VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Traxler měl prvotřídní obchod suknem

České Budějovice - 350. část sobotního seriálu Putování městem se zabývá domy na křižovatce ulic Rudolfovské a Na sadech

17.12.2011
SDÍLEJ:

KDYSI: Křižovatka ulic Na Sadech a Rudolfovská v září roku 1986.Foto: Archiv Jana Schinka

Na snímku z roku 1986 je zachycena křižovatka ulic Rudolfovské a Na sadech. Křižovatka má půdorys ve tvaru písmene „Y“. To když se budovala před rokem 1815 císařská silnice z města na východ, byla z vojenského hlediska narýsovaná tak, aby nevedla kvůli napadení nepřítelem přímo do centra města. Vlevo na snímku stojí část bývalého zájezdního hostince U Brabců, rohový dům vpravo je dům někdejšího speditéra Václava Průši. Mezi Brabců a Průšů je vidět ve dvou okenních osách Traxlerův dům. Průšův dům se začal bourat v roce 1990, Traxlerův dům a další následující v Rudolfovské, kde sídlila elektrotechnická firma Vaněk, v roce 1999.

Obchod suknem založil Tomáš Traxler v roce 1886 v domě na rohu Rudolfovské a ulice Štítného. V květnu roku 1901 se obchod přestěhoval do domu, jehož část je na snímku vidět. Patřičně to oznámil v novinách: „P.T. Dovoluji si zdvořile oznámiti velectěnému obecenstvu, že přeložil jsem svůj vlastní sklad suken a módních látek do nových místností na Rudolfovské silnici č.2 (naproti zájezdnímu hostinci „U Brabců“). V hluboké úctě Tomáš Traxler.“ V roce 1902 byl již dům nazván Obchodní dům se suknem Tomáš Traxler. Prodával také vlněné látky zaručené jakosti.

Traxler - sukna byl první prvotřídní odborný obchod toho druhu ve městě. V období 1. republiky měla firma Traxler – sukna také filiálku v ulici U Černé věže. Další ve městě známé obchodní domy suknem a veškerými látkami jako „Sukna Švejda“ a „Sadovský – látky“ nebo „Myslivec“ jsou firmy novější. Po roce 1900 měl u Traxlerů pekařství Václav Urbánek. Následoval v roce 1907 Josef Malecha, který si sem přestěhoval řeznický závod. V období 1. republiky Jan Müller smíšené zboží. Po 2. světové válce a ještě krátce po roku 1948 prodával u Traxlerů cukrovinky Bohumil Plíšek a usadil se sedlář a řemenář Václav Novák. Předtím, než byl dům zbořen, bylo léta v domě Družstvo mechaniků, obchod a opravy psacích strojů a kalkulátorů, rozmnožovna a veřejná písárna.

Bohatou historii má také Průšův dům. Léta to bylo sídlo zasilatelství Václava Průši. Za 1. republiky firma Václav Průša, spojené podniky dopravní a ještě v roce 1950 Nákladní doprava a zasilatelství Václav Průša. V roce 1923 odhlásila Emma Průšová sklad piva. Za c. k. byla totiž u Průšů restaurace a sklad piva Antonína Pařízka. Zajímavé také je, že Václav Průša měl tehdy přihlášený též obchod hadry a kosti. Eduard Průša, oficiál tabákové režie, byl členem Sokola I. U Průšů měl za c. k. holičství a kadeřnictví Jan Fridrich a obchod střižním a módním zbožím Jan Zicha.

Domem Průšů také „prošla“ chvalně známá firma František Patzák a spol. Tato firma sídlila na Rudolfovské pod ulicí U sirkárny, ale kanceláře a písárnu měla na několika místech ve městě. Včas to vždy oznámila: „Dovolujeme si našim ctěným odběratelům co nejuctivěji oznámiti, že se ode dneška (t. j. 7. června 1885) naše pisárna v domě pana Václava Průši nalézá. V nejhlubší úctě oddaní František Patzák & spol. Později měli František Patzák a August Hromádka pisárnu v Chelčického ulici a na Senovážném náměstí (u Vlasáků). Firma Patzák a Hromádka měla zapsáno podnikatelství staveb a továrnu na cementové výrobky a stavivo.

Jeden čas se u Průšů objevilo zastupitelství a sklad mouky Szegedinského parního mlýna. (Ke konci 19. století se sportovně řečeno konal zápas česká mouka versus uherská mouka.) U Průšů byla v provozu jedna z posledních mlékáren ve městě. (Mléko se nalévalo do konviček.) V místech zbořených domů Průšů, Traxlerů a Vaňků zela poměrně dlouho proluka, až se tam postavil výrazný bytový dům a sídlo zdravotní pojišťovny.

JAN SCHINKO

17.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení