VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tůně U Špačků nabízejí krásy lužního společenství

České Budějovice – Další z pravidelných ekologických vycházek, které pořádá českobudějovická organizace Calla, tentokrát mířila k Tůním U Špačků.

20.9.2014 2
SDÍLEJ:

Tůně U Špačků na okraji Budějovic se staly cílem vycházky pořádané ekology.Foto: Deník/Edwin Otta

Místo je výjimečné zachovalým lužním společenstvím rostlin a živočichů v někdejších meandrech řeky Malše prakticky na okraji krajského města. Vycházky s přírodovědci si získaly v Českých Budějovicích velkou oblibu a i tentokrát se účastnilo několik desítek zájemců. Někteří mladší přišli i vyzbrojeni poznámkovými bloky a zapisovali si, co je zvlášť zaujalo, další účastníci vystačili s fotoaparáty. Přišly i „školní" delegace. „Jsme z Jírovcovky, paní profesorka Ichová nám pozvánku dala na nástěnku," zmínily Nevena Petrovičová a Anna Marie Šimková. Matyldu Petrovičovou z Prahy, která byla právě na návštěvě u sestřenice, zaujal nejvíce výklad o zvířatech žijících v tůních a mokřadech a jejich nejbližším okolí.

Vycházka k Tůním U Špačků měla ornitologickou, entomologickou i botanickou část. „Kroužkovali jsme pět druhů ptáků, sojku, střízlíka, sýkoru modřinku, červenku a budníčka," popsal entomolog Jiří Řehounek práci kolegy z Jihočeské univerzity, ornitologa Petra Veselého. „Zásadní atrakce byl pro děti brod," konstatoval ovšem s úsměvem Jiří Řehounek. Na vycházce se totiž sešli příznivci přírody všech generací. A ti nejmenší ocenili hlavně přechod vybetonovaného koryta mlýnského náhonu o šířce několika metrů.

Původ tůní v lokalitě je různý, některé jsou pozůstatky slepých ramen Malše, jedna větší vodní plocha vznikla kdysi jako pískovna. Botanik Leoš Lippl poukázal například na výskyt vzácné šípatky střelolisté v mokřadech a tůních nebo na řezan pilolistý. Jediná jihočeská lokalita výskytu řezanu pilolistého je právě zde, jedná se ale o druh, který není v české přírodě původní. Účastníci vycházky se mimo jiné dozvěděli i to, že střemcha je při zlomení větvičky cítit po hořkých mandlích a právě tak jako zkažené mandle obsahuje jedovaté látky. Jako další zajímavost Leoš Lippl připojil, že dřívější jméno dřeviny bylo slivoň střemcha, protože je příbuzná švestkám. A tak se krok za krokem dozvídali účastníci leccos o přírodě na okraji Českých Budějovic.

Další vycházku povedou ekologové v listopadu do Branišovského lesa.

Autor: Edwin Otta

20.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení