VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po práci zajdou Tři králové ke starostovi na oběd

Boršov nad Vltavou – Do plastové nádoby s pečetí Charity ČR padají těžké mince, ale i sto nebo dvousetkorunové bankovky. „Lidé v Boršově jsou tradičně štědří," komentuje s úsměvem starosta Jan Zeman, za kterým postávají Kašpar, Melichar a Baltazar.

6.1.2014
SDÍLEJ:

Tříkrálová sbírka v Boršově nad Vltavou.Foto: Deník / Václav Pancer

Při tradiční Tříkrálové sbírce si na ně, stejně jako šestadvacet dalších trojic v Boršově a přilehlých obcích, zahráli Vít Anderle (19), Dominik Mareš (19) a Bedřich Anderle (17). „Chodíme v této sestavě už několik let," říká s úsměvem Vít „Kašpar" Anderle, který studuje na vysoké škole v Plzni a jeho bratr Bedřich – Baltazar přikyvuje. Trojice doplněná starostou začala svou dobročinnou pouť v sobotu v devět hodin.

Takhle brzy ráno se občas stane, že na zvonek domácí nereagují. „Kde nám neotevřou, tam zajdeme odpoledne znovu," vysvětluje Vít Anderle s tím, že tři mudrci, kteří přinesli Ježíškovi zlato, kadidlo a myrhu, jsou se svou prací hotovi okolo druhé hodiny odpolední. Jejich boršovská pouť má poklidný a přátelský průběh. „Snažíme se zpívat všude. Máme připravenou jen jednu koledu, tu klasickou," dodává s tím, že lidé nejčastěji přispějí stokorunou.

Boršovský starosta Jan Zeman vzpomíná na historku, kdy jeden překvapený soused podaroval tři krále tisícikorunou. „Menší peníze u sebe neměl. Bylo to tenkrát jistě s těžkým srdcem," smál se starosta, který po koledě tradičně pozval Kašpara, Melichara i Baltazara domů na oběd. „Vždycky kluky pozvu po koledě. V lednu se pak ještě setká se všemi koledníky, kterých bylo jen v Boršově a okolí letos 81.

Tříkrálová sbírka má v Čechách tradici v šestnáctém století. Polovina výnosu zůstává v příslušné diecézi, zbytek se dále dělí.

Autor: Tadeáš Nový

6.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení