VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protektorát změnil i školní výuku

České Budějovice - Povinný německý jazyk i jiné známkování, takové změny přineslo období protektorátu do českých škol. Škála známek byla v době protektorátu šestistupňová, a tak bylo nutno chápat posunutě," vypráví Marie Hodoušková z Českých Budějovic.

9.6.2015 2
SDÍLEJ:

Dobová fotografie zaznamenala Německou obchodní akademii v ulici Wernera Mölderse (dnes Dukelská) v roce 1942. Foto: České Budějovice pod hájovým křížem

„Mé chování označené na vysvědčení jako chvalitebné tedy nebylo hodnocenou dvojkou, ale vlastně jedničkou. Propadalo se až se šestkou. Nejlepší známkou bylo hodnocení sehr gut, což by se možná dalo chápat jako jednička s hvězdičkou," vzpomíná Marie Hodoušková. „Zeměpis jsme biflovali například takto: Strakonitz Strakonice, leží na Zusammenfluss, tedy soutoku Ohe Otavy a Wolin Volyňky," doplňuje.

Protektorát však Marii Hodouškové změnil nejen školní léta, ale i bydliště. „Ač jsem spatřila světlo světa v českém městečku Vimperk, v tehdejším Československu v roce 1930, tedy za vlády tatíčka Masaryka, což byla dle mínění většiny nás staré generace ta nejnádhernější éra v životě této země i v životě mém, dle informace na školním vysvědčení z roku 1944 je mým rodištěm německé město Winterberg v zemi Deutsches Reich. Je zřejmě úpornou snahou totalitních ideologií měnit urputně i zeměpis. No a po válce už bylo opět všechno jinak," dodává pamětnice.

Nejen zeměpis a známkování však upravila protektorátní nařízení. „Od listopadu 1940 se zavedla povinná výuka německého jazyka na českých obecných školách a na měšťanských ústavech vzrostla na pět hodin týdně," uvádí v kapitole o školství v knize České Budějovice pod hákovým křížem historik Leoš Nikrmajer. A počet hodin se postupně zvyšoval i dále. V první třídě pak na děti čekaly čtyři hodiny němčiny týdně a v nejvyšších ročnících se pak žáci německy učili až sedm hodin týdně. „Naproti tomu výuka českého jazyka se paradoxně citelně snižovala, takže v některých ročnících nedosahoval počet hodin češtiny ani poloviny počtu hodin německého jazyka," pokračuje. Od roku 1941 pak všichni učitelé museli skládat z němčiny zkoušku a postupně se tahle zkouška zpřísňovala. Kdo ji nezvládl, nemohl ve svém zaměstnání pokračovat.

Nejen školy ale ovlivňovala protektorátní nařízení. „Do hledáčku příslušných školních úřadů se dostaly rovněž žákovské a učitelské knihovny," uvádí Leoš Nikrmajer. V době okupace tak řešil okresní školní výbor v Českých Budějovicích odstranění veškeré literatury, jež odkazovala na bývalé státoprávní poměry. Pryč musely jít také politické brožury, díla židovských autorů, legionářské publikace i velká část národních autorů, kteří bojovali proti Německu. „Poměrně rozsáhlá čistka proběhla také na českém spisovatelském dvorečku, ať už se týkalo děl takového velikána, jako byl František Palacký na jedné straně až po světově uznávaného Karla Čapka na straně druhé," říká v knize České Budějovice pod hákovým křížem Leoš Nikrmajer.

Záminky pro zákazy byly různé. „Básnické dílo Jaroslava Vrchlického Legenda o svatém Prokopu bylo ze všech školních knihoven v Českých Budějovicích odstraněno na základě intervence blíže neurčeného pohlavára SS. Ten si totiž stěžoval na učitelku Hesslerovou, jež zadala studentkám na dívčím reformním gymnáziu slohový úkol právě z této knihy, kterážto dotyčnému činovníkovi připadala jako krajně protiněmecky zaměřená."

Výuku ve školách však nekomplikovala pouze různá nařízení, ale i ryze provozní záležitosti. Například zimní prázdniny byly v roce 1940 výrazně prodlouženy kvůli nedostatku uhlí v únoru a březnu. Podobná situace se pak ještě několikrát zopakovala.

Do výuky v Českých Budějovicích zasáhlo ale také bombardování města v březnu roku 1945. Tehdy se část rodin přesunula na venkov a do školy si pro úkoly docházelo jen málo žáků.

Autor: Jana Klomfarová

9.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Páteční bouřka za sebou nechala obrovské škody na území Národního parku Šumava. Turisté se tak na některá místa nepodívají.
8

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Řídil opilý, odnesla to lavička

České Budějovice – Hodně toho vypil 35letý muž z krajského města před tím, než v noci počátkem srpna havaroval. V Peugeotu 407 se proháněl městem opilý, až spadla klec.

Nebezpečné řidiče mají zklidnit v Jírovcovce semafory

České Budějovice – Budějovická radnice ale musí opakovat výběrové řízení na úpravy křižovatky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení