VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisíce lidí uctily oběti tábora Mauthausen

Mauthausen - Zemřely tady tisíce lidí, mezi nimi i řada Čechoslováků, tedy v té době Čechů z protektorátu. Je to sice už sedmdesát let, bývalý koncentrační tábor Mauthausen ale dodnes vyvolává pocity, ze kterých mrazí. Pro veřejnost je stále k prohlídce otevřená plynová komora i místnost s velkou pecí. Na jednom z nenápadných nízkých domků je nápis krematorium, vyhaslé životy těch, kteří zde zemřeli, připomínají desky s jejich jmény na stěnách.

14.5.2015
SDÍLEJ:

Do Mathausenu přijela i skupinka studentů českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka se svou učitelkou. K památníku položili věnec.Foto: Deník/Veronika Pohanková

V roce, kdy si připomínáme kulaté výročí od konce druhé světové války, ožívají hrůzné vzpomínky snad ještě více než kdy jindy. Právě proto, aby se nezapomnělo na to, co válka dokáže, je tábor dodnes otevřený veřejnosti. U příležitosti výročí, kdy 5. května 1945 osvobodila americká armáda zajatce, kteří tady žili a pracovali v nelidských podmínkách, se v Mauthausenu konala pietní akce. Poklonit se přijeli nejen státníci z desítek zemí světa, pamětníci, ale například i pozůstalí po obětech.

Jedním z těch, kteří zde ztratili své nejbližší, je Josef Henek. Tomu tady nacisté popravili oba rodiče. „Musel jsem položit kytičku na místo, kde moji rodiče čekali na smrt a kde nakonec zemřeli," řekl s dojetím v hlase Josef Henek. Rodiče, kteří svým životem zaplatili za odboj, popravili 10. dubna 1945. Do osvobození tábora tehdy zbýval necelý měsíc! „Já jsem byl v té době v učení, staral jsem se o mladšího bratra a sestru," popsal jedno z nejhorších období svého života Josef Henek.

Další, kdo zde ztratil v táboře Mauthausen blízkého člena rodiny, je dnešní ministr kultury, Jihočech Daniel Herman. Tomu v Mauthausenu zemřel dědeček také krátce před osvobozením tábora, přesně 7. dubna 1945. „Byl to otec mé maminky, na kterého máme samozřejmě mnoho rodinných vzpomínek. Dodnes máme doma židovskou hvězdu, kterou nosil na kabátě, a právě kvůli tomu tady zahynul," vzpomínal ministr. Dodal, že právě na tomto místě, kde jeho dědeček zemřel, byl poprvé v roce 1968, když mu bylo teprve pět let. A místo, kde byl nacistický tábor, navštívil prý pak ještě mnohokrát.

Všichni pozůstalí, státníci i pamětníci mluvili o tom, že je nutné si hrůzy války neustále připomínat, aby se nic podobného ve světě už nikdy neopakovalo. Položit věnec a uctít oběti války přijela například i skupinka z českobudějovického gymnázia.

„S kolegou z gymnázia z Francie, se kterým spolupracujeme, jsme se dohodli, že sem pojedeme uctít památku těch, kteří válku nepřežili. Chtěla jsem studentům ukázat toto místo jako místo, které symbolizuje utrpení, jež přinesla válka," uvedla učitelka francouzštiny a angličtiny Marta Vacovská. Dodala, že pokud je jí známo, nikdo z její rodiny v koncentračním táboře nezahynul. „Má babička ale pocházela z nádražácké rodiny v Domažlicích. Z okna viděla a mávala spoustě kamarádům a spolužákům židovského původu, kteří byli transportováni z domažlického nádraží. Vyprávěla mi o tom," dodala učitelka. Na její studenty prostředí bývalého koncentračního Tábora velmi zapůsobilo. „Je to tady smutný. Působí to zvláštně, děsivě. I ten náš památník tady," říká studentka z Českých Budějovic Veronika Šulcová. „Na takovém místě jsem poprvé. Už když sem přijdete, tak to vypadá hrozně, je to strašný pocit," přidala se i její spolužačka Ludmila Tolarová.

Do Mauthausenu přijeli na pietní akci i příznivci Komunistické strany Čech a Moravy z Českých Budějovic. „Máme pocit, že tady bývá z naší republiky poměrně malé zastoupení u těchto akcí. My sem jezdíme každý rok," řekla Kamila Slavíčková, která přišla k československému památníku společně s vnukem Martinem Vobejdou, jenž držel v ruce vlajku s nápisem České Budějovice.

Bývalý koncentrační tábor Mauthausen, ve kterém zemřel například písničkář Karel Hašler a většinu války tady prožil i budoucí prezident Antonín Novotný, navštěvují každý rok davy lidí. Právě u příležitosti oslav osvobození koncentráku přijela na naši historii zavzpomínat například i skupinka lidí z jihočeské Soběslavi. „Za války jsme tady neztratili nikoho. Ale myslím, že je to povinností každého občana České republiky uctít ty lidi, kteří se bohužel nedožili vítězství. Uctít lidi z celé republiky, z celého světa, kteří zde byli zavražděni," míní Jan Pehe ze Soběslavi.

Kytičku k československému památníku přijela položit i Věra Becková z Prahy. Její otec pobyt v lágru naštěstí přežil. Na strašnou zkušenost ale vzpomínal celý život a dceři o ní vyprávěl. Mauthausen spolu prý i několikrát navštívili. Letos už přijela sama, neboť otec před dvěma lety zemřel. Otec tábor podle jejích slov přežil jen díky tomu, že znal německý těsnopis. „Táta tady byl čtyři roky, za odboj. Po mamince byl Žid, ale nacisti to naštěstí netušili. Jeho tatínek Žid nebyl," vypráví Věra Becková s tím, že kdyby byl tatínek v kamenolomu, válku by určitě nepřežil. Kamenolom bylo místo u Tábora, kde vězni pracovali doslova v nelidských podmínkách. Známé jsou mauthausenské schody, po kterých museli často nemocní a velmi vyhublí vězni nosit až padesátikilové kameny. Schodů je celkem 186 a jsou velmi příkré. Podle pamětníků mluvil Heidrich o tomto způsobu ničení vězňů jako o vyhubení prací.

O mauthausenském koncentračním táboře se mezi pamětníky mluví jako o jednom z největších a nejotřesnějších popravišť Čech a Slováků.

Autor: Veronika Pohanková

14.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vlajka Motorfans a znak hokejového klubu dnes ozdobily českobudějovickou Černou věž.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

Ilustrační foto.

Zloději dnes ukradou i kadibudku

AKTUALIZOVÁNO

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Lipí - Devatenáctiletý řidič podlehl zraněním, která utrpěl při vážné dopravní nehodě. Stala se v úterý mezi obcemi Mokré a Lipí.

Motor dal Plzni pět gólů v přesilovkách, Gřegořek definitivně ukončil kariéru

Strakonice – S blížícím se startem sezony začínají hokejisté ČEZ Motoru ukazovat svou sílu. Extraligovou Plzeň doslova deklasovali po výborném výkonu na strakonickém zimním stadionu 6:1 a zaujali především úžasnou produktivitou v přesilovkách, ve kterých nastříleli pět gólů. Ve čtvrtek je čeká další přípravný duel ve Znojmě (18).

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení