VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybáři zahájili výlovy, ale chybí jim ryby

Českobudějovicko - Hlavní část sezony začala rybářům na chovných rybnících. Muži se sítěmi a podběráky odstartovali podzimní výlovy.

5.10.2009
SDÍLEJ:

Podzimní výlovy zahájili i sportovní rybáři. Například na rybníku Žďár u Kaplice.Foto: Deník/Zuzana Kyselová

Mnohým správcům vodních ploch však pravděpodobný výsledek letošní „sklizně“ přidělává vrásky na čele. V létě některé rybníky vypláchly povodně a šupináči často zmizeli dolů po proudu, neznámo kam. Peníze vložené do chovu tak doslova uplavaly.

Dnes například společnost Lesy a rybníky města Českých Budějovic chystá zátah na Houženském rybníku u Haklových Dvorů. Čeká ale jen poloviční výsledek oproti minulým letům. „Máme v plánu lovit patnáct tun, jinak se lovívá třicet tun. Ryby utekly do Vltavy,“ uvedl stručně k následkům letních dešťových přívalů ředitel městských lesů a rybníků Pavel Hartman.

„Čeká nás směsné lovení, velmi náročné na třídění, my říkáme brakování,“ zmínil Hartman další problém, který přinesly deště. Mezi rybníky totiž s velkou vodou v létě putovali i šupinatí obyvatelé. Jenže násada ročního nebo dvouletého kapra se přitom třeba smíchala s tržní rybou starou tři roky a na nová místa se dostaly i plevelné ryby.

„Na některých rybnících jsou škody poměrně rozsáhlé,“ říká za Rybářství Hluboká CZ, s. r. o., hlavní zootechnik Josef Chmel. „Mimořádným způsobem vypláchla voda Mlýnský rybník v Čejkovicích,“ zmiňuje jeden příklad Chmel. Ryby putovaly do Dehtářského potoka a potom až do Vltavy.

„Škodu poznáme až podle skutečného výlovu, ale budou to stovky metráků,“ poznamenal Chmel k penězům, které doslova uplavaly v podobě tržních ryb.

Škody ale naštěstí nedosahují té úrovně jako za velké vody v roce 2002, kdy zůstala v některých rybnících jen čtvrtina obsádky. Ztráty se také netýkají všech míst stejně. Někde se větší vlna povodní hrázím a česlům vyhnula a škody tam prakticky nejsou.

Na cenu by ale ztráty na obsádkách neměly mít vliv. „Zůstane zachována jako loni, bez výraznějších výkyvů,“ ujistil všechny zájemce o tradiční štědrovečerní pokrm hlubocký hlavní zootechnik. Maximální posun by měl být v řádu korun. V minulém roce hlubočtí rybáři prodávali kapra v kategorii výběr za 79 korun za kilogram a to by se v zásadě měnit nemělo.
Při loňské ceně hodlají v zásadě zůstat i českobudějovické městské lesy a rybníky. Pavel Hartman ale připomíná, že velká voda způsobila i škody na násadě pro příští roky a to se bude také několik let dohánět.

Hlavní akce čekají muže v gumácích a se sítěmi koncem října s nástupem chladnějšího počasí. Čekají je ty největší rybníky. Aby se daly úspěšně dovést do konce roky věnované chovu kapra, musí být totiž chladno. Zatím se loví menší plochy.
„Lovíme už menší rybníky, hlavně násadové,“ uvedl pro Deník Josef Chmel, hlavní zootechnik společnosti Rybářství Hluboká CZ. Na výlov velkých rybníků musí být ale podle Chmela chladnější voda. Ryby nejsou tak aktivní a nespotřebují tolik kyslíku.
To je důležité nejen v lovišti, kam jsou stažené předtím, než je rybáři vytáhnou z vody, ale i při transportu na sádky. Některé vodní plochy přijdou na řadu až počátkem listopadu a třeba Vlhlavský rybník se bude lovit až 19. a 20. listopadu.

Lesy a rybníky města Českých Budějovic se však chystají na Haklovský Starý už 14. října a na Haklovský Nový 26. října. Novohradští rybáři loví Žár Velký 27. až 31. října. Na uvedených akcích je zpravidla také možné koupit šupináče přímo na hrázi a seznam výlovů budou pravidelně nacházet v Českobudějovickém deníku a na jeho webových stránkách i naši čtenáři.

Už teď si je ale možné poznamenat, že prodej i ochutnávky různě upravených ryb nabídnou rybářské slavnosti na Bezdrevu 28. října. Samotný Bezdrev se bude lovit celý týden a akce začne 25. října.

Autor: Edwin Otta

5.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.
6

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Milan Syrovátka z Českých Budějovic ukazuje svou letošní úrodu rajčat.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Purkarec - Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení