VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvedou pokusy s elektřinou i kapalný dusík

České Budějovice, Týn nad Vltavou – Víte, díky čemu dělají krasobruslaři piruety a proč se velký železný tanker nepotopí? Zjistit to a ještě mnohem víc můžete na dvou zábavných akcích v jižních Čechách. Ve středu 25. června se uskuteční na budějovickém náměstí Fyzika u Samsona, o den později Fyzika na Míru v Týně nad Vltavou.

11.6.2014
SDÍLEJ:

Jan Proll ze spolku VĚTEV při pokusu s kapalným dusíkem.Foto: Ondřej Vitha

 „Chceme lidem ukázat, že fyzika a její technické aplikace mohou být zábava. Některé pokusy si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet," říká za pořadatele Jan Proll.

Proč jste se rozhodli uspořádat akce Fyzika u Samsona a Fyzika na Míru?
V roce 2012 přišel kolega Václav Meškan s nápadem na populárně vzdělávací akci, jejímž hlavním cílem by měla být osvěta přírodovědných a technických oborů. Inspiroval se Západočeskou univerzitou, která obdobné akce pořádá každý rok. Nápad mě natolik zaujal, že jsme dali hlavy dohromady, založili Spolek VĚTEV, což je zkratka pro Věda a Technika pro Veřejnost, a za podpory studentů učitelství fyziky z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, společnosti ČEZ a dalších partnerů jsme v červnu 2013 zrealizovali první ročník akce Fyzika u Samsona. Ohlasy mezi laickou veřejností i tou odbornou byly nad naše očekávání, proto jsme se rozhodli uspořádat druhý ročník. Rádi bychom z akce udělali tradici. Pokud to bude možné, rozšířili bychom ji i do jiných měst. V tomto roce bude navíc akce pod názvem Fyzika na Míru v Týně nad Vltavou.

Kdo se může přijít podívat? Platí se vstupné?
Na akce je zván každý, kdo je alespoň trochu zvědavý. Vůbec není nutné, aby byl vyznavač technických oborů. Chceme lidem ukázat, že fyzika a její technické aplikace mohou být zábavná. Přesto, primárně je akce určena žákům a studentům základních a středních škol, proto byl termín zvolen na poslední týden školního roku. Žádné vstupné se neplatí. Akce jsou na veřejně přístupných místech, proto může přijít opravdu každý. Myslím si, že každý návštěvník si tam najde to své.

Jak bude vypadat program? Mohu přijít kdykoli během dne nebo v nějaký konkrétní čas?
Program bude shodný jak na akci Fyzika u Samsona, která se koná 25. června v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II., tak na akci Fyzika na Míru, která se uskuteční 26. června v Týně nad Vltavou na Náměstí Míru. Akce začne v 9 hodin a skončí v 15 hodin. Během této doby bude program, který se po dvou hodinách opakuje. To znamená, že program bude v časech 9 až 11 hodin, 11 až 13 hodin a 13 až 15 hodin. Návštěvník uvidí pokusy z mechaniky, elektřiny, netradiční tepelné motory a nemůže chybět kapalný dusík. Studenti Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka připraví pod vedením Jaroslava Koreše a Jana Ptáčníka pokusy z mechaniky kapalin, akustiky, optiky, zobrazovací techniky a podobně. Některé pokusy si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet. Současně budou probíhat i další akce našich partnerů, mezi něž patří Jaderná elektrárna Temelín Skupina ČEZ, Českobudějovický deník, Rádio Kiss Jižní Čechy, ZŠ a MŠ L. Kuby, ZŠ a MŠ Dubné a jak už jsem zmínil Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka. Takže kdo přijde mezi 9. a 15. hodinou, nudit se určitě nebude.

Jak bude vypadat další doprovodný program akce?
Součástí celodenního programu budou i soutěže o drobné předměty. Zároveň chystáme i soutěž o hodnotnější ceny. Pravidla a podmínky soutěže se návštěvníci dozvědí přímo na akci.

Slibujete, že na vaší akci například zjistíme, díky čemu dělají krasobruslaři piruety. Jak bude takový pokus vypadat?
Nechte se překvapit, prozradím pouze to, že si ho pak budete moci snadno doma vyzkoušet. Přijďte se podívat na jednu z uvedených akcí. Uvidíte nejen, co se stane, ale také se dozvíte proč.

A vysvětlíte také, proč se kus železa potopí a velký železný tanker ne?
Jednoduše to lze vysvětlit tak, že železo má vyšší hustotu než voda, téměř osmkrát, proto se potopí. Hustota je závislá na hmotnosti a objemu. Když zvětšíme objem kovového tělesa (dosáhneme toho tak, že 
z něj uděláme duté těleso), bude pak taková železná loď mít menší průměrnou hustotu než voda a bude plavat. Můžete si to vyzkoušet doma na jednoduchém pokusu. Vezměte plastelínu nebo kus zmačkaného alobalu a vložte do vody. Zjistíte, že se potopí. Pak si dejte trochu práce a udělejte ze stejného množství plastelíny, nebo alobalu jednoduchou lodičku. Pokud jste lodičku udělali dobře, bude plavat.

Co se ještě na akci dozvím nebo co si budu moci vyzkoušet?
Hlavním cílem je zaujmout, ukázat, že přírodovědné a technické obory jsou zajímavé, krásné, zábavné. Chceme o ně vzbudit zájem. Na facebookovém profilu našeho spolku je možné řešit různé otázky 
z oblasti přírodních věd. Budeme rádi, když se k nám připojí každý, kdo sdílí naše nadšení pro fyziku. Na akci si návštěvník bude moci sám vyzkoušet, jaká frekvenční pásma slyší, podívat se zblízka na ochranné prvky bankovek či vyzkoušet sílu elektromagnetu.

Které pokusy měly u diváků největší úspěch minulý rok?
Na to je jednoduchá odpověď. Kapalný dusík.

Jste učitelem na základní škole, jaký je mezi žáky zájem o fyziku? Uvědomují si, v čem se jim může hodit v běžném životě?
Toto je pro mě docela těžká otázka. Jako učitel na základní škole působím teprve první rok, tudíž zkušenosti z praxe teprve sbírám. Přesto vnímám, že největší zájem je mezi žáky šestých tříd, kteří s fyzikou začínají. Jsou zvědaví a plni očekávání. Tam je klíčová úloha učitele, aby zájem žáků udržel. Pak vnímám určitý pokles zájmu a stagnaci. V osmém ročníku registruji naopak nárůst zájmu o fyziku. Ano, jsou žáci, kteří si uvědomují využití fyziky v běžném životě. K mé velké radosti jsou i žáci, kteří projevují zájem a znalosti nad rámec nároků, které jsou na ně kladeny.

Kdy vám osobně znalost fyziky nejvíc pomohla?
Samozřejmě v mé práci, a to jak na Základní škole L. Kuby, tak na Katedře aplikované fyziky a techniky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Spíše bych otázku formuloval: „Jak nám pomáhá?". Všechny vymoženosti, které považujeme za samozřejmé, pracují na základech fyziky. Díky tomu si můžeme rozsvítit, zatopit, zavolat telefonem… Jsou ale i daleko jednodušší aplikace 
v praxi. Klika u dveří, klíč, rohožka, zip, knoflík…

Autor: Andrea Zahradníková

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Pražském hradě vyznamenali jihočeské policisty oceněním Policista roku 2016
17

OBRAZEM: Policistu roku 2016 provázel smutek nad smrtí policisty

Krádež mobilů v v budějovickém Igy. Zloděje zachytila kamera.
4

Drzí zloději při bleskové akci v Igy ukradli dvanáct mobilů

Motor zabral v pravý čas, po dvou porážkách venku doma porazil Prostějov

České Budějovice – Dobrý tým neprohraje třikrát za sebou. Tuhle starou pravdu potvrdili hokejisté ČEZ Motoru a po dvou nezdarech na ledě soupeřů v pátém kole první WSM ligy zvítězili nad Prostějovem 5:3. Další zápas sehrají v pondělí v Kadani (18).  

OBRAZEM: Běželi za nový úsměv

České Budějovice - Běžci pomohli v českobudějovickém parku Stromovka dobré věci.

Podnapilá žena ohrožovala zdravotníky

České Budějovice - Městští policisté vyjeli v pátek těsně před desátou hodinou večerní na sídliště po oznámení, že na chodníku před jedním z panelových domů v ulici Milady Horákové v Českých Budějovicích leží žena.

OBRAZEM: Na zámku vyrostlo vojenské ležení i s polní kuchyní

Hluboká nad Vltavou - V sobotu 23. října Alšova jihočeská galerie oživila výstavu Válečný plakát 1914 - 1918: Zbraň z barev a papíru, kterou můžete v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou vidět ještě do 1. října, o zajímavý doprovodný program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení