VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Louky se mění, vyrostou na nich sluneční elektrárny

Jihočeský kraj - Jestli v poslední době zažívá něco opravdový rozmach mezi využíváním obnovitelných zdrojů, tak je to sluneční energie.

16.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

V Jihočeském kraji je to nyní opravdový boom a asi nejvíce se staví nebo o stavbě fotovoltaických elektráren uvažuje na Prachaticku. Špičkou v celé České republice je sluneční elektrárna v Bušanovicích. „Celkový výkon je nyní 1,361 MWp a jsme znovu největší v celé východní Evropě. Podle výpočtů našeho odběratele to znamená, že za rok naše energie uspokojí zhruba 350 domácností,“ sdělil majitel sluneční elektrárny Aleš Korostenský, při spuštění provozu druhé části elektrárny. Nejlepší podmínky pro výstavbu fotovoltaických elektráren určuje také průměrný roční úhrn doby trvání slunečního svitu. Ten je znázorněn na tabulce v článku. Jihočeský kraj je v tomto ohledu hned za Jihomoravským krajem.

V našem regionu se v současné době připravuje stavba fotovoltaické elektrárny například ve Volarech, Vimperku, Netolicích a to jsou města pouze na Prachaticku. Zájem o stavbu je i v dalších okresech, například na Písecku i Strakonicku. Samotná elektrárna bývá výhodná i pro vedení měst, které většinou dostávají určité finanční prostředky od majitelů například na pořádání kulturních akcí a podobně.

Netopit uhlím

Mnohem větší starosti dělá lidem v Jihočeském kraji to, že možná nebudou moci topit uhlím. Stát, respektive ministerstvo životního prostředí intenzivně usiluje o to, aby byl podíl vytápění domácností uhlím co nejnižší. To se však často občanům nelíbí.

„Je pro mě velmi nepříjemné, když mi někdo začne říkat, čím mám doma topit. Pokud bude ekologické vytápění levnější než topení uhlím, klidně na něj přejdu. Zatím to však takhle není a já si nemohu dovolit vložit peníze do rekonstrukce topného systému,“ řekl Antonín Voráček z Českých Budějovic.

Aby lidé více využívali obnovitelnou energii, stát se rozhodl, že tuto akci podpoří. Ministr životního prostředí Martin Bursík již podepsal směrnice, které umožnily Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) spustit dotační program, který pamatuje i na podporu solárních systémů. „Cílem je, aby co nejvíce z 450 tisíc domácností, které vytápějí uhlím, mohlo přejít na ekologičtější vytápění,“ sdělil již dříve Martin Bursík.

Fyzické osoby mohou například žádat o podporu solárních systémů pro ohřev užitkové vody či pro přitápění, dále na instalaci kotlů na vytápění s využitím biomasy a také tepelných čerpadel. Podpora solárních kolektorů může dosáhnout až padesát procent investičních nákladů, maximální výše podpory přitom může být 50 tisíc korun u solárních systémů na ohřev vody a 60 tisíc korun u solárních instalací pro přitápění. Přesné směrnice jsou na webových stránkách SFŽP.

Více si můžete přečíst v ČbD 16.5. na straně 3.

Autor: Lukáš Marek

16.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
46

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení