VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelka zachránila malé dítě před smrtí

České Budějovice - Strážníci podle jména vypátrali otce, který byl opilý a tvrdil, že žádného syna nemá.

14.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Libor Běčák

S těžko uvěřitelným případem rodičovské nezodpovědnosti se setkali tento týden budějovičtí strážníci. V úterý dopoledne jim zavolala na linku 156 žena, která oznámila, že objevila v ulici Milady Horákové opuštěné dvouleté dítě. Pobíhalo uprostřed vozovky na frekventované silnici a každou chvíli mu hrozilo velké nebezpečí. Jen zázrakem se mu nakonec nic nestalo.

„Mířila jsem zrovna do práce a v části ulice u CineStaru na úrovni supermarketu Penny jsem spatřila dvouletého chlapce, který běhal sám po silnici. Za ním šla i nějaká žena s kočárkem, tak jsem myslela, že patří k ní. Ona však na to nijak nereagovala a nehlásila se k němu, tak jsem se za ním rozběhla a z té silnice ho odvedla,“ popisuje Deníku 52letá zachránkyně, která pracuje jako učitelka v mateřské škole. Když se kloučka zeptala, kde má maminku, odpověděl, že tu s ním není, protože je v práci. „Nevěděla jsem, co s ním, a tak jsem zavolala strážníkům. Dost mě zarazilo, že si ho nikdo nevšímal, a to i přesto, že tam bylo poměrně dost lidí,“ podivuje se všímavá žena. Dodává, že na stejném místě nedávno srazilo auto staršího muže, který nehodu nepřežil. „Je to pod kopcem a ten pán tak zřejmě nebyl vidět. Takhle malé dítě by nebylo vidět už vůbec. Ostražitost proto byla na místě,“ vysvětluje skromně zachránkyně.

Nezvyklé jméno je přivedlo k otci

Když strážníci chlapce přijali, dokázal jim říct akorát své a otcovo křestní jméno, příjmení neznal. „Otcovo jméno bylo naštěstí dost neobvyklé, což usnadnilo i zjištění chybějícího příjmení,“ zmiňuje mluvčí městské policie Václav Sup. Ve chvíli, kdy strážníci otce vypátrali, byl opilý a tvrdil, že žádného syna nemá. Teprve později si vzpomněl, že se bude patrně jednat o jeho potomka.

„Po příjezdu na služebnu na něj čekaly dvě pracovnice odboru sociálně právní ochrany dětí a policie, která si případ převzala. Chlapec byl nakonec předán matce,“ doplňuje mluvčí Sup.

Tím však celá záležitost rozhodně nekončí. Podle důvěrných zjištění Deníku se totiž živila chlapcova matka jako prostitutka a ani otcovy problémy s alkoholem nejsou zanedbatelné. Jak je tedy možné, že jim (respektive matce) pracovnice magistrátu vydaly dítě okamžitě zpátky, aniž by řádně prověřily, z jakého prostředí pochází? „Akutní situace je v naprosté většině případů řešena ve spolupráci s městskou či státní policií. U opuštěného dítěte se nejprve zjistí jeho jméno a bydliště, poté jedou pracovnice přímo do rodiny, kde zjistí aktuální stav a navrhnou okamžité řešení,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Podhola.

Opilí a zfetovaní dítě nedostanou

Ale co když jsou rodiče momentálně pod vlivem alkoholu nebo drog, kde pak dítě skončí? „Pokud máme podezření, že je rodič pod vlivem alkoholu, tak mu dáme samozřejmě dýchnout. Když se to prokáže, dítě nedostane,“ říká mluvčí strážníků Václav Sup. Podle vedoucí odboru sociálně právní ochrany dětí Věry Kárové nemohou sociální pracovníci rodiče k takové zkoušce donutit, záleží prý jen na jejich vlastním rozhodnutí. „Pokud na to přistoupí, tak s nimi o tom mluvíme. Pokud uznáme, že se aktuálně nejsou schopni o dítě postarat, můžeme jej na 24 hodin umístit do nemocnice, než najdeme někoho jiného z příbuzenstva, který si ho může převzít,“ zdůrazňuje Kárová.

Její slova potvrzuje i psycholog Rostislav Nesnídal. Krajskému městu podle něj citelně chybí krizové centrum pro děti, které by mělo k dispozici i lůžka. Zde by mohly děti přečkat noc do druhého dne, než se začne případ pořádně řešit. Nejbližší takové zařízení se nachází až ve Strakonicích. „Mašinérie odebrání dítěte je u nás hrozně složitá. Musím se sociálních pracovnic v tomto zastat, protože jejich práce není vůbec jednoduchá. Když nevrátí dítě rodičům, tak budou popotahovány, protože matka má zastání vždy a všude. Pokud se však nebude dodržovat litera zákona, tak zas budou popotahovány z jiné strany,“ zdůvodňuje Nesnídal.

Buď neumí, nebo nechtějí

Rodiny, které se takto ke svým ratolestem chovají, se dají podle něj rozdělit v zásadě do dvou skupin. Jedna děti vychovávat neumí a ta druhá nechce. „Tyto rodiny bývají velmi nekvalitní, většinou nemají uklizeno ani navařeno. Část rodičů vyrůstala ve stejném prostředí a starat se o děti tak neumí, druhá část se to nikdy ani nenaučí. Je to obrovský problém,“ potvrzuje Rostislav Nesnídal.

Podle náměstka primátora Petra Podholy se stávají takové extrémní případy zanedbání péče na Budějovicku zhruba jednou až dvakrát za měsíc. Město se proto nyní uchází o dotaci na pořízení databáze spisů o dětech a mladistvých, kterými disponuje právě odbor sociálně právní ochrany. Požaduje na ni kolem 1,4 milionu korun. Přístup do ní by měly mít v budoucnu všechny zainteresované strany, tedy například i strážníci, policie či soudy. Na Českobudějovicku je v současné době kolem 1600 ohrožených dětí.

Autor: Pavel Kroupa

14.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odstoupení hejtmana Zimoly

Bez Jiřího Zimoly někteří kandidáti do voleb nejdou

Ilustrační foto.

Budějovičtí promluví do plánů dopravy

AUTOMIX.CZ

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Česká automobilka Škoda v minulých letech získala pověst výrobce především praktických vozů, které nabízejí řadu chytrých nápadů. V poslední době se ale značka snaží také působit emotivně. I proto zvažuje sportovní auto, které bude inspirované legendárním kupé 110 R ze 70. let.

Mladíci pod vlivem alkoholu ničili květiny na náměstí

České Budějovice - Hlídka městské policie vyjížděla v sobotu 20. května před šestou hodinu ranní na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích na udání trojice mladíků vytrhávající květiny před galerií Dvořák.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy - Co nás tento týden čeká? 

Jihočeští sociální demokraté se postavili za „vyškrtnutého“ Jiřího Zimolu

České Budějovice – Jihočeští sociální demokraté se v neděli večer sešli na mimořádném jednání v reakci na vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) z kandidátní listiny pro podzimní parlamentní volby.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies