VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projednání krádeže televizorů v Anglii brzdí spor o výši škod

České Budějovice – Jak lze objektivně určovat hodnotu zboží pro zahraniční trh, které 
z části nebylo v tuzemských prodejnách k sehnání? Právě na tento problém narážejí jihočeské soudy při projednávání dvou souvisejících krádeží elektroniky z let 2011 a 2012, z něhož jsou obžalováni řidiči mezinárodní kamionové dopravy.

11.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Jeden případ se týká odcizení 24 luxusních televizorů Samsung z kamionu v Anglii, druhý zcizení nákladního auta s návěsem z areálu společnosti ve Strakonicích. První věcí se teď zabývá  českobudějovický okresní soud, druhou krajský soud. Ten loni v červnu poslal čtyři hlavní aktéry na pět let do věznice s ostrahou, dalším čtyřem účastníkům udělil za podílnictví podmínky a peněžité tresty od 10 tisíc do 120 tisíc korun.

Rozsudek dosud nenabyl právní moci a pražský vrchní soud jej dvakrát vrátil na jih Čech k novému projednání. Důvodem je stanovení škody. Někteří z obžalovaných figurují v obou případech, okresní soud tak vynese rozsudky až po nabytí právní moci rozhodnutí soudu vyšší instance.

Hlavní líčení ve věci krádeže televizorů v Anglii včera pokračovalo výslechem znalkyně v oboru ekonomika Jaroslavy Bukovské. Z pěti obžalovaných se dostavil jen Petr L. (39), zbývající se omluvili kvůli pracovním povinnostem v zahraničí a žádali o projednávání v nepřítomnosti.

Znalkyně na dotazy předsedy senátu Milana Kučery vysvětlila, jak určovala hodnotu  lupu a jakými podklady disponovala. Nebylo jich mnoho. Žena uvedla, že vypracovala posudek za dva týdny a vycházela jen z dokumentů policie a pojišťovny. „Nic podrobnějšího jsem neměla," zmínila Jaroslava Bukovská.

Při zahájení hlavního líčení vycházel soud z ceny 32 tisíc korun za jeden televizor. Při množství 24 kusů tak celková škoda dosahuje skoro 800 tisíc korun. Znalkyně Jaroslava Bukovská včera vysvětlila, že se snažila zjišťovat hodnotu předmětného zboží v České republice a dospěla k tomu, že cena nových přístrojů se pohybovala kolem 40 tisíc – 50 tisíc korun včetně DPH.

V době krádeže koncem roku 2011 už  jejich cena klesla na 29 tisíc – 35 tisíc korun, protože konkrétnímu sériovému typu skončila výroba a byl v doprodeji.  Tento údaj prý znalkyni poskytlo několik jihočeských prodejců elektroniky. Uváděná částka 32 tisíc korun je průměrem.

Advokáty pak zajímalo, kolik za jeden přístroj uhradila pojišťovna. Znalkyně odpověděla, že necelých 22 tisíc korun. „U nás je elektronika dražší než kdekoliv jinde v zahraničí," poznamenala. Advokáti se s takovým vysvětlením nespokojili a pokládali podrobnější otázky. „Je nějaký rozdíl mezi typem prodávaným v Anglii a v České republice? Je cena elektroniky na internetu nižší než v kamenných prodejnách?", zajímalo třeba obhájce Jiřího Čecha.

Na první dotaz dostal odpověď, že rozdíly mezi typy zřejmě budou, ale znalkyně je nezjišťovala, na druhou ano, ale internetový prodej znalkyně do posudku nezahrnovala. „Toto vystoupení mi nepřijde hodné znaleckého posudku. Zřejmě budeme požadovat vytvoření nového posudku," komentoval závěry znalkyně Jiří Čech.

Stejně mluvili i advokáti Olga Juklíková Hrušková a Daniel Krajčo. „Znalkyně zřejmě neměla potřebné podklady a policie si mohla být vědoma, že cena elektroniky ve Velké Británii a České republice je odlišná. Domnívám se, že by měl být vypracován nový 
a objektivnější posudek, který by toto zohledňoval," řekla Olga Juklíková Hrušková.

Daniel Krajčo připomněl, že právě stanovení objektivní škody je problémem, pro který pražský vrchní soud už dvakrát vrátil k novému projednání rozsudek ve věci související krádeže kamionu 
s elektronikou ve Strakonicích. „Situace je obdobná, zde je však o něco jednodušší tím, že televizor měl být v České republice dostupný. V případu u krajského soudu figuruje asi jedenáct různých položek, skoro polovina z nich zde vůbec nebyla na trhu," konstatoval Daniel Krajčo s tím, že určení objektivní škody je podstatné zejména při rozhodování o její náhradě.

Soud totiž dosud neví, zda se policií zajištěné zboží nakonec dostalo (byť třeba za sníženou cenu) do prodeje, nebo zda jej výrobce zlikvidoval. O odpověď na tuto otázku zřejmě senát požádá přímo společnost Samsung se sídlem na Slovensku.

Kromě výslechu soudní znalkyně bylo na programu 
i předvolání jednoho svědka. Předseda senátu Milan Kučera oznámil, že se dotyčnému opakovaně nepodařilo doručit předvolání a dotazoval se procesních stran, zda na jeho výpovědi trvají.

„Soud ho sice předvolal, ale domnívám se, že jeho výpověď by nám stejně nepřinesla nic zásadního. Od začátku popírá, že by měl s projednávaným trestným činem cokoliv společného," zmínil soudce. Státní zástupce Petr Sýkora i obhájci se s tím ztotožnili a předvolání svědka nepožadují. Předseda senátu Milan Kučera vzápětí odložil hlavní líčení na dobu neurčitou.

Zdůvodnil to nutností objektivizace škody a vyčkávání na pravomocné rozhodnutí krajského soudu. „Soud zváží další kroky, abychom se vyvarovali toho, že nás potkají stejné problémy jako krajský soud. Poté vyneseme souhrnný trest," nastínil soudce.

Autor: Pavel Kroupa

11.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

České Budějovice – Poprvé se v přípravě hokejisté ČEZ Motoru střetli s jedním ze svých soupeřů z první WSM ligy a ukázali svou sílu. Kladenské Rytíře, kteří by rovněž měli patřit k aspirantům na postup, porazili po velice solidním výkonu 3:1. Další zápas odehrají v úterý netradičně ve Strakonicích proti Plzni (17.30).

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

České Budějovice /VIDEO/ - V pátek dopoledne se Krajinskou ulicí v Českých Budějovicích rozlehl neobvyklý zvuk motorů. Pamětníci ovšem hned tušili, že jde o proslulý trabant.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení