VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protektorát změnil i školní výuku

České Budějovice - Povinný německý jazyk i jiné známkování, takové změny přineslo období protektorátu do českých škol. Škála známek byla v době protektorátu šestistupňová, a tak bylo nutno chápat posunutě," vypráví Marie Hodoušková z Českých Budějovic.

9.6.2015 2
SDÍLEJ:

Dobová fotografie zaznamenala Německou obchodní akademii v ulici Wernera Mölderse (dnes Dukelská) v roce 1942. Foto: České Budějovice pod hájovým křížem

„Mé chování označené na vysvědčení jako chvalitebné tedy nebylo hodnocenou dvojkou, ale vlastně jedničkou. Propadalo se až se šestkou. Nejlepší známkou bylo hodnocení sehr gut, což by se možná dalo chápat jako jednička s hvězdičkou," vzpomíná Marie Hodoušková. „Zeměpis jsme biflovali například takto: Strakonitz Strakonice, leží na Zusammenfluss, tedy soutoku Ohe Otavy a Wolin Volyňky," doplňuje.

Protektorát však Marii Hodouškové změnil nejen školní léta, ale i bydliště. „Ač jsem spatřila světlo světa v českém městečku Vimperk, v tehdejším Československu v roce 1930, tedy za vlády tatíčka Masaryka, což byla dle mínění většiny nás staré generace ta nejnádhernější éra v životě této země i v životě mém, dle informace na školním vysvědčení z roku 1944 je mým rodištěm německé město Winterberg v zemi Deutsches Reich. Je zřejmě úpornou snahou totalitních ideologií měnit urputně i zeměpis. No a po válce už bylo opět všechno jinak," dodává pamětnice.

Nejen zeměpis a známkování však upravila protektorátní nařízení. „Od listopadu 1940 se zavedla povinná výuka německého jazyka na českých obecných školách a na měšťanských ústavech vzrostla na pět hodin týdně," uvádí v kapitole o školství v knize České Budějovice pod hákovým křížem historik Leoš Nikrmajer. A počet hodin se postupně zvyšoval i dále. V první třídě pak na děti čekaly čtyři hodiny němčiny týdně a v nejvyšších ročnících se pak žáci německy učili až sedm hodin týdně. „Naproti tomu výuka českého jazyka se paradoxně citelně snižovala, takže v některých ročnících nedosahoval počet hodin češtiny ani poloviny počtu hodin německého jazyka," pokračuje. Od roku 1941 pak všichni učitelé museli skládat z němčiny zkoušku a postupně se tahle zkouška zpřísňovala. Kdo ji nezvládl, nemohl ve svém zaměstnání pokračovat.

Nejen školy ale ovlivňovala protektorátní nařízení. „Do hledáčku příslušných školních úřadů se dostaly rovněž žákovské a učitelské knihovny," uvádí Leoš Nikrmajer. V době okupace tak řešil okresní školní výbor v Českých Budějovicích odstranění veškeré literatury, jež odkazovala na bývalé státoprávní poměry. Pryč musely jít také politické brožury, díla židovských autorů, legionářské publikace i velká část národních autorů, kteří bojovali proti Německu. „Poměrně rozsáhlá čistka proběhla také na českém spisovatelském dvorečku, ať už se týkalo děl takového velikána, jako byl František Palacký na jedné straně až po světově uznávaného Karla Čapka na straně druhé," říká v knize České Budějovice pod hákovým křížem Leoš Nikrmajer.

Záminky pro zákazy byly různé. „Básnické dílo Jaroslava Vrchlického Legenda o svatém Prokopu bylo ze všech školních knihoven v Českých Budějovicích odstraněno na základě intervence blíže neurčeného pohlavára SS. Ten si totiž stěžoval na učitelku Hesslerovou, jež zadala studentkám na dívčím reformním gymnáziu slohový úkol právě z této knihy, kterážto dotyčnému činovníkovi připadala jako krajně protiněmecky zaměřená."

Výuku ve školách však nekomplikovala pouze různá nařízení, ale i ryze provozní záležitosti. Například zimní prázdniny byly v roce 1940 výrazně prodlouženy kvůli nedostatku uhlí v únoru a březnu. Podobná situace se pak ještě několikrát zopakovala.

Do výuky v Českých Budějovicích zasáhlo ale také bombardování města v březnu roku 1945. Tehdy se část rodin přesunula na venkov a do školy si pro úkoly docházelo jen málo žáků.

Autor: Jana Klomfarová

9.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Traktory zavalily dva muže

Zdeněk Simota
1

Plochodrážní pilot Zdeněk Simota si vyjezdil v barvách Slaného extraligový bronz

Hazardujeme se jménem klubu, zlobí se asistent trenéra ČEZ Motoru Martin Štrba

České Budějovice /ROZHOVOR/– Z pohledu celé sezony se možná zase až tolik nestalo. Hokejisté ČEZ Motoru prohráli v první WSM lize podruhé za sebou na ledě soupeře. Tentokrát 0:3 v Benátkách nad Jizerou. Bezkrevný výkon týmu ale rozhodně nenechává trenéry chladnými. „Hazardujeme s dobrým jménem klubu,“ zlobí se asistent Martin Štrba.

Potyčka v baru skončila smrtí

Soběslav – Celkem nenápadný malý Grill bar na kraji soběslavského náměstí Republiky má za sebou od soboty tragickou zkušenost.

Děťátko ze strakonického baby boxu bylo velmi dobře ošetřené

Strakonice - Lékařem, který ve čtvrtek 21. září před druhou hodinou ranní prohlížel čerstvě narozenou holčičku odloženou v baby boxu strakonické nemocnice, byl MUDr. Petr Lyer z dětského oddělení.

Boj o rumové aroma je nafouknutý nesmysl, říká Josef Nejedlý

Jindřichův Hradec - Médii se v posledních dnech jako vítr prohnala poplašná zpráva o tom, že se Evropská unie může chystat zakázat výrobu tradičního českého rumu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení