Na nepříjemné stěhování, hluk a narušení svého běžného života se musí připravit obyvatelé Domova důchodců Dobrá Voda. Začala tu totiž velká rekonstrukce, kvůli níž budou senioři postupně uvolňovat pokoje dělníkům. Dočasné nepohodlí by však měly vynahradit novinky, které přestavba přinese. Důchodci budou konečně mít vlastní sociální zařízení, bezbariérové sprchové kouty či nová okna.

„Je to komplexní rekonstrukce. Týká se celého zařízení a především nám umožní využít i prostory, které jsou v současné době prázdné,“ popsala ředitelka Jana Zadražilová. Upravovat se tak nebudou jen stávající pokoje, ale v moderní obytné místnosti se promění i bývalá uhelna, kotelna nebo prádelna.

Vše se však uskuteční za plného provozu, to znamená, že to naruší běžný život obyvatel domova, kteří se navíc budou muset na čas přestěhovat do náhradních pokojů. Práce začnou od dosud nevyužívaných prostor. Jakmile tu vybudují moderní místnosti, přestěhuje se část klientů a dělníci zamíří do uvolněných místností. Takto se postupně prostřídají jednotlivé stanice, dokud všichni senioři nebudou bydlet v novém.

Ti si na ztížené podmínky již pomalu zvykají. „Dělníci tu pracují asi týden a zrovna včera vrtali přímo pode mnou. Je to strašné, ale už jsem se obrnila. Nedá se nic dělat, nějak to vydržíme,” komentovala šestaosmdesátiletá Věra Novotná, která na Dobré Vodě žije šest let.

Většina obyvatel domova i přes drobné nepříjemnosti rekonstrukci schvaluje. Bude pro ně totiž znamenat značné zlepšení. Někteří například dosud museli chodit na toaletu přes celou chodbu, nyní dostanou vlastní koupelnu. To se týká mimo jiné třiaosmdesátileté Naděždy Honzkové. „Velice se na to těším, protože teď jsme to měli na záchod docela daleko a zvlášť po ránu se člověku nechce vylézat na chodbu,” řekla.

V nových koupelnách navíc budou bezbariérové sprchové kouty a dostatek místa pro vozíčkáře. Lepšího zázemí se dočkají i zaměstnanci a celý objekt dostane nová okna, fasádu a inženýrské sítě. Ty jsou totiž stále původní z 60. let.

Přestavba částečně ovlivní i kapacitu domova, který v současné době nabízí 284 lůžek. Kvůli rozšiřováním pokojů o sociální zařízení ubude asi dvacet míst. To však podle Zadražilové není zásadní změna. „Myslím, že se nám to díky využití dosud hluchých prostor podařilo vymyslet dobře,” zdůraznila již při počátečním plánování rekonstrukce.

Navíc by se podle ní měl zvýšit počet lůžek na oddělení se zvláštním režimem, kde bydlí lidé s Alzheimerovou chorobou nebo různými formami stařecké demence. „V žádostech vidíme, že je po této specializované péči poptávka, takže jsme se rozhodli zvýšit kapacitu ze třiceti asi na 43,” doplnila Zadražilová.

Rekonstrukci financuje Jihočeský kraj coby zřizovatel. Původně se počítalo s náklady okolo 150 milionů korun, nakonec bude investice výrazně nižší. „Díky otevřenému výběrovému řízení, do kterého se přihlásilo třináct firem, se nám podařilo snížit cenu na 87 milionů korun,” vysvětlila náměstkyně hejtmana Ivana Stránská. Práce by měly skončit v březnu 2013.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ

PAVEL KROUPA