VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníkům už vybrali další posily

České Budějovice – Tibor Šesták a Rudolf Kondáš pracují jako asistenti prevence kriminality od září. Měli pomoci předcházet problémům mezi Romy a bílými obyvateli sídliště Máj, které v létě sužovaly protestní pochody neonacistů z celé republiky. 
V práci se osvědčili, a tak dostanou tři nové kolegy.

6.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Hana Svítilová

Ti jim od desátého ledna budou s prací pomáhat. Dvaapadesátiletý Tibor Šesták se na nové tváře těší. „Jsme rádi, že k nám přijdou další. Rozhodně se uživí, práce je dost," říká s tím, že jednoho z uchazečů dobře zná. „Je to dobrý chlap a slušný člověk," hodnotí.

Nové tváře vybírala radnice ve výběrovém řízení na konci prosince. „Všichni vybraní uchazeči, mezi nimiž je i jedna žena, znají z vlastních zkušeností velmi dobře každodenní život na sídlišti Máj a není jim lhostejné, jak se tamním obyvatelům žije," poznamenal primátor Juraj Thoma a připomněl, že asistenti mají své zázemí přímo na sídlišti v ulici V. Volfa. Hlavní pracovní náplní asistentů prevence kriminality je práce v terénu, ale dochází také do rodin nebo škol.

Primátor města vítá, že 
v pětičlenném týmu již nebudou jen Romové. „Mezi pěti asistenty jsou příslušníci většinové i menšinové populace, což považuji za velice pozitivní a současně tento fakt vnímám jako důkaz, že zájem na klidu mezi různými komunitami mají obě strany nedávných konfliktů," kvituje Juraj Thoma.

Na nové hlídky město peníze nedostalo

Radnice přijala tři nové asistenty prevence kriminality, i když nezískala z evropských programů dotaci na jejich činnost. Primátor Juraj Thoma se chce ucházet o další, národní dotaci a připomíná veřejný slib ministra vnitra, že finanční zdroje na jejich činnost město určitě získá. „Realita nemůže stát jen na slibech, ale musí být smysluplně naplněna. Dosavadní zkušenosti s prací asistentů jsou dobré a lidé je respektují," poznamenal primátor.

Noví asistenti absolvují od 6. do 9.ledna školení a do terénu nastoupí 10. ledna. Měli by pomoci zvládnout kolegům práci i v jiných částech města, nejen na Máji. Tibor Šesták se svým kolegou Rudolfem Kondášem mají za sebou necelé čtyři měsíce ve funkci pomocníků městských strážníků, za tu dobu rozšířili svou působnost z Máje i do dalších částí města, kde je početnější romská komunita. „Jezdíme i na Palačák a k nádraží. Když někde vidíme třeba romského bezdomovce, snažíme se s ním mluvit," vysvětlil Tibor Šesták s tím, že především pro mladší Romy jsou autoritou, kterou snáze poslechnou. Chválí si i spolupráci s městskými strážníky.

I lidé, kteří bydlí na Máji nebo v jeho bližším okolí, věří, že zvýšený počet těchto hlídek může situaci jen pomoci. Josef Studený, který žije se svou přítelkyní v Branišovské ulici, posílení hlídek vítá. „Myslím si, že to smysl má. Je určitě fajn, že hlídek bude víc. Obzvlášť, pokud budou chodit v doprovodu městských strážníků," řekl. Největším problémem je podle něj znečišťování sídliště a nepořádek. „Viděl jsem rozbité lavičky nebo sklo z lahví," upřesnil s tím, že právě takové chování mohou hlídky snadno potírat.

Podobný názor má i Pavlína Vrchotová, která bydlí na Máji. „Další hlídky vítám. A to nejen kvůli Romům, dohlédnout je třeba na všechny," uvedla a pokračovala, že podle jejího názoru je situace na Máji klidnější již nyní. „V létě to bylo hodně vyhrocené a neodpovídalo to vůbec běžnému stavu. Je dobře, že se město snaží něco dělat," dodala.

První asistenty prevence kriminality zaměstnala radnice v půlce září jako reakci na nepokoje na největším českobudějovickém sídlišti po několika letních protestních pochodech.

Autor: Tadeáš Nový

6.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Živitelka bude letos jiná

Jak reklamovat koupený dům či byt

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Ztratily se děti. Našly je kamery

České Budějovice – Obsluha městského kamerového systému vypátrala v sobotu pohřešované děti.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení