Vraždě manželů Pavla a Jany Malhockých mohli policisté předejít. Včera to přiznal krajský policejní ředitel Radomír Heřman.

„Policie mohla této tragédii zabránit. Zároveň jsme nevyužili všechny možnosti, které máme k dispozici, k tomu, aby k této tragické události nedošlo,“ uvedl Heřman. S průběhem vyšetřování policejního postupu je spokojen pozůstalý syn Mikuláš Malhocký.

Upozorňuje však zároveň na to, že dosavadní výsledky jsou pouze jednou rovinou případu. „Další kroky by mělo podniknout ministerstvo spravedlnosti, které dohlíží na okresní státní zastupitelství. Jedna z nejzávažnějších chyb se stala právě zde,“ připomněl Mikuláš Malhocký. Sporná podle něj zůstává především otázka neudělení ochranné ústavní léčby agresorovi a pravděpodobnému vrahovi Janu Heidingerovi.

Přestože Mikuláše Malhockého přiznání pochybení ze strany policie potěšilo,otce mu to podle jeho slov stejně nevrátí.

V souvislosti s výsledky interního vyšetřování zahájil policejní ředitel Radomír Heřman kázeňské řízení se svým náměstkem pro vnější službu Romanem Bláhou. „Až do ukončení vyšetřování je postaven mimo službu,“ vysvětlil Heřman.

Bláhovy funkce se dočasně ujme náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Roman Svatoš. Ten má zjistit všechny příčiny a důvody nečinnosti budějovických policistů a vyvodit z nich poté závěry.

Konkrétní pochybení, kterých se v případě dvojnásobné vraždy dopustili, nechtějí však policisté ani přes opakované dotazy prozatím uvádět. „Počkáme na kompletní výsledky celého vyšetřování, které budeme znát pravděpodobně už během několika dní,“ zdůraznil krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

„Rád bych věřil, že skutečně dojde k pojmenování konkrétního pochybení u konkrétních jedinců,“ uvedl hejtman Jiří Zimola, který se obrátil na policejního prezidenta Oldřicha Martinů se žádostí o důkladné prošetření všech okolností, které tragédii předcházely.