„Nejčastější případy, proč testy paternity děláme, jsou dva. Jednak jsou nařízeny soudem, kdy například otec otcovství popírá, a jednak si je nechávají dělat z různých důvodů lidé na vlastní žádost,“ uvedl soudní znalec Mgr. Pavel Trubač z Centrální laboratoře molekulární biologie a genetiky Nemocnice České Budějovice, který se určováním otcovství pomocí testů DNA zabývá.


Nejčastějšími důvody k testování otcovství většinou jsou, že dotyčný muž dítě nechce, nebo si otcovstvím není jistý, a to jak muž, tak někdy také sama matka. Jak ale Trubač poznamenal, žádosti o testy s sebou nesou i etické otázky. Pro testování vždy vyžaduje, aby byl muž zákonným zástupcem dítěte nebo rodičem, zapsaným v rodném listě, stejně tak je nutný i souhlas matky.


Po právní stránce se s genetickou informací člověka nakládá podle zákona o ochraně osobních údajů. Česká republika je totiž jednou z mála evropských zemí, která zatím nemá zákon o DNA.


Samotný postup testů DNA není složitý. Pracovníci laboratoře získají od člověka buňky nesoucí genetickou informaci, a to zejména z krve, nebo ze stěru z ústní dutiny. Z buněk oddělí vlákno DNA, které pak ve speciálních přístrojích namnoží a posléze analyzují. V genetických analyzátorech poté získají tzv. DNA profil osob – rodičů a dítěte, které pak navzájem porovnávají.


„Standardně je pravděpodobnost určení otcovství vyšší než 99,99 procent, v reálu je devítek za desetinnou čárkou ještě výš,“ potvrdil Trubač vysokou spolehlivost testů DNA. Pouze v případě, kdy by potenciálními otci byla jednovaječná dvojčata, analýza DNA neposlouží.


Cena za testy pro určení otcovství se pohybuje kolem 7 500, jakožto znalecký posudek pak vyjdou zhruba dvakrát dráž.