VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokolovna a stadion tvoří jedno tělo

České Budějovice – Na 14. června 2017 připadlo výročí 70 let od dokončení sokolovny na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření dokončené sokolovny 14. června 1947 bylo v Českých Budějovicích velkou událostí. Na snímku starosta jednoty dr. Autengruber přebírá při slavnosti symbolický stříbrný klíč od sokolovny.Foto: archiv T. J. Sokol České Budějovice

Spolu se stadionem tvoří sokolovna unikátní celek, který je zhmotněním ideálů vlastenectví a spolupráce, které patří už více než sto let neodmyslitelně k sokolskému hnutí. Cesta ke sportovnímu stánku, který byl za velké účasti veřejnosti otevřen slavností 14. června 1947, ale nebyla jednoduchá.

Podle vzdělavatelky T. J. Sokol České Budějovice Milady Pospíšilové byl českobudějovický Sokol založen už v roce 1869, sedm let poté, co v Praze ustavili spolek Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. A od samého začátku činnosti se členové snažili o vlastní sportovní základnu. „Tato snaha je pro spolek Sokol nakonec obecně velmi příznačná, snad i ve světě ojedinělá – kolik sokoloven bylo postaveno i v menších obcích po celé republice, léta sloužily jako jediná sportovní i kulturní centra v místě, sportovalo se v nich, pořádaly plesy a zábavy, hrálo se divadlo,“ zdůrazňuje široké aktivity Sokola Milada Pospíšilová.

Zpočátku se cvičilo a sportovalo v Českých Budějovicích různě po městě, pomáhali i mecenáši, zásadní byla po desítky let pomoc vlasteneckého spolku Beseda v centru města.

PRO TĚLOCVIČNU
Sokolové ale shromažďovali příspěvky z hospodářské činnosti, výtěžky ze společenských akcí a peníze ze sbírek a postupně zakoupili ve městě několik pozemků.

„Na třicet let tehdy stál v čele Družstva pro postavení tělocvičny první náčelník jednoty, vzácný člověk, bratr Áda Novák, neúnavný organizátor a mecenáš. Za jeho působení se podařilo získat dnešní Sokolský ostrov, vybudovat stadioni betonovou letní plovárnu. Pro nemoc jej vystřídal v roce 1936 jeho dlouholetý spolupracovník a zástupce, bratr ing. Stanislav Matyáš, který se především zasloužil o sokolovnu,“ připomíná vzdělavatelka Sokola dvě významná jména z řad sokolských činovníků.

Zlomový byl rok 1922. Tehdy dospěli Sokolové k rozhodnutí získat směnami nebo koupí pozemků celý nezastavěný, travnatý až bažinatý ostrov na soutoku Malše a Vltavy, zvaný Schnarcherův, o velikosti asi 9,5 hektaru. V té době přístupný pouze brodem…

PRVNÍ NÁVRH
A o budoucnosti ostrova se uvažovalo v moderním pojetí! „První ideový návrh na příští úpravu vypracoval v květnu 1923 bratr ing. arch. Karel Chochola, tehdejší župní stavební referent, na základě průběžných zkušeností se stavbami sokoloven a cvičišť v různých městech. Všechny tyto stavby dodnes dokazují, že se stavělo nejen účelně, ale i pro krásu,“ zdůrazňuje Milada Pospíšilová.

Následovala architektonická soutěž na využití ostrova, kterou vypsal Sokol s Městským úřadem České Budějovice již v roce 1923. Sešlo se celkem 14 návrhů, nebyla udělena první cena, ale rovným dílem byly oceněny návrhy ing. arch. Chocholy a architektonického ateliéru Stránský-Šlégl z Prahy. Jednalo se o dokonalé využití bezesporu výhodně položeného pozemku pro všestranné sportovní aktivity městského obyvatelstva.

Rozsáhlý stavební program se uskutečnil po etapách. Nejprve veřejné cvičiště v roce 1924. Roku 1933 byla otevřena v blízkosti stadionu nová plovárna, jejíž bazény sloužily až do 70. let minulého století.

Základní kameny k sokolovně byly položeny v roce 1928. „Návrh stavby, kterou dnes všichni známe, vypracovali architekti Stránský a Šlégl z Prahy,“ říká Milada Pospíšilová. Stavba ale postupovala pomalu. Zbrzdila ji i druhá světová válka. Slavnostně otevřena byla až 14. června 1947. Je příkladem moderního stavitelství, tzv. funkcionalistického stylu. Hlavní sál sokolovny o rozměrech 26x50 m při výšce 9 m byl dlouho největším sálem ve městě. A nutno zdůraznit, že sokolovna je uznávanou stavbou nejen v rámci Českých Budějovic.

Autor: Edwin Otta

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milan Syrovátka z Českých Budějovic ukazuje svou letošní úrodu rajčat.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Purkarec - Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení