VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojí je náročná péče o děti s autismem

České Budějovice - Volnočasové aktivity pro děti s poruchou autistického spektra i jejich rodiče a sourozence, ale také sociálně terapeutická výtvarná a keramická dílna, muzikoterapie, práce s iPady či půjčovna speciálních pomůcek a odborné literatury, to vše se ukrývá v pronajatých prostorách ZŠ a ZUŠ Bezdrevská v Českých Budějovicích. 

11.4.2015
SDÍLEJ:

Modrý běh se i letos koná v Českých Budějovicích. Fotografie pochází z prvního ročníku akce.Foto: Deník/Hana Svítilová

V malé budově zde sídlí spolek Autisté jihu, který spolu s českobudějovickou organizací Auticentrum, o.p.s., poskytuje služby dětem a dospělým s autismem a jejich rodinám. „Náš spolek vznikl v roce 2010 díky aktivitám rodičů dětí s různými poruchami autistického spektra," vysvětluje Andrea Jurásková. „Úplně původně se sešlo pár rodičů, kteří se cítili izolovaní s autistickým dítětem a potřebovali nějakým způsobem svou situaci sdílet a vyměňovat si zkušenosti s jinými rodiči v podobné situaci," vysvětluje počátky spolku jeho aktivní členka.

Modrý běh 3. ročník Modrého běhu začne v sobotu 11. dubna od 9.30 hodin v českobudějovické Stromovce. Účastníci mohou vybírat hned ze dvou tras, jedna má délku 3,5 km, druhá 7 km. Startovné závodu je 60 Kč. Organizátoři jej využijí na rozvoj komunitního centra spolku Autisté jihu. Na akci nebude chybět ani doprovodný program.
Více informací naleznete na webových stránkách spolku

Také Andrea Jurásková má totiž zkušenosti s výchovou dítěte s poruchou autistického spektra. „Děti s touto diagnózou jsou jiné, mají třeba problémy s komunikací, nemají sociální cítění. Rodina se často dostává do izolace, pro okolí je složité pochopit, co obnáší život s autistou," říká a doplňuje, že dnes už ale existují různé speciální školy a školky. Díky tomu může většina rodičů chodit do práce. „Dokud je dítě školou povinné, jde ráno do speciální školy. Jiné to je ale odpoledne. Z důvodu postižení dítěte se musí dodržovat určitá pravidla, která dítě s autismem pro svůj pocit jistoty vyžaduje," a dodává, že speciální školy a školky navíc nejsou v každém městě, takže mnoho času stráví rodiče i dojížděním.

Před třemi lety se členové spolku pustili do pořádání Modrého běhu na podporu autismu v Českých Budějovicích. Prvního ročníku se zúčastnila přibližně stovka běžců, v loňském roce už se na startovní čáru postavil dvojnásobný počet účastníků. „Těší nás, že je o tuhle akci takový zájem. Výtěžek putuje na podporu našeho komunitního centra," vysvětluje členka spolku Milena Urbanová a dodává, že českobudějovický Modrý běh je součástí celosvětové kampaně Light It Up Blue na podporu lidí s autismem. Spolek v budově ZŠ a ZUŠ Bezdrevská funguje od pátku do neděle, od pondělí do čtvrtka je pak v těchto prostorách poskytována sociálně aktivizační služba s nabídkou terapeutických a zájmových činností pro osoby s autismem, kterou zajišťuje obecně prospěšná společnost Auticentrum.

„O víkendech náš spolek organizuje různé odlehčovací tábory či společná setkání rodičů i sourozenců. Pořádáme ale třeba i letní tábory," doplňuje Andrea Jurásková. V současnosti navštěvuje spolek přibližně padesát rodin dětí s autismem. Aktivity v rámci sociálně aktivizační služby využívá pravidelně přibližně čtyřicítka dětí.

Autor: Jana Klomfarová

11.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Antonín Stavjaňa (vlevo) s Martinem Štrbou

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

České Budějovice /VIDEO/ - V pátek dopoledne se Krajinskou ulicí v Českých Budějovicích rozlehl neobvyklý zvuk motorů. Pamětníci ovšem hned tušili, že jde o proslulý trabant.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení