Už i děti, které ještě nejsou školou povinné, mají vědět, co škodí životnímu prostředí i jejich zdraví. Shodují se v tom odborníci na ekologickou výchovu i učitelky z mateřských škol, jež se účastní vzdělávacího programu o zdravém životním stylu.

„Program je určen pedagogickým pracovníkům mateřských škol v Jihočeském, Středočeském a Plzeňském kraji,“ říká spoluorganizátorka Pavlína Dobruská ze sdružení TRIANON – ČECHY s tím, že kurzy potrvají až do konce roku 2012.
„Účastníci kurzu získají pro svou činnost s dětmi náměty, týkající se problematiky odpadů, nebo rady, jak být šetrný k životnímu prostředí,“ uvedla ve středu v Českých Budějovicích při dalším semináři Věra Soukupová z ekologické poradny ROSA. „Na seminářích hovoříme také o školkách bez plastů, o šetrném papírování nebo teď aktuálně o Vánocích bez odpadů.“

Učitelky se ale také dozvědí, proč je lepší pít vodu z vodovodu, i jak vyzrát na dopravní zácpy. „Nejlepší je chodit pěšky, jezdit na kole, městskou dopravou nebo plně obsazeným autem,“ radí Věra Soukupová a zdůrazňuje výhodu městských půjčoven kol nebo zavedení zrychlených pruhů pro hromadnou dopravu.

„Před několika lety jsme začali u nás používat ekologicky šetrné čisticí prostředky,“ pochlubila se jedna z účastnic kurzu ředitelka MŠ Borovany Božena Velíšková. „Máme z jejich používání dobrý pocit.“
Inspiraci na kurzu čerpá i učitelka Jitka Ciglbauerová z MŠ a ZŠ T. G. Masaryka Nové Vráto. „Zaujal mě nápad uspořádat Recyklohraní a putovní výstavu Tonda Obal na cestách, která vede děti k třídění odpadu. Při seminářích získáváme nové informace o zdravém životním stylu a náměty, jak je přiblížit dětem a jak do aktivit vtáhnout i rodiče,“ chválí si Jitka Ciglbauerová s dalšími učitelkami.