VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klaus podepsal jako první petici za boj s kůrovcem

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Prezident Václav Klaus podepsal ve čtvrtek jako první petici za razatní boj proti kůrovci s názvem Pro zdravou Šumavu.

27.8.2009 2
SDÍLEJ:

Prezident České republiky Václav Klaus navštívil 27. srpna jihočeského hejtmana Jiřího ZimoluFoto: Deník/ Václav Pancer

Zároveň před tím, než v Budějovicích zahájil výstavu Země živitelka, podpořil záměr jihočeského hejtmana, který chce na Šumavě vyhlásit stav nebezpečí. V neděli totiž Jiří Zimola označil situaci slovy kůrovcová pandemie, což ovšem ministr životního prostředí i vedení parku odmítá.

Pro Klause je zásadní, aby hejtman jednal rychle. „Jsem na straně rozumu. To, co nám předvádějí naši zelení a jejich spřátelená ministerstva, je pro mě nepřijatelné, hloupé, nerozumné a je úkolem jakéhokoli rozumného člověka, nejenom Jihočecha, postavit se proti tomu. Myšlenku hejtmana vyhlásit stav nebezpečí považuji za zajímavou a inspirativní, umožnila by udělat zásahy, které jsou potřebné,“ řekl Klaus.

Hejtman Jiří Zimola prohlásil, že dá na některá z prezidentových doporučení. Ministerstvu životního prostředí navrhne velmi krátkou časovou lhůtu, během níž by mělo jednat.

„V případě, že se bude chovat tak jako doposud, pak v řádu dnů a týdnů stav nebezpečí na Šumavě vyhlásím. Ty kroky budou jasné, razantní a nezpochybnitelné,“ uvedl jihočeský hejtman.

Ten v neděli představil zprávu 12 expertů, kteří zkoumali stav kůrovce na Šumavě. Situace je podle nich alarmující, Zimola proto navrhl, aby vznikla krizová pracovní komise, která sestaví plán péče o Šumavu. Když se tak nestane, vyhlásí stav nebezpečí.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko i ředitel Národního parku Šumava František Krejčí slova o pandemii odmítají. „Kůrovec je plně pod kontrolou a zasahujeme proti němu přesně podle plánu. Žádné ohrožení nehrozí,“ konstatoval Ladislav Miko. Zimolův plán vyhlásit stav nebezpečí označil ministr za ultimátum a politické tvrzení.

Názor, že jde o předvolební boj, ovšem Klaus považuje za hloupý. „Zejména v tomto kraji nebude kůrovec předmětem politického zápolení, tady jsou si základní rozumné politické strany zajedno,“ poznamenal prezident.

Do sporu, jestli v částech Šumavy proti kůrovci zasahovat či nikoli, se ve čtvrtek vložil i Libor Amrozek, šéf Českého svazu ochránců přírody. Zimola podle něj bezdůvodně dramatizuje situaci.

„Je to jen domnělá kůrovcová kalamita, brouk se nijak významně nešíří mimo území parku. Pokud se odumřelé lesy v bezzásahových zónách ponechají pouze přírodním procesům, rychle a zcela přirozeně se obnovují,“ řekl Libor Ambrozek.

Autor: Václav Koblenc

27.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JAN LUKAS. Druhý na mistrovství světa.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Soumaři z něneckého Grainetu přivezli čerstvou sůl. Tu předali na pódiu rychtáři, jenž ještě smlouval o ceně.
266

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Ohlédnutí za Buskers festem

České Budějovice - Na sedmý ročník festivalu pouličního umění Buskers fest přijelo do Českých Budějovic neuvěřitelných dvanáct zahraničních souborů například z Japonska, Argentiny, Ameriky nebo Chile.

Skvělé jaro, Lokomotiva zaparkovala ve středu tabulky

České Budějovice - Na podzim udýchaná mašinka, na jaře svižný rychlík. Českobudějovická Lokomomotiva v I.A třídě dojela do cíle suverénně. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies