VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Shodli se lídři osmi stran. Ocenili, že se nemusí jen hádat

Jižní Čechy - V předvolebních debatách se zpravidla nešetří a pouští se do ostrých rozepří. Na výletě po kraji, který Deník ve středu uspořádal pro jihočeské zájemce o poslanecký mandát, ale vládla pohodová atmosféra.

29.9.2017 3
SDÍLEJ:

Účastníci předvolební akce Deníku při zastávce v Písku. Na snímku zástupci osmi politických stran a hnutí společně s odborníky na problematiku dopravy a sociální péče a zástupci jihočeských redakcí Deníku.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Na třech zastávkách předvolební cesty autobusem, v němž nechyběli šéfredaktoři a editoři jihočeských redakcí Deníku, si zástupci osmi politikých uskupení vyslechli, co Jihočechy nejvíce pálí v oblasti dopravy a sociální péče. Na způsobech, jakými by bylo třeba tyto problémy řešit, se pravicoví i levicoví politici bez problémů shodli.

Záměr Deníku, aby se politici nehandrkovali u stolu, ale vyslechli si od lidí jejich problémy a navrhli řešení, zástupci politických uskupení ocenili. Právník a bývalý starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD), který je v první linii boje o poslanecký mandát nováčkem, byl rád, že se poprvé mohl naživo setkat se svými politickými soupeři. Radka Maxová (ANO) podle svých slov zajásala nad pojetím akcea navrhla, že by se jí příštěmohlo „v terénu“ účastnit více Jihočechů, potencionálních voličů. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL)projekt označil za zajímavý nápad a ocenil nekonfliktní vzájemnou komunikaci mezi politiky. A například dvojka na kandidátce Realistů Pavel Matoušek, který na akci zastupoval lídra strany Jiřího Horeckého, jenž byl na plánované konferenci v Polsku, byl rád, že mohl Deník poznat z trochu jiné stránky.

Zákony musejí pomoci k rychlejší stavbě silnic a definovat, co je hospic

Téma: Doprava

První zastávka předvolební cesty politiků po kraji byla v Dasném. Obec na cestě z Českých Budějovic do Písku protíná silnice první třídy, po níž denně projede kolem 20 tisíc aut. Místní už několik desetiletí marně usilují o výstavbu obchvatu. Politikům to řekl místostarosta Jaroslav Michal společně se zástupcem místních občanů Václavem Radouchem, který vloni inicioval protest proti neúnosné dopravní zátěži v obci. O tom, co brání urychlení výstavby potřebných úseků silnic, nebo o podpoře dalších forem dopravy s lídry stran debatoval i expert na dopravu docent Rudolf Kampf z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

Na čem se politici shodli:

- přijmout zákon o liniových stavbách, který má usnadnit přípravu dopravních staveb
- podporovat všechny typy dopravy, například s cílem, aby se náklady vozily ve větší míře po železnici, a ne kamiony
- usnadnit cestování hromadnou dopravou, například výstavbou bezplatných parkovišť u vlakových nádraží

Co na to odborník

Rudolf Kampf, Vysoká škola technická a ekonomická
„V České republice je nutné především urychlit proces přípravy staveb. Je zřejmé, že silnice se u nás staví stejně rychle jako v jiných srovnatelných zemích, ale příprava těchto staveb trvá déle. Je třeba se soustředit především na výstavbu silnic a dalších dopravních staveb, které jsou naplánované už mnoho let. Teprve pak je možné vymýšlet nové stavby.“

Téma: Hospicová péče

Je v kraji zajištěna dostatečná péče o umírající? Má smysl v jižních Čechách stavět druhý kamenný hospic? A co sociálním pracovníkům nejvíce ztěžuje práci? I na tyto otázky se snažili hledat odpovědi účastníci předvolební cesty Deníku po kraji. Jednou z jejích zastávek byla redakce Píseckého deníku. Tady s politiky debatovali starostka Písku Eva Vanžurová, vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu Písek Michaela Baslerová, ředitelka Střediska sociálních služeb města Písku Marcela Průšová a sociální pracovnice domácí hospicu Athelas Daniela Nechvátalová. O hospicové péči byla řeč i později v redakci Českobudějovického deníku, kam pozvání přijaly Magda Kümmelová z Centra pomoci rodinám nevyléčitelně nemocných a pozůstalým Modrá pomněnka a vedoucí Domácího hospice sv. Veroniky v Českých Budějovicích Monika Flídrová.

Na čem se politici shodli:

- je třeba zákonem stanovit, co přesně je hospicová péče, hospic, paliativní péče (o nevyléčitelně nemocné) i terminální, tedy konečná fáze života
- nutné je vyřešit model financování hospicové péče i to, zda má patřit do resortu zdravotnictví, nebo sociálních služeb

Co na to odborník

Magda Kümmelová, centrum Modrá Pomněnka
„Je dobře, že se politici o toto téma zajímají. Problémy, které lídři stran zmínili, je třeba začít řešit. Lidí, kterých se problematika hospicové péče týká, přibývá. Je třeba také něco udělat s prestiží sociální práce. Vysokoškolsky vzdělaní pracovníci v této oblasti berou často jen 15 tisíc korun čistého. Pozitivně vnímám, že se někteří politici nebrání vzniku nového lůžkového hospice v Českých Budějovicích. Ale lůžkovou a domácí formu hospicové péče nelze brát jako konkurenci, obě služby by se měly vzájemně doplňovat, aby si rodiny mohly vybrat, která forma jim a jejich umírajícímu příbuznému nejvíce vyhovuje.“

Autor: Martin Tröster

29.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení