DALŠÍCH ŠEST PŘÍPADŮ

Výsledky laboratorních vyšetření dnes v průběhu rána potvrdily onemocnění chřipkou H1N1 u dalších šesti studentů českobudějovického gymnázia.

Jedna osoba je negativní.

Celkem tedy do současné doby onemocnělo šestnáct účastníku studijní cesty, z toho 14 studentů a 2 dospělé osoby. Výsledky vyšetření u dalších tří osob byly negativní.

V Jihočeském kraji byla k dnešnímu dni pandemická chřipka potvrzena celkem u 38 osob.

Nyní jsou všichni doma v karanténě. Deník zjistil, že jde o gymnázium J. V. Jirsíka.

Virem se podle pracovníků krajské hygienické stanice nakazili při společné akci s partnerským gymnáziem v Bavorsku. „Dosud jsme vyšetřili dvacet osob, u nichž se projevily příznaky onemocnění. Šlo o patnáct studentů, čtyři dospělé osoby, které se účastnily zájezdu, a dále o jeden kontakt po návratu do Česka. Onemocnění bylo zatím potvrzeno u osmi studentů a dvou dospělých,“ uvedla Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice.

Že se jedná o gymnázium J. V. Jirsíka, potvrdila Deníku maminka jedné ze studentek třídy tercie. Studenti byli podle ní na pětidenním pobytu ve Waldmünchenu. „Vrátili se v pátek a většina třídy byla v noci na pohotovosti. Prasečí chřipku máme potvrzenou ode dneška od rána. Hodně nás to vystrašilo, ale vyvíjí se to docela dobře jako normální horečka,“ popsala v úterý maminka studentky, která si nepřála zveřejnit jméno.

Ředitel gymnázia Jaroslav Pustina ovšem popřel, že by šlo o prasečí chřipku. Podle jeho slov mu hygienici řekli, že je to chřipka typu A. Potvrdil nicméně, že studenti jeho školy byli na akci s gymnáziem v německém Chamu. „Naši studenti mají chřipku, na kterou nedostali kromě ibalginu a paralenu žádná jiná léčiva, a léčí se doma. Vzhledem k tomu, že se H1N1 léčí tamiflu, předpokládám, že o prasečí chřipku nejde,“ reagoval ředitel gymnázia Jaroslav Pustina.

Ostatní studenti gymnázia berou situaci s nadhledem. "Atmosféra je spíš uvolněná, žádné drama z toho neděláme. Spíš na to konto i vtipkujeme," shrnul úterní situaci ve třídách jeden ze studentů. "Oficiálně nám to nikdo ze školy neoznámil, že lidi ze školy mají prasečí chřipku, se spíš rozkřiklo mezi lidmi. Co vím, skupina studentů a učitelů byla na exkurzi v Německu. Ještě, než se vrátili, zjistili, že byli v kontaktu s asi třemi tamními dětmi, které posléze onemocněly. Rovnou z autobusu šli pak na testy do nemocnice," líčí peripetie terciánů. "Do školy nechodí. Mají teď ředitelské volno a možná ho prý budou mít i po prázdninách. Ale jedna z profesorek, které vyšetření nemoc neprokázalo, chodí normálně do školy," dodává student.

Podle Františka Kotrby z krajské hygienické stanice může počet nemocných studentů ještě stoupnout. Záleží, jak dopadnou výsledky vyšetření u dalších osmi osob. „Dá se předpokládat, že zcela jistě nezůstane u deseti nemocných, že v těch dalších vzorcích se asi ještě něco najde,“ doplnil Kotrba. Stejný scénář předpokládá i českobudějovická nemocnice, kde všechny osoby s podezřením na nákazu virem H1N1 vyšetřují. "Konečné číslo může být vyšší, neznamená to ale pro chod nemocnice nic mimořádného. Zatím je u nás standardní provoz. V případě, že by počet nemocných rapidně stoupl, jsme připraveni postupovat podle pandemického plánu," uvedl mluvčí nemocnice Jan Dušek.

Dosud bylo v souvislosti s mexickou chřipkou vyšetřeno 117 Jihočechů a nemoc byla zatím potvrzena u 32 osob s bydlištěm v jihočeském regionu.

Prasečí chřipka

Onemocnění způsobuje chřipkový virus typu A, konkrétně nový podtyp A(H1N1)v. Obsahuje segmenty genů chřipkových virů prasat, ptáků a člověka v takové kombinaci, která nebyla nikdy dříve nikde na světě pozorována. Inkubační doba viru je cca 7 dní. Původce prasečí chřipky má zřejmě stejné vlastnosti jako virus sezonní chřipky. Nakažená osoba tedy může nakazit ostatní po celou dobu, kdy vykazuje příznaky onemocnění.

Nákaza se šíří kapénkami. Rizikové je tedy pobývat delší dobu v blízkosti kýchajících či kašlajících infikovaných osob, sahat na předměty, které mohou být kapénkami kontaminované (např. kliky od dveří, madla, knihy, stoly…) a následně, aniž si umyjete ruce, se dotýkat vlastních úst, nosu či očí.

Příznaky jsou obvykle podobné normální lidské sezónní chřipce:
• Horečka/zimnice
• Respirační příznaky / dýchací potíže, jako je kašel nebo rýma
• Bolení v krku
Možné další příznaky:
• Bolesti těla (zejména bolest svalů)
• Bolest hlavy
• Třes
• Únava
• Zvracení nebo průjem

Léčba se při běžném průběhu onemocnění neliší od terapie uplatňované při běžné chřipce. Zdravotníci ale důrazně doporučují pacientům zůstat v domácí izolaci, aby se virus neměl možnost dále šířit. Původce prasečí chřipky je citlivý na antivirovou léčbu, která ale nebývá u lehkého průběhu onemocněné nasazována. Antivirotika mohou zmírnit příznaky a zkrátit průběh onemocnění
a jsou nezbytná pro léčbu závažných případů.

Prevence spočívá především v dodržování hygienických návyků, především v častém a důkladném mytí rukou mýdlem či gely na bázi alkoholu. Důležitý je obecně dobrý zdravotní stav, dostatek spánku, minimum stresu, dostatečná fyzická aktivita, kvalitní strava a dostatek tekutin. Člověk by se měl vyhnout blízkémmu kontektu s nemocnými, ale také davovým akcím. Běžné očkování proti chřipce nákaze virem H1N1 nezabrání, očkovaný organismus si ale s onemocněním dokáže snáze poradit.