Jeden den návaly a lidé stojící ve frontách. Jindy ticho a klid. Takovou podobu má začátek letošního roku na českobudějovickém úřadu práce. Fronty má na svědomí především přesun nových povinností na úřady práce. Na starosti dostaly od ledna nejen nezaměstnané, ale i řadu sociálních dávek.

Úřad práce například nově navštěvují žadatelé o příspěvek na mobilitu. Těch je v rámci působnosti budějovického úřadu pět až šest tisíc. Paradoxně právě lidé, kteří se špatně pohybují, stáli ve frontě, protože jejich přepážka neměla nastavený pořadníkový systém. Místo vyzvednutí lístku u vchodu a čekání na vyvolání tedy i lidé o berlích nebo na vozíku „drželi“ osobně desítky minut pozici ve frontě. „Dřív to bylo na magistrátu líp zorganizované, určitě,“ komentovala situaci Jiřina Madarásová ze Zlivi.

A tento týden možná bude čekat „pracák“ další zatěžkávací zkouška. V Budějovicích budou poprvé v roce 2012 vyplácet dávku mimořádné okamžité pomoci a příspěvek na živobytí. Jejich výplatu úřad práce spolu s dalšími úkoly převzal od budějovického magistrátu. Jde ale o stovky klientů navíc, kteří se někdy do malé dvorany mezi přepážkami sotva vejdou. Podle ředitele úřadu práce Ivana Loukoty by mělo být žadatelů o dvě uvedené dávky dohromady asi 1100. Část si možná přijde pro peníze přímo na úřad.

Setrvačnost, která posílá klienty na českobudějovický pracovní úřad v pondělí a ve středu, má možná na svědomí, že to tam vypadá v některých dnech jako na nádraží. Fronty, obsazené židle a lidé stojící všude po malé dvoraně. Podobný obrázek byl ke spatření minulý týden, kdy se před jednou z přepážek hromadili žadatelé o příspěvek na mobilitu.

„Dneska jsem se odhodlal, že to tu vystojím,“ komentoval frontu Stanislav Pavlík z Českých Budějovic. Dodal, že dříve šlo s radnicí, odkud agendu předali na úřad práce, vyřídit věc rychleji a třeba i poštou. Jeho sousedé ve frontě, někteří i o berlích, měli často i další připomínky. „Nebyly tu předtím ani formuláře. Musela jsem stát frontu, abych ho dostala a teď stojím znova na podání žádosti. Formuláře sem dali až teď,“ posteskla si Jiřina Madarásová ze Zlivi.

Všichni přitom museli držet místo ve frontě, protože jejich přepážka nebyla zapojena do pořadníkového systému, ačkoliv u vedlejších přepážek volali klienty podle lístků, které si vyzvedli u automatu. Podle ředitele úřadu práce Ivana Loukoty nebyl pro žadatele o příspěvek na mobilitu zprovozněn vyvolávací systém proto, že od února bude o dávku minimum žadatelů. A panely vyvolávacího systému potřebuje podle Loukoty úřad pro jiné, početnější kategorie žadatelů.

Ředitel úřadu naznačil i to, proč si formuláře musí žadatelé vyzvedávat. „Tiskopisy byly volně přístupné ve vestibulu. Bohužel mizely po stovkách, lidé je rozhazovali po vestibulu a před budovou úřadu, proto se vydávají v současné době v kanceláři,“ uvedl Ivan Loukota. Doplnil, že klienti si mohou tiskopisy i nechat zaslat a dokonce je i možné, aby je někdo odevzdal za ně. Dotyčný ale musí být připraven na ověření zapsaných údajů.

Loukota také konstatoval, že nával na úřadu je nárazovou věcí. Většina nových klientů míří do Klavíkovy ulice v pondělí a ve středu, ale mohli by využít i jiné dny v týdnu, kdy je na úřadu volněji.

Dobrou zprávou je, že úřad práce vyjednal s magistrátem další tři vyhrazená místa pro invalidy před vchodem.