VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice měla v plánu masné krámy koupit a zbourat

České Budějovice – V dalším díle seriálu Putování městem zavítáme do známé budějovické restaurace.

6.1.2013 1
SDÍLEJ:

Masné krámy v roce 1953.Foto: Archiv Jana Schinka

Na snímku z roku 1953, který byl uveřejněn v časopise Architektura ČSR č. 8/1955, jsou zachyceny Masné krámy po rekonstrukci, ale ještě před kolaudací a restauračním provozem. Střechy bývalých krámů jsou již sjednoceny, v traktu v Hroznové ulici je vidět boční vchod do výčepu, nad renesančním zadním štítem Masných krámů vyčnívá štít hostince U tří sedláků, který byl zakomponován do areálu restaurace, a zcela vzadu se rýsuje Macelisů dům na Piaristickém  náměstí.

Často se vrací otázka, kdo vlastně rozhodl o tom, že z původních masných krámů, kterých bylo v roce 1923 celkem 28, bude restaurace či podle slovníku z 50. let 20. století pohostinství. Některé krámy v masných krámech byly v provozu ještě kolem roku 1948. Podle Svobodného slova  ze dne 23. července 1949 (to stále bylo Slovo relativně svobodné, záhy již ne) byla ustanovena komise Jednotného národního výboru (JNV) pro adaptaci masných krámů. Komise byla sestavena ze členů rady JNV ve složení Havel, Morávek, Benedikt, Hnilička a Nováková. Komise měla za úkol podat návrh na využití vnitřku masných krámů (stále se Masné krámy psaly s malým „m"). Není zjištěno, kdo co navrhoval a jak v komisi hlasoval, jen je znám výsledek – upravit masné krámy na restauraci. To samo o sobě už bylo dobré, poněvadž několik generací radních od roku přibližně 1900, tedy už z doby c. k., chtělo masné krámy zbořit.

Komise JNV však nevymyslela nic originálního. S velkou pravděpodobností použila nápad obchodníka J. Nusky z roku 1921. Toho roku dne 9. června na své schůzi zamítla městská rada žádost pana J. Nusky o povolení ke zřízení automatického restaurantu v bývalých masných krámech. Někdo z komise JNV mohl o tom vědět. Nápad, jak se později ukázalo a také s přispěním vhodné rekonstrukce objektu podle projektu architekta Jaroslava Fidry, to byl velmi dobrý.

Radnice však měla s masnými krámy prokazatelně od roku 1901 plán je zbourat. Už to bylo v městské radě konané dne 24. listopadu 1902 odsouhlaseno, že obec koupí masné krámy za 84.600 K, následně zboří a postaví tam novou velkou tržnici. Již to bylo se všemi majiteli krámů dohodnuté, odstupní cena schválena, kromě paní Haveldové, která zásadně nesouhlasila. Jednala za Josefa Haveldu, který později v roce 1905 zemřel (měli krám č. 10). Radnici se tedy nepodařilo masné krámy koupit. Jen postupně, jak to šlo, kupovala jednotlivé krámy. Např. v roce 1913 vydražila v exekuční dražbě krámy č. 16 a č. 20 po Janu a Františku Chrtových.

V roce 1923 vlastnila radnice pět krámů (č. 4, 5, 16, 20 a 21) z celkem 28 krámů. Nemohla tedy bez souhlasu ostatních majitelů 23 krámů s objektem nic podnikat. V roce 1923 měla 4 krámy v majetku rodina Housků, 5 krámů rodina Holanských, 3 Gudernů, 2 Anna Lukeschová, po jednom Josef Žižka, Milan Drazdík, František Kammermayer, Ignác Steffel, Neubauerů, Neuwirthů atd. V roce 1922 byla v masných krámech zřízena trafika. Jindřich Houska tu prodával i cizozemské ovoce a zeleninu, Antonín Hušák a Jan Dušek lahůdky (od roku 1912). Jan Dušek a Karolina Housková měli jako první zaveden do masných krámů telefon. Na začátku 20. století sídlil v průčelí masných krámů krupař Adolf Ornstein, prodej mlýnských výrobků, v Hroznové obuvník Theodor Wittek. Jeny Marody, Haveldů a další.

Na kolaudačním protokolu rekonstrukce masných krámů z roku 1954 je podepsán také zesnulý konzervátor Karel Kakuška, který mnohem později připomněl, že bylo shledáno 68 závad (byly odstraněny) a že on sám byl pro využití masných krámů jako galerii umění. Ale přiznal, že nápad restaurace v masných krámech byl dobrý.

JAN SCHINKO

Autor: Redakce

6.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení