Přestože je to už pět let, kdy se přes půl republiky přehnala stoletá voda, protipovodňové úpravy nejsou zdaleky hotovy.

Například v Roudném připravují ochranný val. Zatím vše stálo na majetkových právech dotčených pozemků. „Do konce roku by měly být naše, a pak se pustíme do stavby ochranného valu. Projekt již máme hotový,“ říká místostarosta Bohumil Žikeš. Po celém břehu Malše na území obce by měla stát stěna, která by uchránila obec před stoletou vodou. Plán počítá i s tím, aby se voda nemohla vracet protiproudem.

Plav se chystá na úpravu terénu za mostem, a to na soutoku Malše a Mlýnské stoky. Vtok stoky by měl být prodloužen, čímž se zamezí tomu, aby voda natekla zpět. Plav se v případě povodní neubrání, ale jak řekl starosta Jaroslav Hlach, nebude se voda zbytečně zdržovat a rychleji odteče.

Protipovodňové stavby v obcích ale značeně převyšují možnosti místních pokladen. Proto je řeší většinou přes žádosti o dotace. Na ty krajské či státní fondy většinou slyší. Stejně tak jako v případě žádosti Českých Budějovic.

Město plánuje osadit Malši v Havlíčkově kolonii patkami, na které by v případě nebezpečí mohlo nechat nasadit mobilní zábrany. V tomto směru ale jeho plány brzdí jednání s občanským sdružením a některými ekologickými organizacemi, které si tuto podobu ochrany nepřejí.

Přestože Malše je řeka mnohem menší než Vltava, získala si patřičný respekt. „Vltavu lze určitým způsobem korigovat už z Lipna, protože její největší nátok z Šumavy je ještě před přehradou, u Mlaše největší ohrožení vzniká až pod Humenickou a Římovskou přehradou. A řeka tak zůstává neřízenou střelou,“ komentovala náměstkyně primátora Ivana Popelová prioroty protipovodňových opatření.