VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté nakoupili mobilní laboratoře i čluny

Jihočeský kraj – Na boj proti kriminalitě, pro objasňování trestných činů i na oblast prevence se vydává stále více finančních prostředků. Výjimkou nejsou ani jižní Čechy.

18.5.2017
SDÍLEJ:

DO ARZENÁLU jihočeské policie přibyly i nové zbraně. Také výkonnější přístroj pro analýzy vzorků DNA. Sekvenátor za 5,5 milionu Kč zpracuje dvakrát více materiálu.Foto: archiv KŘ PČR Jihočeského kraje

S mnoha zařízenímia vychytávkami se veřejnost seznámit nesmí, jde o tajné trumfy strážců zákona. Nejvíce na očích jsou vozidla. Za poslední dva roky byl vozový park obměněn zejména z projektů spolufinancovaných z EU.

Policejní mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner potvrdil nákup 137 vozidel za zhruba 120 milionů korun. „Nakoupili jsme například terénní hyundaie a volkswageny s pohonem všech kol, tři čtyřkolky s adaptérem sníh, devět speciálních mikrobusů pro nehodáře či sedm speciálních mobilních laboratoří pro kriminalistického technika," vypočítává mluvčí. Přibyla i běžně vybavená vozidla jako mikrobus cizinecké policie Schengenbus, odtahový speciál či BMW motorky. Pro zvýšení akceschopnosti policie při řešení mimořádných událostí pořídilo krajské ředitelství čtyři plavidla za 17 milionů Kč. Kajutový člun je využíván na Lipně a Orlíku, nízkoponorný člun na přehradě Hněvkovice a pracovní prám dostala zásahová jednotka. Ta byla letos vybavena novými zbraněmi. Speciální policejní jednotka Temelín získala od společnosti ČEZ tři vozy za dva miliony korun.

Policie za Chovance.


Vloni bylo v krajském městě dokončeno přemístění policejních útvarů. Nevyhovující areál u Mariánského náměstí policie opustila a přesídlila do upravených prostor v ulicích Plavská, Lannova a Pražská 21. „V rámci celého kraje jsme dobudovali speciální výslechové místnosti, poslední letos v Táboře," doplňuje novinky Jiří Matzner.

„Slouží nám v mimořádných případech jako je výslech dětí, které byly obětí nebo svědkem trestného činu, hendikepovaných osob, popřípadě i seniora, který se cítí ohrožen na životě a zdraví," vysvětluje policejní mluvčí.
Velkým přínosem pro usnadnění policejní práce je také padesát mikrokamer, které policisté nosí připnuté na uniformě. Zachytí 90mi-nutovou dokumentaci např. ze zatýkání podezřelých, kontrol řidičů, sportovních akcí. Využívání dvou dronů cizinecké policie se neomezuje jen na služební akce. „K dispozici jsou i s obsluhou třeba ve školách při nácviku evakuace," přibližuje Jiří Matzner.

Policie za Chovance.

Bosí policisté v lehce průstřelných vestách

Jak se vláda během posledních čtyř let starala o bezpečnostní sbory? Co udělala pro bezpečnost země v době, kdy terorismus ohrožuje Evropu? Je třeba řešit důsledky migrační krize? Na začátku svého působení si stanovila pět základních cílů. Naplnit se podařila jen polovina z nich.

❶ Stabilizujeme personální situaci v bezpečnostních sborech.
SPLNĚNO S VÝHRADOU
Loni pracovalo u policie 39 497 lidí, do roku 2020 mají přibýt další čtyři tisíce. Nejvíce jich má policie přijmout letos, nabrat by měla 850 nováčků. V dalších letech by měly počty nováčků klesat. Plány sice vypadají dobře. Potíž je v tom, že ti, kteří k policii nastoupí, často zase rychle odcházejí. Vysokou fluktuaci způsobuje špatné zázemí a nízké platy.

❷ Zlepšíme vybavenost bezpečnostních sborů.
NESPLNĚNO
Tendry se vypisují a voda teče. Za co konkrétně policie utratila 3,4 miliardy korun, které proinvestovala v letech 2013–2016, to Policejní prezídium Deníku nesdělilo. Podle odborů a opozičních poslanců ale policie určitě neutrácela peníze za kvalitní výstroj a výzbroj policistů či za vybavení policejních kanceláří. A pokud nějaké nákupy proběhly, policisty nepotěšily. Jmenujme alespoň nákup neprůstřelných vest, které lze prostřelit, bot, ve kterých se nedá chodit. Na historické počítače či omezení pro užívání datových sítí si už policisté zvykli.

Policie za Chovance.

❸ Budeme bojovat razantněji proti terorismu.

SPLNĚNO
Z Auditu národní bezpečnosti vyplynula řada konkrétních opatření, která slouží pro ochranu měkkých cílů. Chvályhodnou snahu vlády naslouchat bezpečnostním expertům hatí jediný problém – policie nemá dost kvalitních lidí, aby mohla vize politiků naplnit.

❹ Budeme důrazněji potírat organizovaný zločin.
NESPLNĚNO
Policie už dlouhou řadu let slouží politikům jako nástroj, který zneužívají v mocenských šarvátkách. Výjimkou není ani poslední vláda. Vnitřní boj mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vyústil v reorganizaci policie. Premiér vyhrál. Policistům však nic zásadního nepřinesla. K lepšímu se nic nezměnilo, do boje s organizovaným zločinem se stále promítají rozmanité politické zájmy, které ztěžují samotná vyšetřování.

❺ Budeme potírat rasovou nesnášenlivost.
SPLNĚNO
Tradiční extremistické skupiny ulehčily policii práci, když se stáhly z veřejného života. Policisté proto přesunuli pozornost na polovojenská uskupení, jejichž vznik podnítila situace na Ukrajině.

Shrnuto: Sobotkův kabinet neudělal nic pro to, aby zkušení policisté ve sboru zůstávali a kvalitní lidé do něj přicházeli. Volební sliby plnil tam, kde byl pod tlakem veřejnosti – především tedy v boji proti terorismu.

Policie za Chovance.

Autor: Jana Zuziaková, Lenka Králová

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Pražském hradě vyznamenali jihočeské policisty oceněním Policista roku 2016
17

OBRAZEM: Policistu roku 2016 provázel smutek nad smrtí policisty

Krádež mobilů v v budějovickém Igy. Zloděje zachytila kamera.
4

Drzí zloději při bleskové akci v Igy ukradli dvanáct mobilů

Motor zabral v pravý čas, po dvou porážkách venku doma porazil Prostějov

České Budějovice – Dobrý tým neprohraje třikrát za sebou. Tuhle starou pravdu potvrdili hokejisté ČEZ Motoru a po dvou nezdarech na ledě soupeřů v pátém kole první WSM ligy zvítězili nad Prostějovem 5:3. Další zápas sehrají v pondělí v Kadani (18).  

OBRAZEM: Běželi za nový úsměv

České Budějovice - Běžci pomohli v českobudějovickém parku Stromovka dobré věci.

Podnapilá žena ohrožovala zdravotníky

České Budějovice - Městští policisté vyjeli v pátek těsně před desátou hodinou večerní na sídliště po oznámení, že na chodníku před jedním z panelových domů v ulici Milady Horákové v Českých Budějovicích leží žena.

OBRAZEM: Na zámku vyrostlo vojenské ležení i s polní kuchyní

Hluboká nad Vltavou - V sobotu 23. října Alšova jihočeská galerie oživila výstavu Válečný plakát 1914 - 1918: Zbraň z barev a papíru, kterou můžete v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou vidět ještě do 1. října, o zajímavý doprovodný program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení