VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Jihočech obhajuje třetí místo

České Budějovice - Český reprezentant v rallyekrosu se v letošní sezoně poprvé vypraví za kanál La Manche. „V Anglii je prý moc pěkná trať, už se těším,“ říká před startem ME Zdeněk Čermák.

11.3.2009
SDÍLEJ:
Fotogalerie
2 fotografie

Na návštěvě u CB Motorsportu - pilot Zdeněk Čermák a zlaté ruce mechanika Filipa Strnada.Foto: Deník/ Kamil Jáša

Zdeněk Čermák stojí na prahu nové sezony. Loňská byla velmi úspěšná. Jihočech obsadil v prestižním seriálu mistrovství Evropy v divizi 1A třetí místo. Jaký bude pro českého rallykrosového reprezentanta rok 2009?

Při rekapitulaci sezony v roce 2008 převládala spokojenost?
Určitě. Hned začátek mistrovství Evropy byl moc pěkný. V Portugalsku jsme byli třetí, ve Francii druzí.

To byl opravdu začátek až nad očekávání. Celkově se vám podařilo udržet třetí místo, takže podle vás super výsledek?
Dá se to tak hodnotit. Následovalo Maďarsko, tam jsme byli rádi, že jsme skončili na pátém místě. Čtvrté místo jsme přivezli z Rakouska.

Rakouský závod jste ve finále začínali až ze šestého místa…
…na šestou pozici jsme se propadli. Pak jsem se prokousal dopředu, takže to nakonec bylo velmi dobré. A pak přišla první kolostřešní kombinace ve Švédsku.

Moc pěkně nazýváte nebzepečný kotrmelec, při kterém se divákům u trati tají dech…
…po technické závadě nám upadlo přední kolo. Auto se píchlo o vant, dvakrát se překutálelo přes střechu. V mojí závodnické kariéře se mi to stalo poprvé.

Měl jste po této epizodě respekt ze závodění?
To ne. Spíš nás to zarazilo. Objevili jsme technický problém, který nás provázel až do konce sezony. Když už jsme se v dalším průběhu dostali na bednu, museli jsme zase odstoupit pro technickou závadu. To byla hořká záležitost.

Nepřišel po karambolu, a kolostřešní kombinaci, psychický blok?
Ne. Trochu jsem se toho obával, ale my vůbec nepřestali závodit. Kluci to spravili, hned jsme pokračovali v závodě. Vlastně jsme se vůbec nezastavili. Nic jsem nenechal odležet v hlavě, abych o tom nezačal přemýšlet. Víc mě mrzelo, proč se to stalo, než že se to stalo. Začala nám upadávat kola, to mě opravdu dost mrzelo.

I z tohoto pohledu se zdá, že třetí místo hodnotíte úspěšně.
Úspěch to je. Ke konci to bylo hodně napínavé, už se zdálo, že o třetí místo přijedeme.

Jaro už klepe na dveře, co vás čeká v roce 2009?
Obhajoba třetího místa v mistrovství Evropy. To je pro mne největší priorita.

Zajímá vás domácí šampionát?
No jistě. Rádi bychom se mu věnovali, ale čas, který věnujeme Evropě, je obrovský. Moc už ho pak pro mistrovství republiky nezbývá.

Letos poprvé se termínový kalendář mistrovství Evropy zastaví v Anglii. Jaký to bude závod?
Těšíme se na něj. Tam už se pojede v polovině dubna. Nikdy jsme tam nebyli, uvidíme. Dříve se tam mistrovství Evropy jezdilo, trať je prý moc pěkná. Do soboty se tam nesměla startoval auta, odtahovala se traktorem, vyprávěl mi to kolega Pavel Novotný z Třebotovic.

Kanál La Manche překonáte podmořským tunelem nebo na lodi?
Pojedeme přes Francii do Calais, odtud lodí. Z přístavu v Anglii to je třicet kilometrů. Dopravní kalamita by nám tedy hrozit neměla.

Na technice pracujete v zimním období vydatně, zapracoval jste i na fyzické kondici?
Snažil jsem se. Vylepšil jsem práci v posilovně. K tomu přibyly lyže, takže jsem připraven dobře. Když je dobrá fyzická kondice, projeví se i na psychice.

Určitě nespí ani konkurence, máte zprávy o tom, jak se chystá na ME?
Mistr Evropy Pinomäki jde do divize 1. Bossard, který byl druhý, skončil. Drží slovo. Před sezonou uvedl, že pojede jednu sezonu na titul, když nevyhraje, ta skončí. Jak řekl, tak udělal.

Z toho tedy vyplývá, že startovní listina ME 2009 bude začínat jménem Zdeněk Čermák?
Je to tak.

Neotevírá to cestu k ještě vyšším cílům? Třeba k titulu mistra Evropy?
To zase ne. Ale v oficiálních listinách budeme na prvním místě, to bude zvláštní. Startovní číslo budeme mít 103, skončili jsme třetí, to je podle pořadí z minulé sezony. Doufám, že nám trojka přinese štěstí. Snad ho bude víc, než když jsme měli čtyřku, která už nám poslední dobou v závodech nosila docela smůlu.

Mluvili jsme o náročné fyzické přípravě v zimním období, projel jste se také v závodním autě?
Ne. Není kde. Navíc je auto úplně rozebrané. Čas věnujeme jeho přípravě na další sezonu. Napsoledy jsem jel na setkání mistrů v Sosnové. Když napadl sníh, tak jsem se projel se svým soukromým autem někde trochu na parkovištích, zajel jsem si na pěkné úzké cestičky, které máme v Jihočeském kraji. Ale to je všechno spíš legrace, se závodní jízdou to moc společného nemá. Bylo by mi docela líto strčit auto někam do stoky nebo do stromu.

Na silnicích a v ulicích měst jako závodník nejezdíte?
V žádném případě. Jezdím podle předpisů. Jen si někdy na semaforu zkusím start.

Pokud se fanoušci motoristického sportu budou chtít zúčastnit některého ze závodů, mají možnost?
Určitě. Depa bývají otevřená. Je to zábava. Jen je problém, že v Jihočeském kraji se nezávodí. V Čechách se jezdí jen v Sosonové, tam bývá hodně aut, to je moc pěkný závod. Bývá to krásná podívaná. Mistrovství Evropy se kromě Sosnové jede nejblíž v Rakousku, v Melku, to je z Českých Budějovic okolo stovky kilometrů.

Mechanikovy zlaté české ruce

Zimní přestávka je v týmu zasvěcena tvrdé práci. Opravám, vylepšením. Přípravám na jaro. Filip Strnad se věnuje vozu Zdeňka Čermáka tak, aby se udržel v kvalitní evropské konkurenci. „Motor máme standardní jako loni, je speciální od švýcarského úpravce. Jsme s ním velmi spokojeni, loni jsme neměli s motorem vůbec žádný problém,“ říká muž, na jehož zlaté ruce pilot nedá dopustit.

Do Švýcarska jste vyrazili osobně?
Samozřejmě. Musíme zadat, co chceme vylepšit, co se týká zástavby, vyladění, motorové mapy. Speciální úpravy. Když všechno šlape, pak se přes sezonu prakticky jen mění olej.

Problém nebyl s motorem, ale s ulomeným kolem…
…zaskočily nás technické závady. Měli jsme víc smůly než v předešlých sezonách. Byla to skrytá závada, která se v rozjetém seriálu závodů nedala pořádně opravit. Vytloukali jsme klín klínem. Snažili jsme se sezonu dokončit s jistým rizikem. Povedlo se. I s těmito problémy jsme zase postoupili o kus výš, to je z mého pohledu v evropské konkurenci obrovský úspěch.

V zimě se musí závodní auto rozebrat do sebemenších detailů?
Musí se úplně rozebrat, aby s e vědělo, jak pracuje karosérie. Ta se musí znovu povařit. Tím, jak je podvozek tuhý, není to, jak to lidi znají u civilních aut měkké, pneumatika je nízká, trpí celá karoserie. Svařenec celkově povoluje. V autě je nainstalován bezpečnostní rám, a přesto auto povolí a už není tak tuhé.

To je otázka bezpečnosti?
Spíš rychlosti. Přes zimu musíme karosérii povařit a vyztužit a připravit na novou závodní sezonu. Karosérie je tak na dvě nebo na tři sezony, pak už to není tak, jak by to mělo být. Projevuje se to na dosažených časech. Může se to zdát nepochopitelné.

Laikům určitě…
…každý samozřejmě hledí na to, jaký má výkon, jaké použije pneumatiky, jak je nafouká, ale třeba velkou roli hraje taky stáří karoserie.

Právě jsem vás vyrušil od dolaďování přístrojové desky…
…předělali jsme osazení a zapojení. Všechno jsme zjednodušili. Nejhorší jsou na závodech elektrické závady. Díkybohu se nám v posledních sezonách vyhýbaly. Všechno je třeba dělat pečlivě a s odborníky. Nejsme schopni úplně všechno udělat sami, my musíme všechny záležitosti zvládnout servisně. My si zadáme, co chceme, subdodavatelé pak plní naši objednávku. A my tomu musíme rozumět, abychom všechno servisně v závodě bezchybně zvládli.

Rozhodují maličkosti, detaily?
Přesně tak. Třeba ostřikovače. Kvůli nim jsme schopni vyhrát nebo prohrát závod.

Připravili jste do sezony specialitu?
Na věcech, které nás trápily, jsme v zimě zapracovali nejvíc. Je asi padesát věcí, které jsme měnili. Týkají se třeba komfortu, aby se to dobře ovládalo. Auto bez fatálních poruch, které jsme odstranili, bylo dobré. A budeme potřebovat štěstí. Loni bylo auto celý víkend v pohodě, všechny rozjížďky bez potíží, ale ve finále jsme prostě měli pořádnou smůlu.

Autor: Kamil Jáša

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Finále soutěže Zlatý Ámos 2017 o nejoblí­benějšího učitele probíhalo 24. března v Praze. Vítězem se stal Lukáš Lis ze ZŠ Soběslav.
15

Zlatým Ámosem se stal Jihočech Lukáš Lis

U oslavenkyně ze Sezimova Ústí se 24. března setkali gratulanti. Paní Anna Buriánková se zapsala i do kroniky města.
13

Stoletá Anna Buriánková se nejraději směje

V baráži jsou favoritem extraligové týmy, říká manažer Motoru Stanislav Bednařík

České Budějovice – Plní jeden předsezónní cíl za druhým. Hokejisté ČEZ Motoru vyhráli základní část první WSM ligy, s jedinou porážkou na kontě prošli i dvěma koly play off. To hlavní je ale teprve čeká. V extraligové baráži se pokusí prodrat mezi naši hokejovou elitu. „Dosud jsme jenom plnili povinnost, teď už bude role favorita na bedrech extraligových týmů," upozorňuje v rozhovoru generální manažer klubu Stanislav Bednařík. Do baráže vstoupí Jihočeši v úterý v Pardubicích (18).

Město v dubnu zaplní tisíce příznivců hokeje

České Budějovice - Na dvacet tisíc příznivců hokeje ze čtyř zemí Evropy se chystá do jihočeské metropole. České Budějovice budou totiž od 27. do 30. dubna hostit České hokejové hry. Ty se do série turnajů Euro Hockey Tour vrátily po dvouleté pauze. V minulosti se hry konaly v Karlových Varech nebo třeba v Pardubicích.

AKTUALIZOVÁNO

Zvažte rezignaci, vyzvali hejtmana opoziční zastupitelé

České Budějovice /ANKETA/ – Kauzou rekreačních domů ve Slupečné u Lipna, které pro hejtmana Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD) staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, řešili na čtvrtečním jednání krajští zastupitelé. Z řad opozice zazněly výzvy k hejtmanově rezignaci. Projednání mimořádného bodu programu nakonec skončilo bez přijetí usnesení.

OBRAZEM: Budějovičtí se loučili se svým biskupem

České Budějovice /VIDEO/ - Sbohem. Desítky lidí přišly ve čtvrtek do českobudějovické katedrály sv. Mikuláše uctít památku Miloslava Vlka, budějovického biskupa, pražského arcibiskupa a kardinála. Ten zemřel v sobotu ve věku 84 let. Rekviem za zesnulého vedl současný biskup Vlastimil Kročil.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies