VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S kolegyněmi se v hospodě baví o jaderném reaktoru

Temelín - Jana Sikorová pracuje v temelínské elektrárně. Jakožto žena je tu v menšině

3.3.2010
SDÍLEJ:

Jana Sikorová provádí zájemce po Jaderné elektrárně Temelín. Exkurze jsou naplánované dlouho dopředu. Na snímku v informačním centru s modelem jaderného reaktoru.Foto: Deník/Andrea Zahradníková

Neztratit hlas, mít v pořádku nohy a umět zareagovat na nejrůznější otázky. To jsou základní předpoklady pro práci Jany Sikorové, která již 16 let provádí školáky i odborníky po areálu Jaderné elektrárny Temelín.

„Pracovala jsem u počítačové firmy, ale o práci jsem přišla. Takže jsem hledala jiné možnosti uplatnění a v té době vyšla v Temelínských novinách informace, že hledají externí průvodkyni jadernou elektrárnou,“ popisuje Sikorová svou cestu do Temelína.

Na inzerát odpověděla, protože nemá ráda stereotyp, neláká ji sedět osm hodin v kanceláři a nabízená práce se v tomto ohledu zdála jako ideální příležitost.

Především začátky však byly velice náročné, každá průvodkyně totiž musí elektrárnu dokonale poznat a neustále sledovat i další vývoj. „Tehdy jsem věděla jenom to, že se tady Temelín staví, neměla jsem technické vzdělání, ale elektrárna byla pro mě příležitostí zkusit něco úplně nového,“ vzpomíná. Absolvovala tedy školení a stáže, měla možnost podívat se i do jiných elektráren například v Německu nebo Švýcarsku.

Sikorová však dodává, že její počáteční neznalost je na druhou stranu i jistou výhodou. „Dokáži se lépe naladit na vlnu svých posluchačů, kteří jsou zpravidla z řad neodborníků. Detailní technický popis elektrárny by byl pro většinu lidí nesrozumitelný. I když i na tento případ jsme připraveni, protože k nám jezdí také odborníci,“ vysvětluje Sikorová.

Když před lety s prací průvodkyně začínala, byly podmínky ještě poněkud provizorní. „Tenkrát byla elektrárna rozestavěná, nebylo informační centrum a každá exkurze projížděla areálem v autobuse,“ říká.

Zázemí nakonec průvodkyně našly v zrekonstruovaném zámečku Vysoký Hrádek, který od roku 1997 funguje jako temelínské informační centrum. V minulém roce sem zavítalo téměř 30 tisíc návštěvníků z více než 60 zemí světa. Obdivují zde hlavně 3D film, modely paliva a reaktoru či mlžnou komoru.

Některé skupiny mají možnost navštívit vybrané objekty přímo v elektrárně, taková prohlídka pak trvá i několik hodin a Sikorová tak za den nachodí až pět kilometrů.

„Navštěvují nás žáci základních škol i odborníci na jadernou energetiku, proto musím být připravená na rozmanité exkurze. Nejraději mám skupiny malých dětí, protože ty návštěvu neberou jako povinnou školní akci. Spíše je to pro mě mimořádná událost a hlavně jsou úplně bezprostřední,“ vysvětluje.

Když začínala, ptali se jí návštěvníci často na černobylskou elektrárnu, nyní se většina dotazů týká dostavby třetího a čtvrtého bloku, skladu použitého paliva a zabezpečení. Výjimkou podle Sikorové nejsou návštěvníci, kteří přicházejí s vyloženě negativním názorem na Temelín. „Naším cílem není přesvědčit je, že nemají pravdu. Naopak, jejich názor respektujeme a vysvětlujeme jim, jak elektrárna funguje. Třeba poté svůj názor na elektrárnu poupraví,“ dodává.

Sikorová také čas od času opustí prohlídkové trasy a podívá se i tam, kam běžní smrtelníci nemohou. „Viděla jsem například reaktor. Před lety navíc ještě nebyl usazený v reaktorové šachtě, tak přesně vím, jak vypadá srdce elektrárny. Byl to zvláštní pocit, jako ve sci–fi filmu,“ vypráví.

Coby žena je v jaderné elektrárně v menšině. Na informačním centru se jich ale střídá pět. Jejich práce je zároveň trochu poznamenává. „Asi není úplně běžné, když se pět ženských v hospodě baví místo o vaření o jaderném reaktoru,“ směje se.

Doplňuje, že práce ji i po letech stále baví, protože se stále setkává s něčím novým a těší se na změny, které přinese plánovaná dostavba.

Autor: Andrea Zahradníková

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

České Budějovice - Strakonická ulice v Českých Budějovicích se pod lávkou v obchodní zóně zúžila na polovinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení