Na dvojnásobek se během uplynulých deseti let zvýšil počet lidí, kteří žijí v malých obcích u Českých Budějovic. Láká je klidné prostředí a zároveň snadná dostupnost krajského města. Starostové to vítají, znamená to pro ně však i řadu problémů.

Více než tisíc obyvatel přibylo od roku 2001 v Boršově nad Vltavou. Obec to podle starosty Jana Zemana silně pociťuje. „Stále rostoucímu počtu obyvatel už neodpovídá stávající infrastruktura. Chybí nám tu například obchod. Ještě větší problém je ale se školkou, museli jsme navyšovat kapacity,“ řekl.

Do boršovské školky v současné době chodí 112 dětí. Základní školu pak může navštěvovat 100 – 120 žáků. I škola se ale v budoucnu kvůli přívalu obyvatel zřejmě rozroste. „Uvažujeme o tom, že bychom na pozemku přistavěli ještě minimálně jednu třídu. Chci, aby do naší školy chodily i děti z rodin, které se přistěhovaly“ vysvětlil Zeman.

Domnívá se, že Boršov je pro mnoho lidí lákavý krásným okolím a zároveň blízkostí krajského města. Budějovické náměstí Přemysla Otakara II. je odtud totiž vzdáleno jen osm kilometrů. Zeman tedy předpokládá, že počet obyvatel v následujících letech ještě vzroste a obec na to bude muset zareagovat dalšími stavebními projekty.

„Zajímavé také je, že musíme zvládat i různé sociologické problémy, hlavně soužití starousedlíků s novými obyvateli, kteří sem přináší městské zvyky. Myslím ale, že u nás to funguje dobře, lidi tu spojuje hlavně sport a kultura,“ dodal Zeman.

Obrovský nárůst obyvatel zaznamenala během své starostovské kariéry i Alena Nováková, která už 14 let stojí v čele Litvínovic. Tady se počet místních zvýšil z 1107 na 2187.„Jsme rádi, že se sem rodiny stěhují, ale samozřejmě to přináší i problémy. Trápí nás doprava, protože přes obec projíždí čím dál více aut. Už několik let se také potýkáme s nedostatečnou kapacitou školky,“ komentovala Nováková.

V Litvínovicích proto nedávno k mateřince přistavovali dvě nové třídy. Rozšiřovala se také základní škola a jídelna. „Přesto to pořád nestačí. Zatím jsme sice zájemce u zápisů odmítat nemuseli, ale obávám se, že ta doba brzy přijde. Mrzí mě to, protože chci lidem nabídnout co největší komfort,“ doplnila starostka.

Naopak soužití rodáků s novými obyvateli podle ní problém není. Starousedlíci ochotně přijmou každého, kdo mezi ně přijde. „Jiná věc ale je, že mnozí nechtějí vesnický způsob života. Do společenských aktivit se tu zapojují hlavně rodáci,“ připustila.

Na dvojnásobek se zvýšil také počet lidí, kteří žijí ve Srubci. I zde to vedení obce silně pociťuje. „Projevuje se to ve stále větším zatížení MHD, lidé chtějí častější spoje, větší vozy. Někteří noví obyvatelé navíc kritizují zimní údržbu, protože jsou z města zvyklí na rychlejší postup a sami si chodník neuklidí,“ vyjmenovala Vyhnálková.

Stejně jako v ostatních obcích je ale na Srubci největším problémem mateřská škola. Obec už musela postavit úplně novou mateřinku, aby uspokojila neustále se zvyšující poptávku. Základní školy se však místní zřejmě nedočkají. „Tu stavět nebudeme, protože na to nemáme prostředky. Bohužel musíme jako obec platit za to, že naše děti chodí do Českých Budějovic, takže je třeba neustále počítat s vyššími výdaji z rozpočtu,“ dodala Vyhnálková.