VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodnou, zda se most bude zvedat

Týn nad Vltavou - Je to památka, která stojí v cestě modernímu projektu. Pod železným mostem přes Vltavu, jenž spojuje dvě části Týna, neproplují větší výletní lodě ani prostornější hausbóty. Těch přitom bude na řece přibývat. Za rok totiž Ředitelství vodních cest (ŘVC) dokončí projekt splavnění Vltavy, a tak se po nejdelší české řece zájemci dostanou z Českých Budějovic přes Týn až k Orlíku.

23.11.2015
SDÍLEJ:

Železný most v Týně nad Vltavou tvoří překážku na cestě větším výletním lodím. Město s Ředitelstvím vodních cest musí rozhodnout o tom, zda se most přestěhuje jinam, nebo se upraví tak, aby se jeho část mohla při proplouvání lodí zdvihnout.Foto: Tomáš Fišer

O budoucnosti přemostění nyní znovu jednali zástupci města Týn nad Vltavou, které je vlastníkem památky, a Ředitelství vodních cest, jež koordinuje projekt splavnění.

Podle starosty města Milana Šnorka by do konce roku mělo být jasněji, jak se problém bude řešit. „Pro město jsou přijatelné dvě varianty přenesení mostu k solnici s tím, že na jeho současném místě by vznikl nový silniční most, nebo úprava mostovky tak, aby se její část mohla při průjezdu lodí zdvihnout," naznačil Milan Šnorek. Dodal, že pro investora stavby, tedy ŘSD, je spíše než stěhování za zhruba 260 milionů korun přijatelnější levnější varianta úpravy mostovky.

Podle zástupce ředitele ŘVC Jana Bukovského ovšem bude záviset i na městě, pro kterou variantu se rozhodne, neboť ŘVC neuhradí ani u jedné z variant náklady v plné výši. „My můžeme investovat jen do nákladů spojených přímo se zvýšením podjezdné výšky pro lodě," vysvětlil Jan Bukovský.

Milan Šnorek oponoval, že by ŘVC mělo například u varianty zdvihací mostovky zaplatit i vybudování zázemí pro lidi. Ti totiž budou muset čekat, než loď projede a most se sklopí zpátky, aby po něm bylo možné přejít.

Ve městě bude pumpa pro lodě i větší molo

Projekt splavnění Vltavy přinesl Vltavotýnským velkou starost. Musejí vyřešit, co udělají s památkově chráněným železným mostem přes řeku, pod nímž kvůli jeho nízké výšce nad hladinou neproplují rozměrnější výletní lodě a hausbóty.

Na druhé straně mohou lidé v Týně nad Vltavou ze splavnění nejdelší české řeky také profitovat. Už za rok, po dokončení plavební komory v Hněvkovicích, budou moci lodě plout z Českých Budějovic přes Týn až k orlické přehradě. Dá se tedy předpokládat, že ruch na vodě bude větší než dosud, čehož chce využít město i místní podnikatelé.

Už nyní se pro ty, kteří budou využívat „mokrou dálnici", chystá několik projektů.

Ředitelství vodních cest (ŘVC), které projekt splavnění koordinuje, například zvažuje u vltavotýnské čistírny odpadních vod výstavbu servisního střediska pro lodě s možností tankování pohonných hmot nebo odčerpávání odpadních vod. „Tato akce ovšem zatím není schválena, ani na ni nemáme zpracovanou projektovou dokumentaci," zdůraznil zástupce ředitele ŘVC Jan Bukovský. Doplnil, že samotná výstavba tak určitě nezačne dříve než v roce 2017.

Rovněž ve fázi úvah je rozšíření mola u parkoviště pod kostelem v Týně nad Vltavou. Podle starosty města Milana Šnorka by zde měl být lidem cestujícím po vodě k dispozici například automat na odběr elektřiny a vody.

„Rádi bychom také upravili samotné parkoviště pod kostelem, aby lépe podporovalo užívání toho mola. O konkrétní podobě ale musíme jednat s Ředitelstvím vodních cest či Povodím Vltavy, které mají s podobnými projekty zkušenosti," sdělil Milan Šnorek.

Doplnil, že ve fázi úvah jsou i další úpravy spojené s oživením „vodního" turistického ruchu ve městě, například rozšíření schodů, které vedou od parkoviště směrem na náměstí.

Autor: Martin Tröster

23.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení