VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumavská Borová Lada lákají znovu na soví voliéry

Šumava - Soví voliéry na Borových Ladech, které jsou součástí Zoologického programu Správy Národního parku a CHKO Šumava, opět zvou na prohlídky. Otevřeno je od počátku května. Loni sem dorazilo více než 53 tisíc lidí

11.5.2014
SDÍLEJ:

Návštěvníci procházejí po pohodlných dřevěných chodnících tak, že jim přímo nad hlavami poletují ptáci. Pozorování je tak dokonalé.Foto: Štěpán Rosenkranz, Správa NP a CHKO Šumava

Návštěvníci se tu procházejí po dřevěném chodníku, kde jim přímo nad hlavami poletují ptáci. Loni do sovince přišlo více než 53 tisíc lidí, což z něj činí jedno z nejnavštěvovanějších míst Národního parku Šumava.

„Vysoké návštěvy pokračují také letos. Každý den, kdy jsme měli otevřeno, k nám zatím chodily více než tři stovky lidí," uvádí Zbyněk Janči, referent Zoologického programu na Borových Ladech.

Podle něj tu návštěvníci nejvíce oceňují to, že se mohou volně procházet, v klidu si sednout, pozorovat a navíc sovy ve voliérách také aktivně vyhledávat.

Návštěvníci tu prochází v sovích voliérách, nad jejich hlavami se proletují sovy a na vlastní oči si prohlížejí výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou. Ve voliérách poletuje zhruba 15 ptáků.

„Jedná se o ptáky, kteří se narodili v zajetí. Nebo se jim stal nějaký úraz, žijí s handicapem a život ve volné přírodě pro ně nepřipadá v úvahu. Převažující část sov jsme bezplatně získali ze zoologických zahrad v Plzni, v Hluboké nad Vltavou nebo v Praze," vysvětluje Zbyněk Janči.

„Novinkou letošní sezony bude sovice sněžní. Zároveň jsme upravili voliéru pro sýce rousného, který je poměrně malý pták a ve velké voliéře ho návštěvníci špatně hledali," uvádí Miloš Juha vedoucí Zoologického programu Správy NP a CHKO Šumava, do kterého projekt borovoladeckého sovince patří.

Návštěvnické centrum se sovími voliérami stojí v místě bývalého lomu na kámen. Dlouhodobě nevyužitý prostor zakrývají sítě, které stojí na pevných ocelových sloupech. Otevřeno je zde od počátku května do konce září každý den mimo pondělí. V úterý je navíc prodloužená otevírací doba do pozdních večerních hodin. Návštěvníci tak mají možnost pozorovat chování sov v době jejich největší aktivity, tedy večer nebo v noci.

Autor: Redakce

11.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení