VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasenburk sloužil od nepaměti nemocným lidem

České Budějovice - Na pohlednici z období před 1. světovou válkou s názvem Nová ulice z archivu rodiny Mentlíkovy je zachycena ulice Na Sadech od ústí Jírovcovy ulice směrem k Nové ulici. Nová ulice však začíná až za tehdejším Hasenburkem, dnes poliklinika Sever.

2.3.2008
SDÍLEJ:

Stará pohlednice z ulice Na Sadech s tehdejším Hasenburkem.Foto: Archiv rodiny Mentlíkovy

Sadová třída se lomí vpravo k Besedě na půdorysu původních barokních bastionů. Sady byly tenkrát oplocené a na noc se zavíraly. Velký třípatrový dům vlevo byl postaven v roce 1862 ing. Alexandrem Haasem v dobovém stylu s použitím prvků historických slohů.

V domě si zařídil jeho příbuzný lékař Karl Haas sanatorium. Členové rozvětvené rodiny Haasů patřily k významným občanům města. Pro dům se tak vžil název Haasenburg, lidově Hasenburk či Háznburk. V domě sídlila řada lékařů. Od roku 1906 dětské oddělení MUDr. Josefa Blažka.

V letech 1871 až 1897 sídlil v Hasenburku také německý učitelský ústav. V prostorné budově byly také byty lékařů, několik místností využívala Beseda a sokolové.

Před r. 1912 převzal sanatorium Karla Haase MUDr. Bohumil Růžička. Vybavil sanatorium moderně, přesněji dle reklamy: Sanatorium MUDr. Bohumila Růžičky - léčebný ústav pro chirurgické, ženské a porodní operace. Roentgenové paprsky, elektrické lázně, elektrické proudy vysoké frekvence.

Ve 20. letech 20. století došlo k několika zásadním změnám ve zdravotnictví. V Hasenburku byla zřízena Okresní nemocenská pojišťovna a Středisko sociálních zdravotních institucí. Na průčelí byl instalován nápis OKRESNÍ SOCIÁLNÍ POJIŠŤOVNA. V budově byly dále zřízeny: Poradna pro choroby plicní, Poradna „Naši dětem“, Sociální zdravotní ústav a Zubní ambulatorium Okresní nemocenské pojišťovny.

V roce 1948 vznikla sloučením Okresní nemocenské pojišťovny, Nemocenské pojišťovny soukromých zaměstnanců a zřízenců a Zemědělské nemocenské pojišťovny „Okresní národní pojišťovna“. Ale nevydrželo to dlouho.

K 1. 1. 1952 bylo zdravotnictví sjednoceno tak, že Krajský národní výbor zřídil Krajský ústav národního zdraví (to byla nemocnice a Říhárna) a Okresní národní výbor zřídil Okresní ústav národního zdraví (zkratka OÚNZ). OÚNZ napřed sídlil v jiné budově Na sadech, kde se později usadili hygienici. Již bývalá Okresní národní pojišťovna se v letech 1952 a 1953 likvidovala a budovu po ní získal v roce 1954 OÚNZ.

V letech 1955 až 1957 byla budova, tedy původní Hasenburk, upravena na polikliniku OÚNZ. Na průčelí se potom objevil panelový nemedicinský nápis BUDUJ VLAST POSÍLÍŠ MÍR. Jeden čas nápis i svítil. Byl tam ještě nedávno.

Budově se říkalo normálně „poliklinika“ nebo dokonce „ounz“, šel na ounz, byl v ounzu. Starší generace používala ještě termín nemocenská pojišťovna. Přípona „sever“ se začala používat až v době, kdy se stavěla v ulici Matice školské poliklinika JIH, která byla otevřena dne 6. 5. 1978. OÚNZ jako takový byl zrušen k 1. 1. 1991.

Vpravo v parku byl v roce 1899 postaven Café-salon a Bufet. To byla částečně dřevěná romanticky pojatá stavba. Do 1. světové války byl Café-salon hojně navštěvován. Naproti šikmo byla Beseda, poblíž Volbrechtů, dalo by se říci společenský uzel města. Po válce Café-salon zanikl.

Přibližně v těch místech bylo v roce 1975 instalováno na podstavci dělo jako památník. Konaly se u něj různé akce položení věnců za účasti politických špiček města, ale bez valného ohlasu. Na to dělo si už skoro nikdo ani nevzpomene. Dům s arkýřovou nárožní věží na rohu ulice Na Sadech a Nové ulice byl postaven kolem roku 1900, přesně není zjištěno. Byly v něm ordinace a byty lékařů.

Jan Schinko

Autor: Bohdana Schindlerová

2.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V lihovaru se nepálí líh od roku 2016, brzy se to možná změní.

Lihovar v Blanici je na prodej, včelařům by se mohlo ulevit

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Ve středečním vydání představíme prvňáky ze ZŠ a MŠ v Dubném

Chceme hrát nátlakový ofenzivní hokej, ujišťuje nový asistent trenéra Luboš Rob

České Budějovice – Poprvé se postavil jako asistent trenéra na střídačku prvního týmu ČEZ Motoru a hned slavil Luboš Rob (47 let) vítězství. Českobudějovičtí hokejisté vyhráli ve WSM lize v Litoměřicích 3:2 a ve středu je čeká další venkovní duel v Praze na Slavii (18).

Hledají muže snědé pleti

České Budějovice – Kriminalisté pátrají po 180 cm vysokém Robertu Oláhovi. Snědý muž váží kolem 90 kg, hnědočerné vlasy má po stranách vystříhané a vylepšené nagelovaným čírem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Za volant usedla bez řidičáku, zato opilá

Srnín – Hlídka Obvodního oddělení policie Český Krumlov v neděli 15. října krátce před desátou hodinou večerní zastavila v Srníně osobní automobil tovární značky Škoda Felicia. Za volantem seděla pětatřicetiletá žena z Plzeňska, a to navzdory tomu, že není držitelkou žádného řidičského oprávnění. A co víc, při kontrole se (ne)řidička podrobila opakované dechové zkoušce s pozitivním výsledkem přes 2 promile alkoholu v dechu. Další jízda jí byla zakázána.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení