly zasílány po jiné demonstraci – účastníci jeho jméno znali, protože na místě velel. „Zeď, ke které vás postavíme, už stojí,“ citoval z dopisu, v němž anonym policistům hrozil vpravením devíti milimetrů oceli do hlav.

PNP píše, že kompromisem by mohlo být označování policistů jmenovkami při velkých nasazeních. Deník cituje státního zástupce Thomase Steinkraus-Kocha, že nejen občané, ale také justice mívá problémy s identifikací konkrétní osoby třeba jako svědka. Na videozáznamech vypadají všichni uniformovaní policisté stejně, říká. PNP připomíná, že v Berlíně je už jmenovité označení policistů povinné.

Motoklub měl napilno

Servis německého automotoklubu ADAC byl loni zaměstnán víc než kdy jindy. Jeho pracovníci poskytli „první pomoc“ při 4,25 milionu poruch. „To je o téměř osm procent víc než v roce 2009,“ informuje PNP ze zprávy ADAC. Obrat organizace stoupl z 1,7 na 1,8 miliardy eur, vzhledem k vyššímu počtu výjezdů ale výnos klesl ze 174 na 133 milionů. Bilanci poznamenalo také to, že se dlouhá léta nemění výše členských příspěvků v klubu. Počet členů vzrostl loni o tři procenta na 17,28 milionu.

Stvořil dvoueuro

Helmut Andexlinger (37) z Haslachu v okrese Rohrbach je autorem dvoueurové mince, která bude vydána příští rok. Vyhrál 11 900 hlasy občanů EU (34 %), kteří po internetu vybírali z 800 návrhů. Rytec pracující ve Vídni pro Münze Austria podle listu OÖN pracoval na návrhu tři týdny. Inspiraci hledal v knihovnách a na internetu, tři dny kreslil. Je tvůrcem už 50 mincí.

V mateřinkách s tituly?

Záměr, aby také učitelky mateřských škol měly vysokoškolské vzdělání, odmítá svaz obcí v Rakousku, který se obává nárůstu personálních výdajů. Napsal to deník OÖN. Podle plánů mají v budoucnu všichni pedagogové absolvovat čtyřleté bakalářské studium a jednoroční „master“. Obce míní, že dosavadní pětileté studium pedagogů pro mateřské školy zakončené maturitou je bohatě dostačující.

Předseda hornorakouského svazu obcí Johann Hingsamer odmítá experty doporučovanou podmínku univerzitního studia i pro tyto učitelky. „Takové akademizování nepotřebujeme,“ říká v OÖN. „Když na tom bude stát bezpodmínečně trvat, ať to také zaplatí,“ říká. Ministryně Schmiedová to ale odmítá a tvrdí, že zaměstnavateli učitelů jsou obce. Naznačuje jim ale zadní vrátka – obcím prý proto také přísluší stanovit pro práci učitelek svých mateřských škol podmínky. „V prvním kroku by snad musely mít univerzitní vzdělání jen ředitelky školek,“ couvá ministryně.

Autor: Vladimír Majer

1.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jihočeská beatfolková skupina Epydemye. Na snímku zleva Jan Přeslička, Lucie Vlasáková a Miroslav Vlasák.

V Týně se bude slavit

Práce na obchvatu města Strakonice omezily i provoz na silnici České Budějovice - Praha  v oblasti u čerpací stanice Robin Oil.
9

Budování obchvatu omezí ve Strakonicích dopravu nejen místním

Provoz u Borovan zbrzdila nehoda

Borovany - Dopravní nehoda se zraněním zkomplikovala ve čtvrtek kolem 20. hodiny provoz na silnici číslo 155, která vede od Třeboně směrem na Římov.

AKTUALIZOVÁNO

Do Drhovle vyjeli hasiči k požáru skladu slámy

Písecko - Patnáct minut po 13. hodině přijali dnes, 20. července, jihočeští hasiči informaci o požáru skladu v obci Drhovle, části obce Drhovle - Zámek.

AKTUALIZOVÁNO

Auto srazilo v Jírovcově ulici chodce

České Budějovice - Českobudějovičtí policisté i složky integrovaného záchranného systému vyjížděli ve čtvrtek kolem druhé hodiny odpolední k nehodě.

Rozesílal fotky nahých dětí, hrozí mu trest od tří do osmi let

Strakonice - Až 265 emailových zpráv, které obsahovaly dětské pornografické fotografie a videa přechovával muž (31) z Jindřichohradecka ve svém počítači.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení