VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé zapomněli požádat Masaryka o svolení

České Budějovice - Na snímku z roku asi 1955 je zachycen průvod členů a příznivců Obce baráčníků Čtyři Dvory. Průvod vyšel od restaurace U Slovanské lípy a pokračoval tehdy ještě Masarykovou ulici podél domů na východní straně ulice k pomníku padlých v Sadech Svobody.

13.7.2008
SDÍLEJ:

Průvod baráčníků v Čtyřech Dvorech asi v roce 1955.Foto: Archiv rodiny Čechovy

Baráčníci ze Čtyř Dvorů pořádali průvod každoročně v květnu, většinou podle pamětníků 1. května. Obec baráčníků byla založena po roce 1880 a měla sídlo U slovanské lípy. Ve městě bylo několik obcí baráčníků (Vitoraz, Řehtáčkovice, Jana Žižky).

Baráčníci byli hrdí starousedlíci, kteří se sdružili ve spolku. Propagovali tradiční obyčeje venkovského života, kroje, tance a pomáhali potřebným. Zpočátku, v období c. k., usilovali i o udržení čistoty českého jazyka. Obce baráčníků podporovaly české školství a přispívaly nemajetným studentům.
Na snímku jsou patrně vyšívané kroje nebo košile s vyšívanými ornamenty. Také pečlivě provedené prapory. Na jednom je nápis MARIE KOLÁŘOVÁ, MATKA PRAPORU.

Původně nebylo jméno baráčník zrovna skvělé označení. Souvisí s francouzským slovem „barák“, tj. prozatímní obydlí pro zdravé a nemocné při epidemiích a pro vojenské účely.

V 19. století vykládá Ottův naučný slovník pojem baráčník takto: „Barák slove každá chata, ať již z klestí, prken, nebo z neotesaných kmenů zhotovená. V obecném životě nazývá se tak hlavně chata bez polí, a její majitel baráčník“.

Později: „Baráčník je majitel baráku, chalupy bez polí, anebo vůbec vlastník bídné chalupy“. Ve 20. století je baráčník obyvatel nebo vlastník baráku. Ekvivalentní termín je domkář. Potom se pojem barák přenesl i na činžovní dům. Pojem baráčník se tak od dob Otty značně změnil.

Vzadu na snímku stojí dvoupatrová budova továrny bratří Sattletů (Josef a Julius). Vyráběla kamna, hliněné a šamotové zboží. Reklamním sloganem – Doporučují se prvotřídní šamotová kamna, bílé i barevné, stěnové mosaiky, podlahové desky, šamotové cihly a šamotová moučka. Sattlerů měli dále vlastní cihelnu U hada, kterou spravoval mladý ing. Pavel Sattler (v těch místech je dnes obalovna). Po roce 1950 se v Sattlerce zařídil obchodní podnik Drobné zboží.

První dům vlevo na snímku je Lukášů, druhý je dům Voráčků, za kterým je trochu vidět přízemní dům s pultovou střechou, kde byla v té době SBĚRNA prádla k praní, čištění a barvení, později trafika. Následuje dům Šebestů, ve kterém byl za 1. republiky hostinec Karla Plonera a Jany Eltnerové. V novější době místní knihovna.

Domy byly postaveny po polovině 19. století, přičemž některé v této řadě jsou vyznačeny již na mapě z roku 1827. To byla „mladší“ část Čtyř Dvorů. Protější strana ulice měla domy starší, některé dokonce původně roubené, jak se ukázalo na jaře 2008 u dvou demolic.

Domy na snímku byly zlikvidovány kvůli stavbě nové široké silnice. Ve skutečnosti silnici nepřekážely, o čemž svědčí kaplička sv. Vojtěcha, která tam jediná zůstala jako kůl v plotě. Sama ovšem měla lidově řečeno na mále.

Název Masarykova ulice zavedli zastupitelé obce Čtyři Dvory v roce 1919. Podle Daniela Kováře zapomněli Čtyřdvorští požádat o souhlas T. G. Masaryka, aby se podle něj mohla ulice jmenovat. Vzpomněli si až v roce 1931, požádali ho a T. G. Masaryk souhlasil.

V roce 1955 byla ulice přejmenována na Husovu jako pokračování Husovy třídy od Dlouhého mostu. Hlavním důvodem však bylo, že politickým orgánům se nelíbilo jméno Masaryk. Navrhoval se také název Gottwaldova, ale to neprošlo, protože Čtyři Dvory nebyly již samostatnou obcí a jedna Gottwaldova ulice ve městě už byla (kolem hereckých domů).

Máte doma staré záběry Českých Budějovic a chcete je zveřejnit v tomto seriálu? Není nic jednoduššího. Kontaktujte nás a přijďte do redakce. Vaší pamětihodností se následně potěší čtenáři sobotního seriálu Putování městem. V jeho dalším díle se porozhlédneme na křižovatce u Výstaviště.

Jan Schinko

13.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení