Integrační hrnec

„Do Českých Budějovic jsem se přistěhovala před pěti lety z ukrajinského Lvova,“ vypráví sympatická žena, která zde žije s rodinou.

Spolu s dalšími krajany se schází v Multikulturním centru při Diecézní charitě České Budějovice. Tam se také od kněze Ruslana Zassiedka dozvěděla, že se může přihlásit do projektu Rodina odvedle.

Smyslem akce, kdy do rodiny zde žijících cizinců přijde na oběd česká rodina, nebo obráceně, je navázat lepší vztahy mezi českou majoritou a národnostními menšinami, které zde už jsou nebo chtějí být doma.

„O projektu jsem věděla už dřív, ale letos jsme se prvně rozhodli, že se ho sami aktivně zúčastníme,“ pokračuje žena ze Lvova.

„Uvařila jsem tradiční ukrajinský boršč. To víte, řepa, smetana ani dobré maso v něm nesmí chybět,“ usmívá se u hrnce s hustou pochoutkou.

„A na stole budou ještě další typické speciality, saláty i sladkosti. Jsme totiž z domova zvyklí mít na stole víc jídel najednou.“ Slovy herečky Jiřiny Bohdalové, kromě jiného i autorky kulinářských knížek, se mohla včera dopoledne hostitelská rodina ptát: Hádej, kdo k nám přijde na oběd?

„Kdo přijde, sami ještě nevíme,“ prozradila včera dopoledne Oksana. „Prý to ale bude také rodina s dítětem.“

Hostitelská trojice

Věřící Ukrajinci se každou neděli od jedenácti hodin účastní řeckokatolické mše v kapli za katedrálou sv. Mikuláše. Mše i Multikulturní centrum vede Ruslan Zassiedko, řeckokatolický kněz, jenž se stará na jihu Čech o ukrajinské krajany.

„Společný oběd rodin cizinců a Čechů se zde na jihu Čech koná již počtvrté,“ prozrazuje Bohumila Vančurová z Krajského úřadu Jihočeského kraje, která má na starosti problematiku cizinců a uprchlíků.

„Letos se do projektu zapojily tři hostitelské rodiny – jedna z Českých Budějovic a dvě z Benešova nad Černou,“ pokračuje kněz Ruslan Zassiedko, který se projektu již dva roky věnuje.

„Multikulturní centrum jsme v Českých Budějovicích založili již před šesti lety a jeho smyslem je navázání vzájemných přátelských vztahů mezi cizinci a zdejšími českými občany,“ dodává ředitelka Diecézní charity České Budějovice Michaela Čermáková, která integrační projekty, jako je Rodina odvedle, dlouhodobě podporuje.

Projekt Rodina odvedle:

Integrační projekt Rodina odvedle začal v roce 2004. Prvního ročníku se v Jihočeském kraji zúčastnilo 8 rodin, v roce 2005 také. V roce 2007 se do projektu zapojilo šest rodin a stejně je tomu i letos.

„Hlavním cílem projektu je podpořit integraci dlouhodobě žijících cizinců do české společnosti prostřednictvím přímého kontaktu mezi rodinami cizinců a českými rodinami,“ vysvětluje Bohumila Vančurová z Krajského úřadu Jihočeského kraje.

„Smyslem je podpořit rozvoj vztahů mezi Čechy a komunitami cizinců žijícími v Jihočeském kraji.“

V České republice se včera do projektu zapojilo 100 rodin, tj. 50 rodin cizinců a 50 českých rodin.

Projekt na jihu Čech realizuje občanské sdružení Slovo 21 ve spolupráci s Multikulturním centrem při Diecézní charitě České Budějovice.