VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakouští učitelé fyziky uvidí útroby Temelína

Temelín/Linec - I když hornorakouští obyvatelé příliš neholdují Jaderné elektrárně Temelín (JETE), přesto se v pondělí právě v Linci konal o jihočeské elektrárně seminář.

21.4.2009
SDÍLEJ:

I olympionici Kateřina Baďurová (vlevo), vedle ní stojící Tomáš Janků a Mirka Knapková (čtvrtá zleva) se už podívali na elektrárnu Temelín zevnitř.Foto: Deník/ Václav Pancer

Celkem padesáti rakouským učitelům fyziky na Vysoké škole pedagogické přednášel o Temelínu, jeho rozšíření, o jaderné energii či o jejím vlivu na klima a podobně, vedoucí druhého reaktorového bloku Václav Havlíček.

A v úterý se pro změnu třicet učitelů z Rakouska podívá přímo do útrob JETE. Tento projekt ale rozhodně není ojedinělý.

„Podobné akce mají učitelům poskytnout komplexní informace o tématu, jež se v běžných médiích často zjednodušuje. Jde zejména o vysvětlení souvislostí, jež mohou prospět při vysvětlování uvedeného tématu při hodinách přírodních věd, případně v rámci občanské výchovy,“ vysvětlil význam semináře jeho hlavní organizátor, profesor linecké Vysoké školy pedagogické Hans-Georg Doberer.

U našich jižních sousedů je o prohlídku Temelína takový zájem, že už v úterý jsou zaregistrovány další dva termíny, v červenci a v září.

Loňský seminář, který byl hodně podobný tomu pondělnímu, si samotných pětadvacet účastníků velice pochvalovalo.

V ohlasech oceňovali učitelé zejména řadu nových pohledů na Temelín a na elektrárně pak velice kompetentní a zajímavou prohlídku.

Kromě rakouských učitelů fyziky si útroby jaderné elektrárny prohlédlo před časem i šest poslanců z německého bavorského zemského sněmu. Cizinci přijeli na návštěvu elektrárny hlavně proto, že v Německu stále platí usnesení o postupném odklonu od jaderné energetiky. „My si ale myslíme, že toto stanovisko, přijaté před lety, by se mělo zrevidovat. I proto jsme se chtěli seznámit s aktuální situací v České republice,“ uvedla během návštěvy Ursula Männle, předsedkyně bavorského zemského sněmu.

Autor: Petr Lundák

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení