Taková je zkušenost Týna nad Vltavou s elektronickým měřením rychlosti. Od ledna zde projelo pod dohledem radaru již 1,7 milionu řidičů.


Přestupky má na svědomí jen malá část řidičů, ale i jedno auto může způsobit tragédii. „Celkově lze říci, že devadesát pět procent řidičů je slušných,“ uvedl včera k problému starosty Týna nad Vltavou Karel Hájek. Zbývajících několik procent řidičů je však podle Hájka pro ostatní účastníky silničního provozu velkým nebezpečím. Týnští proto zkouší elektronické měření, které městu zapůjčila soukromá firma. „Od ledna sledujeme překračování rychlosti na dvou místech. Na silnici na Tábor a v Podskalí. Kamera je ještě na křižovatce u autobusového nádraží, kde sleduje jízdu na červenou,“ vypočetl Hájek místa, kde radnice nasadila elektroniku ke hlídání řidičů.

Neukázněných řidičů, kteří nemají obavy z dopravní policie, stále přibývá. Zoufalá situace vede některé obce až k tomu, že si už pořídily, nebo zatím zvažují, nákup vlastních radarů.


V Týně nad Vltavou mají zatím bezplatně zapůjčené dva radary, které zaznamenávají přestupky a zároveň ukazují řidičům na displeji vedle silnice aktuální rychlost. Od ledna například na výpadovce na Tábor, kde je dovolena sedmdesátka, naměřili 282 řidičům rychlost sto třicet kilometrů v hodině. Z celkově 1,5 milionu vozidel, zkontrolovaných v tomto úseku, překročilo rychlost 47 504 aut, což činí 3,2 %. V Podskalí překročilo dovolenou rychlost 5,5 % řidičů. “Od sedmého června je vypnuto zobrazení rychlosti na displeji, ale statistická měření probíhají,“ uvedl starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek.


Město chce výsledky vyhodnotit a systém případně koupit. Musí k němu ovšem mít i městskou policii. „My máme jednoho městského policistu a zvažuje se přijetí druhého,“ zmínil Hájek. Státní policie podle starosty ve městě občas hlídkovala, ale její možnosti jsou omezené. Od vlastního měření si radnice slibuje větší dopad na bezpečnost silničního provozu.


Dobrou zkušenost zaznamenali s radarem v Trhových Svinech. „Městská policie měří i v místních částech, například v Otěvěku. Zkušenosti máme stejné. Jsou řidiči, kteří rychlost dodržují, nebo nedodržují. Ti druzí pak dostanou pokutu,“ komentoval starosta Radislav Bušek. „Ale mnozí již ví, že radar máme, že se zde měří, takže se v těchto místech jezdí pomalejí,“ dodal.


Město koupilo radar před pár lety za 560 000 korun právě za účelem prevence, nikoli výběru pokut.


Minulý měsíc si pořídili měřící zařízení ve Štěpánovicích. „Spoléháme na to, že převážná část řidičů použije tuto informaci k tomu, aby rychlost jejich vozidla byla v souladu se stanovenou,“ upřesnil starosta Štěpán Bláha.