VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník Bagr vznikl ve Stromovce navzdory plánům

České Budějovice - Ve 366. díle seriálu Putování městem se podíváme k nádrži Bagr

15.4.2012 3
SDÍLEJ:

KDYSI: Rybník Bagr ve Stromovce v květnu roku 1988.Foto: Archiv Jana Schinka

Na levém břehu Vltavy od Litvínovické silnice a bývalé Zlaté stoky se v širokém pruhu směrem k severu rozkládaly nezvykle dlouhé role zvané Dlouhé louky, v místech výstaviště se táhly Domácí louky a dále až k Remlovým Dvorům Špitálské louky.

Nejdelší byly Dlouhé louky, jejichž název se ustálil v jednotném čísle – Dlouhá louka. Za německé okupace byla Dlouhá louka „přepůlena“ válečnou silnicí, kterou postavily německé vojenské složky od Dlouhého mostu k letišti. V ose této silnice, které se pro její povrch a dlouhé rovné úseky říkalo dálnice, vede dnes silnice I. třídy č. 3 či tzv. levobřežka nebo evropská E 55. Místní dálnice byla vydlážděna malými kostkami zalévanými betonem. Končila u letiště. 

Po 2. světová válce sice ztratila „dálnice“ strategický význam, ale hodila se jako výpadovka směr Homole a Křemže. Také k letišti, poněvadž byla zřízena pravidelná letecká linka do Prahy a počítalo se s dalšími linkami. Na západ od této dálnice zůstal volný luční až lužní (zamokřený) prostor o rozloze skoro 70 ha, s kterým mělo město již v roce 1947 konkrétní plány. Rada města se dne 5. února 1948 usnesla vybudovat vlastním nákladem ústřední sportovní stadion na Dlouhé louce pro brannou výchovu, vojsko a ostatní sportovní kluby. Podle nového regulačního plánu měla být na Dlouhé louce dále jezdecká dráha, polní tělocvična, lukostřelecký areál, zoologická zahrada, koupaliště a vegetační bludiště. O Bagru a pionýrské železnici se nemluvilo.

Podle map města před 2. světovou válkou nebyla na Dlouhé louce žádná vodní plocha. Jen poblíž vyvýšeného koryta Zlaté stoky bylo podmáčené území. Dle pamětníků se po válce začal v místech dnešního Bagru těžit štěrkopísek. Zely tam hluboké jámy, které se po skončení bagrování rychle zaplnily spodní a nebeskou vodou. Před rokem 1955 tam vznikla souvislá vodní plocha o rozloze asi 3 ha a hloubce až 5 m. Kóta vodní hladiny 384,6 m, nejvyšší kóta malého ostrůvku 386,5 m. Jezero (rybník vzniklý hrází na vodním toku to nebyl) bylo zahrnuto do nového plánu zvelebení Stromovky. Použil se starší plán z roku 1947 a přidala se Pionýrská železnice. Úředně se také prosadil název Stromovka.

Jezero nebo také nádrž nemělo žádné vlastní jméno, vyskytoval se jen termín „jezírko“. V paměti zůstalo, že se v těch místech předtím usilovně bagrovalo, z čehož se vyvinul název „Na bagru“, který se časem zkrátil na „Bagr“. Územní orgány chvíli váhaly, oficiálně uváděly „tzv. bagr“, nebo „bagr“ s malým „b“, až přistoupily na Bagr. Okolí bylo osázeno rychle rostoucími dřevinami. Dobový tisk uvedl, že mládež zasadila na budoucí Stromovce 10 000 stromů.

V září 1957 byla zahájena stavba pionýrské železnice. Dne 27. června 1958 předal Pionýrskou dráhu předseda MěNV dopravnímu podniku. Okruh měřil 3.8 km, vlaková souprava měla lokomotivu a k dispozici 10 vagónů, na trati byl tunel, cena jízdného pro děti do 10 let 1 Kč, ostatní 2 Kč. Ale počáteční zájem vystřídal nezájem.
Dopravní podnik předal dráhu Parku kultury a oddechu v roce 1960. Roku 1969 byla celá dráha, již neudržovaná, na příkaz rady MěNV demontována.

Bagr ale prosperoval. I přesto, že v roce 1964 při dlouho trvajícím suchu málem zaschnul. Návštěvnost Bagru vrcholila asi v nadějném roce 1968 a setrvávala v dlouhém létě 1969. V Bagru se však začalo usazovat bahno a kazila se v létě voda. Stavoprojekt vypracoval několik studií, jak přivést do Bagru vodu. Jedna studie uvažovala o vodě z Malše do nevyužité vodárenské věže a odtud do Bagru. Až v nejnovější době se obnovila část Zlaté stoky. Dnešní částečně vybetonovaný Bagr má podle údajů magistrátu vodní plochu 25 808 m2, zaokrouhleně 2,6 ha a ostrůvek 1 595 m2.

JAN SCHINKO

Autor: Redakce

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Ztratily se děti. Našly je kamery

České Budějovice – Obsluha městského kamerového systému vypátrala v sobotu pohřešované děti.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Českobudějovicko - Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení