Jen málokdo by při pohledu na zářivou fasádu, bezvadnou střechu, nová okna, veselými barvami vymalované perfektně vybavené třídy či miniaturní záchody se splachováním na fotobuňku řekl, že je budově bezmála sto patnáct let.

Donedávna na ní byla dlouhá léta služby místním dětem znát. Pomohl až grant Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, díky kterému se Novohradským podařilo školku dokonale proměnit.

„Je dobře, že se po tak dlouhé době areál dočkal velké rekonstrukce,“ těší starostu Vladimíra Hokra. Neméně spokojená je i ředitelka Eva Heřmanová s kolegyněmi. „V nové školce je to hezčí, moc se mi tu líbí. Největší radost mi dělají hračky, hlavně ty nové,“ přidává se ke chvále zdařilých úprav i jeden z žáčků Lukášek Capl.

Pozitivními ohlasy nešetří ani rodiče předškoláků. Pavel Hofer přišel ve středu vyzvednout svého syna poprvé do nové školky. „Je to moc pěkný, určitě lepší, než to bylo. Já jsem sem chodil do školky taky, to se nedá srovnat. A ty hračky! Jistě je přínosem i upravená zahrada, já tady pamatuju jedno pískoviště, ale teď si tu děti užijí.“

Investici do dosluhující školky slibovalo současné vedení města již před komunálními volbami. „Upravy této budovy jsme považovali za jednu z našich priorit a snažili jsme se proto na ni získat peníze. Už v roce 2007 jsme se neúspěšně pokusili získat grant z takzvaných norských fondů. Po vyhlášení regionálního operačního programu jsme se vrhli do příprav nové projektové žádosti, které se ujala Jihočeská univerzita. K naší velké radosti byl náš projekt vybrán k realizaci,“ líčí starosta Nových Hradů poněkud složitou cestu k potřebným penězům.

Těch bylo nakonec oproti projektu třeba citelně víc. „Původně se počítalo s náklady ve výši 5 559 000 korun, přičemž 92,5 procenta, tedy 5 142 000 korun činila dotace z regionálního operačního programu. Některé věci nás ale překvapily až v průběhu stavby, museli jsme se také přizpůsobit hygienickým normám, takže celkové náklady nakonec vzrostly zhruba o milion korun,“ kalkuluje Hokr s tím, že ten půjde na vrub městského rozpočtu.

„Stavbu zhotovila firma Lesostavby Třeboň, práce zahájila v polovině září loňského roku. Během necelých tří měsíců se dostalo na opravu střechy, výměnu oken, opravu fasády, v budově vznikla nová sociální zařízení a výrazně se k lepšímu proměnila také školní zahrada. Ta je nyní doplněná novými herními prvky. Následovalo vybavení dvou tříd interaktivními tabulemi a vybavení třídy pro pohybovou výchovu,“ vypočítává podstatné změny.

Závidět je ale malým dětem nemusí ani jejich starší kamarádi. Už nyní je téměř jisté, že dalších zhruba deset milionů pomůže v letošním roce opravit dosluhující nedalekou školní jídelnu a družinu, kde mimochodem během rekonstrukce školky našli náhradní prostory právě novohradští caparti se svými učitelkami.