Dvě láhve tvrdého alkoholu. Přesně takové množství vypil pětačtyřicetiletý muž z Českobudějovicka. Vzápětí sedl za volant. Se svými třemi promilemi drží smutné prvenství mezi řidiči – opilci na jihu Čech.

A není jediný. Policistům se nezřídka stane, že na podobně těžce opilého člověka za volantem, který má v krvi více než dvě promile alkoholu, narazí při kontrolách i během dopoledních hodin.

Potvrzují to i svědci. „Zrovna nedávno mi pořádně zatrnulo při nákupech. Muž na parkovišti u supermarketu nacouval do sloupu s pouliční lampou a když se šel podívat, jak moc si auto odřel, viditelně vrávoral. Napadlo mě, co kdybych na tom místě zrovna byla já s kočárkem. Také by mě přehlédl?“ ptá se učitelka na mateřské Dana Bendová.

Velkým nešvarem, zejména mezi mladými řidiči, je pak také řízení pod vlivem drog, které však mají za následek neúměrně velké prodloužení reakční doby řidiče a špatnou koordinaci pohybů, která se často může stát za volantem osudnou.

Nejčastější příčinou havárií na Českobudějovicku je nedodržení nejvyšší povolené rychlosti společně s nedáním přednosti a nesprávným způsobem jízdy. V 75 případech byl viník nehody pod vlivem alkoholu.

Ten je v policejních statistikách výraznou položkou. „Oproti loňskému roku jsme zaznamenali při dopravních nehodách méně obětí na životech a těžce zraněných osob, výrazným způsobem nám ale přibývá řidičů, kteří za volant usednou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek,“ shrnuje českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá palčivý problém, s nímž se policisté dnes a denně na silnicích potkávají.